Troia Müzesi Eylül’de Açılacak

Çanakkale Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği(ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, turizm yazarı Halil Öncü’ye yaptığı açıklamada, “2018 yılı Çanakkale turizmi için çok önemli bir çıkış yılı oldu.

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, 2018 yılının Çanakkale turizmi için çok önemli bir çıkış yılı olduğunu söyleyerek, bu çıkışta 2018 Troia Yılı’nın büyük etkisinin olduğunu ifade etti.

“CUMHURİYET TARİHİNDEN BU YANA EN BÜYÜK TANITIM FIRSATINI YAKALADIK”

Armağan Aydeğer, “2018 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Troia Yılı” ilan edilmesi ile birlikte, Çanakkale ve çevresi Cumhuriyet tarihinden bu yana en büyük tanıtım fırsatını elde etmiş oldu. Yurt dışındaki Kültür ve Turizm Bakanlığının gerçekleştirdiği onlarca turizm fuarında Çanakkale ve Troia ana tema olarak stantlarda yansıdı. Ve aynı şekilde Dış İşler Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın düzenlediği toplantı ve seminerlerde Troia ve Çanakkale ana konu oldu. Bunun yanı sıra Turizm Bakanlığımızın vasıtasıyla birçok ülkeden turizm yazarları bölgemizi hali hazırda ziyaret etmekteler ve bu da bize çok ciddi bir iletişim fırsatını bizlere sunmuş oldu. Birçok ulusal ve Uluslararası basında da Çanakkale ve Troia çok önemli bir değer olarak, Troia yılı başlığı altına sürekli yayınlanmakta. Bu tanıtımlar yıl sonuna kadar artarak devam edecek” dedi.

“TROİA MÜZESİ 2018 YILI EYLÜL AYI İÇERİSİNDE KAPILARINI AÇACAK”

Troia Yılı ile birlikte bölgede alt ve üst yapılarda büyük gelişim yaşandığına da dikkat çeken Armağan Aydeğer,” Burada çok önemli konuların başında 2018 Troia yılı ile birlikte bölgede alt yapı ve üst yapıda yapılan çalışmalardır. Bu arada Troia Müzesinin açılıyor olması da oldukça önem arz etmektedir. Troia Müzesi 2018 yılı Eylül ayı içerisinde kapılarını açacak ve tüm dünyadan yüzbinlerce insanın gelmesi için çok ciddi bir motivasyon faktörü üretecek. Bu sadece Çanakkale turizmi için değil,  Türkiye Turizmi için de büyük bir katkı sağlayacaktır” dedi.

“BÖLGEDE ALT ÜST YAPILARDA BÜYÜK GELİŞİM YAŞANIYOR”

Troia yılı vesilesi ile Troia Milli Parkı içerisinde gerçekleştirilen çok sayıda alt ve üst yapı çalışmasının, bölgede bulunan köylerdeki iyileştirme çalışmaları ve yeni yapılan yürüyüş ve kültür rotaların da 2018 Troia yılının bölgeye bırakacağı kalıcı değerler olduğunu da vurgulayan Armağan Aydeğer, “ Çanakkale birçok Kültür ve Turizm alanındaki farklı değerleri ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen turistik noktalarından bir tanesi. Tarihi Gelibolu Yarımadası her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği çok önemli nokta iken Troia Yılı ile birlikte Troia Milli Parkı içerisinde yapılacak bu çalışmalar ile bölgenin uluslararası nottaki turizm hamlesine çok güçlü bir katkı sağlayacak. Çanakkale sadece bu anlattıklarımız ile kısıtlı değil. Aynı zamanda özellikle Kaz Dağları civarındaki doğal alanlar ile eko turizm, adalarımızda rüzgâr sörfü ile deniz turizmi imkânları ile de dikkat çekiyor. Biliyorsunuz Çanakkale Türkiye’nin en uzun sahil bandı olan ikinci olarak geçiyor. Yine 1.Dünya Savaşından kalan batıkları ile birçok dalış noktası olmak üzere Türkiye’nin en güçlü Turizm oyuncularından olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“ÇOK İYİ BİR 2018 SEZONU GEÇİRİYORUZ”

2018 yılını, 2016 ve 2017 yılına göre kıyasladıklarında, 2018 sezonunun çok büyük bir ivme ve hızla gelişerek devam ettiğini de vurgulayan Aydeğer, “  Özellikle Troia Yılı nedeniyle 2018 yılı ilk dört ayda bölgeyi ziyaret edenlerin sayısı iki katına çıkmış durumda. Bu çok önemli bir gelişme çünkü 2016 ve 2017 yılı çok ciddi bir düşüş yılıydı. Tahmin ediyoruz ki, özellikle 2019 ve beraberindeki dönemde bu uluslararası tanıtım çalışmaları, kalıcı olarak yapılan turizm değerleri bölgenin turizm alanındaki gelişimine büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu     

PAYLAŞ