Tarım arazileri artırılıyor

​​​​​​​Dağınık, çok parçalı ve tarımsal altyapısı eksik olan parseller, arazi toplulaştırma çalışmalarıyla yeniden düzenleniyor. Bu sayede kullanılmayan alanlar tarıma kazandırılıyor. Çanakkale’de 12.151 hektar alanda sürdürülen arazi toplulaştırma çalışmalarında bu zamana kadar 6.350 hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlandı.   

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Balıkesir ve Çanakkale illerinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu. Aydın, “Balıkesir’de 2018 yılının sonuna kadar yapılan toplulaştırma çalışmaları neticesiyle 41 716 hektar alanda sürdürülen arazi toplulaştırma çalışmalarında bu zamana kadar 7 997 hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlanmıştır. Kalan mahalleler kadastro kontrolleri yapıldıktan sonra tapu tescil işlemleri yapılacaktır. Devam eden çalışmalarla 8 000 hektar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir. Çanakkale’de 2018 yılının sonuna kadar yapılan toplulaştırma çalışmaları neticesinde 12 151 hektar alanda sürdürülen arazi toplulaştırma çalışmalarında bu zamana kadar 6 350 hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlanmıştır. Kalan mahallelerin sulama inşaatından kaynaklanan sebeplerle beklemekte olup; sorunların çözülmesiyle tapu tescil işlemleri devam edecektir. Devam eden çalışmalarla 6 500 hektar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir” dedi.

 

Sulama Yatırım Maliyetlerinden Tasarruf Sağlanacak

Parsellerin küçük, şekillerinin düzensiz olduğundan kanal boylarının gereğinden fazla uzadığını, bunun da tesis maliyetini yükseltmekte olduğunu belirten Genel Müdür Aydın, “Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde ise; parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri %90 oranında azalmaktadır” diye konuştu.

PAYLAŞ