Mutan Yanlış Koltuğa Aday!

Mutan Yanlış Koltuğa Aday!

10/10/2018

Mart 2019’da yapılacak yerel seçimin takvimi netleşmeye başladı. AK Partide adaylık aday adaylığı başvurularının 1 Kasım itibariyle alınması beklenirken CHP’de süreç biraz daha erken başladı. CHP Genel Merkezinden örgüte gönderilen genelgede aday adayı olmak isteyen il, ilçe ve belde başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin 1 Ekim - 12 Ekim arası görevlerinden istifa etmeleri istendi. Ayrıca milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri ve muhtarların adaylık için istifa etmelerinin zorunlu olmadığı ifade edildi. Aday adaylığı başvurularının ise 19 Ekim’e kadar yapılması istendi. Tabi bu partilerin kendi süreçleri bir de YSK açıklayacağı takvim var, aday adayı olmayı düşünen kamu görevlileri ise o takvimi bekliyor. 

Çanakkale’de belediye başkanlığı aday adaylığı için ilk resmi başvuru ise CHP’li Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’dan geldi. Mutan’ın adaylığı sürpriz olmadı. Mutan’a geçtiğimiz temmuz ayında düzenlediği basın toplantısında“Çanakkale için aday mısınız?”diye sormuştum cevabı ise “Vites büyüteceğim. Olabilir. Hak etmiyor muyum? Yetersiz miyim? Beceremez miyim? Bence beceririm de, hak ediyorum da. Olur mu olur? Maçı alır mıyım? Alırım onu da çok açık söyleyeyim. Ben açık açık söylüyorum. Allah ömür verir veya vermez ama Türk siyaseti rahmetli Demirel’in de dediği gibi 24saatte çok şeylere gebe demişti.  Dediğini yaptı aday adaylığı başvurusunu yaptı. Başvurusonrası yaptığı açıklamada merkez ilçe başkanı Ali Uyan’ık ön seçim olacak sözünü de dayanak göstererek; “Yerel seçimlerde ön seçim tek bir norm değildir. Anket yapılmalıdır. STK’ların kantarına çıkılmalıdır. Bunlardan bir sonuç elde edilmelidir. Aday bu şekilde belirlenmelidir. Ben daha iyi yaparım diye yola çıkıyorum. Ulaşıma çözüm üretmeye çalışıyorum. Deniz yolunu kullanalım istiyoruz. Belediyenin sorunsallıkları içerisinde ulaşım Çanakkale için ikinci sırada bir sorun. Biri otopark, iki ulaşım, üç işsizlik, biride yapılan tespitlerde insanlar ‘halkla iç içe bir belediye istiyoruz’ diyor.”

Mutan’ın adaylık başvurusu hemen her yerde haber oldu ama  ne sokakta yankı buldu ne de heyecan yarattı!Çünkü sokak “ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz” dedi. Mutan yıllardır Kepez’de belediye başkanlığı görevini yapıyor. Geçen bu yıllarda Kepez bugünden çok daha farklı yerlerde olabilirdi ama biz Kepez’i hep kısır polemiklerin içinde gördük. Bazen başka kamu kurumlarıyla kavga eden Mutan bazen de kendi partilileriyle, en çok kendi partilisi olan CHP’li Çanakkale Belediyesiyle Ülgür Gökhan ile kavga etti. 

Arşivlere girin bakın akılda ne kaldı diye onlarca haber karışışınıza çıkacaktır. Arşivdekilerden en utanılması gereken ise milyonluk devlet hastane yatırımına sahip çıkılmaması oldu. Belediye olarak yapmakta mecbur olduğu hastane yolunu ben yapmam diye aylarca ortalarda dolaştı yolu yapmadı, param yok dedi. Yol bitti sorun çözüldü derken ikinci kriz patladı ulaşım krizi. Kendi partisinden olan Ülgür Gökhan ile anlaşamadıkları için vatandaş aylarca hastaneye ulaşımla ilgili çile çekti.  Ülgür Gökhan oradan laf söyledi, Ömer Faruk Mutan buradan….. Egolarını yeterince tatmin edip, siyasetlerini yaptıktan sonra oturdular anlaştılar sorunu çözdüler. Ulaşım sorunu çözüldü derken üçüncü kriz patladı durak evet evet yanlış duymadınız durak. Devlet milyonlarca lira yatırımla hastane yaptı bu iki belediye yine durağı sen yap ben yap kavgasına tutuştukları için aylarca durak yapılmadı, vatandaş mağdur oldu.

