Tarihin izinde 5 bin pedal

Türkiye'nin en yüksek katılımlı bisiklet festivali olan Kale Çanakkale Bisiklet Festivali tanıtım toplantısı dün gerçekleştirildi. Hafta sonu 5 bin bisikletli tarihin rotasında pedal çevirecek.

Kale Grubu'nun isim sponsorluğu ile bu yıldan itibaren destek verdiği Kale Çanakkale Bisiklet Festivali, 24-25 Mart tarihleri arasında 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleşecek. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ana sponsorluğunda GTP Turizm A.Ş. organizasyonuyla hayata geçen festivale bisiklet sporunu seven 5 bin bisikletli katılacak. GTP Turizm’in ortakları Armağan Aydeğer, Ahmet Çelik ve Kale Grubu Kurumsal İletişim Başkanı Rana Birden Çorbacıoğlu bir bilgilendirme toplantısı düzenleyerek festival ile ilgili detayları aktardı.
BİSİKLET FESTİVALİ BAŞLIYOR
Bugün, saat 16:30’da, Troypark Avm’de  bisiklet festivali fuar ve kayıt etkinliği ile başlayacak festivalin resmi açılış töreni Vali Orhan Tavlı’nın katılımı ile gerçekleşecek. Çocuklara bisiklet dağıtımları olacak. Bisiklet festivalinin ikinci günü olan 24 Mart'ta "Troya" etabı ile Çanakkale genelindeki ortaokul ve liselerin katıldığı "Okullarımızla Sürüyoruz" etabı gerçekleşecek. Turun ikinci etabında bisikletçiler 25 Mart Pazar günü Çanakkale Savaşı'nda hayatını kaybeden kahraman şehitler için 'Şehitlere Saygı' etabında pedal çevirecek. Etabın bitişiyle bisikletlilere Namazgah Tabyası önünde katılım madalyası ve katılım belgeleri dağıtılacak.
Bisiklet markası Salcano'nun da sponsorlar arasında olduğu, iki gün sürecek toplam 122 kilometrelik bu özel turda bisikletçiler, 113 tarihi ve turistik noktanın arasından geçiş yaparak binlerce yıllık tarihe ve kültürel mirasa tanıklık eden benzersiz bir parkurda sürüş deneyimi yaşayacak.
“TROYA YILI TARİHİ BİR FIRSATTIR”
Kale Grubu olarak Çanakkale Ruhunu yaşatmak ve bu mirası ileriye taşımak için var güçleriyle çalıştıklarını söyleyen Kale Grubu Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Rana Birden Çorbacıoğlu, "Bu nedenle Troya Yılı'nı, bu kentin temsil ettiği değerlerin dünya mirası kapsamında hak ettiği yeri bulması için tarihi bir fırsat olarak görüyor ve böyle anlamlı bir etkinliğin içinde bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz" dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL ANTİK BİR YOLCULUK OLACAK”
Festivalin organizatörü GTP Turizm'in Kurucu Ortakları Armağan Aydeğer; "Türkiye'nin en büyük bisiklet buluşması Kale Çanakkale Bisiklet Turunun 2.sini gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Bisiklet severler 2 gün boyunca 2 ayrı kıtada olağanüstü bir coğrafyada ve tarifsiz bir doğal ortamda sürüş yapacaklar. Bu yolculuk dünya medeniyetlerinin temeli antik Troya'dan, Cumhuriyetimizin önsözü Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda Şehitler Abidesine uzanan 5000 yıllık bir deneyimi yaşatacak. Bu çok özel coğrafyanın kalesi Kale Grubu ile bu yolculuğu paylaşmak bizim için büyük onur. Festival daha ikinci yılında Türkiye’nin en büyük bisiklet festivali oldu. İlk gün okullarla sürüş etkinliğimiz olacak. Gençlerimiz Troypark AVM’den başlayıp, 8 km olarak Aquapark’a ulaşacaklar.  Bu anlamda gençlerimizin işin içinde olması bizi çok mutlu ediyor. Bu yıl Çanakkale için çok kıymetli. Özellikle Troya etabı konusunda ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl bu yıl ki güzergahdan farklı olacak.  Bu yıl Güzelyalı’da yol çalışmaları devam ettiği için güzergahımızı bu şekilde düzenledik. Ancak önümüzdeki yıl Karanlık Liman, Kumkale Limanı ve Troya olarak belirlenecek ve dünyada eşi benzeri olmayan bir antik yolculuğu bizlere yaşatacak.” dedi.
 Ahmet Çelik de organizasyonun detayları hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı ve ; “ Henüz ikinci senesinde olan bir festivaliz ve yolun çok başındayız. Her sene bizim için bir deneyim oluyor.  Ayrıca bu tür kitlesel etkinlikler altyapının gelişmesi için bir zorlama da yaratıyor.” dedi.
Kale'den 2018 Troya Yılı Projeleri
Bu topraklarda doğan bir grup olarak tarihini ve değerlerini her zaman öncelikli tutan Kale Grubu, 2018 Troya Yılı dolayısıyla geliştirdiği sanat ve spor projeleriyle kültürel mirasına sahip çıkmaya devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz sene Çanakkale'nin akıllı şehir vizyonuyla büyümesi için başlattığı "Aklım Fikrim Çanakkale"yi çatı projesi olarak konumlandıran Kale Grubu, bu projenin bir ayağı olarak gerçekleştirdiği Kale Çanakkale Bisiklet Festivali'nin ardından, İstanbul ve Çanakkale'de, Türkiye genelinde genç sanatçıların Troya'dan aldığı ilhamla ürettikleri eser seçkisinin yer alacağı iki sergininhayata geçirilmesine katkı verecek.
Her zaman Çanakkale Ruhu'nu canlı tutmak için gayret eden Kale Grubu, kente sürdürülebilir değerler katıyor. Bunlar arasında, Çanakkale Savaşı'nda kaybedilen kahramanların anılarını yaşatmak ve Çanakkale ruhunu yeni nesillere aktarabilmek için İskele Meydanı'nda hayata geçirilen ve birçok ödüle layık görülen Türkiye'nin ilk dijital savaş müzesi "Çanakkale'nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi", "Bitmeyen Ağıt Çanakkale" albüm çalışması ve yıllardır desteklediği Gelibolu Maratonu yer alıyor.
 
  

PAYLAŞ