Üniversitemizi Her Alanda Geliştirmeye Çalışıyoruz

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlamasının ardından değerlendirmelerde bulundu. Acer, (ÇOMÜ) ‘nün gittikçe büyüyerek, büyük bir aile olduklarını 53 bin civarındaki öğrenci kapasitesiyle yeni eğitim-öğretim yılına başladıklarını söyledi. ÇOMÜ’nün her alanda önemli adımlar attığını altını çizen Rektör Acer üniversite hastanenin son 5 aydır yeni binasında hizmet verdiğini ve Hastanenin gelişimi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Acer; “O kadar ki yeni binaya taşınması ile beraber cirosunda yüksek bir artış oldu. Aylık cirosu 3,5 milyon TL civarından 6 milyon TL’ye yaklaştı. Bunlar, üniversite hastanesinin gelişimini gösteriyor.” dedi. ÇOMÜ’nün prestij projelerinden olan kendi elektriğini üretmesi konusunda da bilgi veren Acer, projenin ödeneğinin alındığının, ihalesi yapılmasının ardından inşaatına başlayacaklarını söyledi.

“SADECE ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ DEĞİL, EV SAHİBİYİZ”

Rektör Acer, göreve gelmeden önce Çanakkale ve üniversitenin ilişkilerinin çok kopuk olduğunu söyleyerek, bütün çabasının şehir ile üniversiteyi birleştirmek olduğunu belirtti. Acer, “Bunda epey mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum. Geçtiğimiz hatalarda Sayın Vali Bey’in başkanlığında bir toplantı yaptık. Çanakkale’nin bazı kurumlarının yöneticileri de oradaydı. İlçelerimizden kaymakamlarımız da vardı. Üniversite yeni eğitim öğretim yılına başlarken daha güçlü bir başlangıç yapalım istedik. Sayın Vali de aynı kanaatteydi. Özellikle yeni öğrencilerimize ve aynı zamanda önceki yıllardan devam eden öğrencilerimize Çanakkale’yi tanıtalım ve onların arkasında Çanakkale ve kurumlarının olduğunu gösterelim istedik. Soracakları soruları doğrudan sorabilecekleri bir ortam oluşturalım istedik. Bu sene ilk defa Çanakkale Valiliği ve valiliğe bağlı kurumlar kendilerini tanıtan stantlar açtılar ve öğrenciler şunu görmüş oldular; Çanakkale’nin Valiliği, Emniyet Müdürlüğü onların arkasında, yanında.  Biz sadece üniversite yönetimi değil, ev sahibiyiz” ifadelerinde bulundu.

 “HASTANEMİZ DAHA İYİ NOKTALARA GELECEK”

Üniversite hastanesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Acer, merak edilen konular hakkında değerlendirmelerde bulundu. Acer, üniversite hastanesinin eksiklerinin farkında olduklarını, zamanla gelişeceğini belirtti. Üniversite hastanesinin şu anda geliştiğini ve artan cironun bunu gösterdiğini söyleyen Rektör Acer, “Ben göreve geldiğimde üniversite hastanesinin yarısı ancak tamamlanmıştı. Kaba inşaatı bitmemişti bile. Belki 50 milyon TL’den fazla ödenek alıp orayı tamamladık. Hastanemiz son 5 aydır yeni binasında hizmet veriyor. Hastanenin gelişimi için elimizden geleni yapıyoruz.  O kadar ki yeni binaya taşınması ile beraber cirosunda yüksek bir artış oldu. Aylık cirosu 3,5 milyon TL civarından 6 milyon TL’ye yaklaştı. Bunlar, üniversite hastanesinin gelişimini gösteriyor. Mevcut sorunların farkındayız. Birçok birimimizde tıp fakültesinin iyiliğini düşünen ve zararlı unsurlarla bağlantısı olmayan yeni hocalarımız başladı. Hoca almaya devam ediyoruz. Tıp fakültemiz ve hastanemiz daha iyi noktalara gelecek. Onun altyapısını oluşturmuş durumdayız. Şuan üniversite hastanesinin çevre düzenlemesinin ihalesini yaptık ve çevre düzeni yapılıyor” dedi.

Acer, üniversiteye yapılan yatırımlar arasında yeni bir giriş kapısı da olduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi:  “Yeni giriş kapısı, üniversitemiz Terzioğlu Yerleşkesinin giriş kapısı. Şöyle bir özelliği var; bir tarafta Çanakkale Savaşlarını temsil eden rölyeflerin olduğu bir tarafta da bilim dünyasını temsil eden rölyeflerin olduğu çok nezih bir giriş kapısı inşa ediyoruz. Çok güzel bir tasarım oldu.”

ÇOMÜ, KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

ÇOMÜ’de çok ciddi yatırımlar olduğunu belirten Rektör Acer, bu projelerden bir tanesinin de rüzgar enerji santrali projesi olduğunu söyledi. Bu projenin ödeneğinin alındığının, ihalesi yapılmasının ardından inşaatına başlayacaklarını belirterek, öneminden şu şekilde bahsetti: “ Elektrik konusunda ülke olarak epey dışa bağımlı bir ülkeyiz. Hala elektrik üretimimizin yüzde 40’ı doğalgazla çalışan santrallerle oluyor. Doğalgaz da dışarıda geliyor. Ya kendi kömürlerimizi kullanacağız ya da kendi enerji kaynağımızı rüzgar gibi güneş gibi daha fazla kullanmamız lazım. Üniversite yerleşkeleri ciddi elektrik tüketen ortamlar. Kendi enerjilerini kendileri üretebilir. Biz bu projeyle ilk örneğini oluşturacağız.”

 “SESSİZ SEDASIZ BÜYÜK BİR DEĞER KATIYORUZ”

Çalışmaları devam Teknopark yerleşkesi hakkında da bilgi paylaşımında bulunan Acer, Çanakkale’ye sessiz sedasız büyük bir değer kattıklarını belirtti. Göreve başladığında Teknopark’ın hiçbir şeyi olmadığını söyleyen Acer, ”Şuan binasını bitirmek üzereyiz. Orada o kadar fazla sosyal tesis yapılıyor ki! Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi müthiş sosyal tesisi yapıyor oraya. Orası bittiğinde bambaşka bir tekno yerleşke haline gelecek. Ziraat fakültesinden propolis ile ilgili çalışma yapan hocamız orada firma kuruyor. Belki devasa bir iş oluşturacak veya yazılım ile ilgili çalışmaları olan hocalarımız var. Teknoparkta firma açtılar. Teknopark firma açmak için avantajlar sağlayan bir ortam mevzuatı gereği. Bunu biz Çanakkale’ye kazandırmaya çalışıyoruz. Çanakkale’ye büyük bir katkı oluyor. Konuşacağımız konuların bunlar olması lazım. Bittiği zaman göreceksiniz orası ayrı bir teknopark yerleşkesi olacak” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