Evet Mutan yönetiminde Kepez Belediyesinin içinde bulunduğu onlarca böyle krizden, saçmalıktan, polemikten, mızmızlıktan bahsedebiliriz… Şimdi bunların baş aktörü olan Ömer Faruk Mutan diyor ki, “Ben daha iyi yaparım!” doğrudur daha iyi yaparsın. Olmaz da hadi oldu diyelim Çanakkale Belediye Başkanlığı koltuğuna oturunca hizmetin dışında ne kadar iş varsa “daha iyisini yaparsın!” malum Çanakkale Belediyesinde para, imkân daha çok…

Ne mi olur? Mutan aslında bir taktik yaptı Çanakkale için, olursa olur olmazsa Kepez’i sağlama alayım diye bir hamlede bulundu. Bakalım bu hamle tutar mı? Belki Mutan’ı ikna ederler ve Mutan bir açıklama daha yapar ve en başta dediğini tekrar eder; “Türk siyaseti rahmetli Demirel’in de dediği gibi 24saatte çok şeylere gebe…” Mutan özünde iyi bir insan fakat iyi insan olması iyi bir belediye başkanı olması anlamına gelmiyor. Mutan iyi bir belediye başkanı değil ama iyi bir siyasetçi hatta çok iyi siyasetçi, Dolaysıyla yanlış koltukta oturuyor ve yanlış koltuğa da talip oluyor. Bir dönem dile getirmişti aslında Mutan’a yakışacak koltuk il başkanlığı koltuğudur. Mutan’ın il başkanı olması demek CHP’nin Çanakkale’de gerçekten vites büyütmesi anlamına gelir. 

Kimse Kuklalara Oyunu Vermez

Kepez ile ilgili olarak son birkaç şey daha söylemek isterim. Mutan’la kavgalı, Ülgür Gökhan’ın personeli olan Birol Arslan Kepez için belediye başkanlığı adaylığını açıklamış, hayırlı olsun ama bu milletin bazı konularda hassasiyeti var kimse kuklalara oyunu vermez. 

Tüm Çanakkale’yi Kendi Şahsi Ve Kişisel Hırsı İçin Kullanmış Olur

ÇOMÜ’lü Akademisyen ve son dönemde kurduğu bir dernekle adından sıkça söz ettiren Gökhan Bayram’ın CHP’den veya İyi Partiden Belediye Başkan adayı olmak istediği dile getiriliyor. Bayram geçtiğimiz yerel seçimlerde de bu konuda niyetliydi ama olmadı.  Bayram kurduğu derneğe farklı birçok kesimden onlarca insanı üye yaptı ve memleketin faydasına bir şeyler yapmaya çalıştıklarını her fırsatta dile getiriyor. Derneğe destek olanlarda bu faydanın samimiyetine inandıkları için orada olduklarını söylüyorlar. Bayram herhangi bir partiden aday olmayı geçtik, görüşürse dahi başta yardım ettiklerini, sonra yardım aldıklarını ve derneğe üye olanları kısacası tüm Çanakkale’yi kendi şahsi ve kişisel hırsı için kullanmış olur. Çok büyük bir samimiyetsizlik yapmış olur ve bu samimiyetsizlik bir ömür boyu yakasını bırakmaz… Şahsi olarak tanıdığım Gökhan Bayram böyle bir şey yapar mı, bence yapmaz…