Maraton İçin 10 Bin Kişi Çanakkale'ye Geliyor!

Çanakkale''de bu yıl 3'ncüsü düzenlenecek olan "Turkcell Gelibolu Maratonu", 10 bin kişiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Giderek yoğun bir katılımın gerçekleştiği program hakkında bilgi veren ÇATOD Yönetim Kurulu üyesi ve GTP Turizm A.Ş. ortaklarından Armağan Aydeğer; "1'nci yılında 2 bin 500 kişi ile başlayan maraton serüvenimiz 2'nci yıl 6 bin 500 kişiye ulaştı. Bu yılki '3. Türkcell Gelibolu Maratonu'ndaki hedefimiz ise 10 bin kişi ile bu etkinliği yapmak. Bu sayıya da ulaşacağımıza inanıyoruz" dedi.

Maratonda sosyal sorumluluk projelerine yer verildi

Turkcell Gelibolu Maratonu’nda sosyal sorumluluk projeleri ile farkındalığı arttırmayı hedeflediklerini söyleyen Aydeğer, “Bu yılki programımız içerisinde yine geçtiğimiz yıl olduğu gibi Türkiye Atletizm Federasyonu ile birlikte “Çocuk Atletizmi” etkinliğimizi yapacağız. Ayrıca yine birçok kurumsal firmanın da katılacağı fuar etkinlikleri 17 Burda AVM içerisinde gerçekleştirilecek. Maraton etkinliğimizde yine geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda sosyal sorumluluk adına çok önemli anlaşmalar ve işbirliklerimiz olacak. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl Güzelyalı mevkiinde 10 bin fidan dikimi yapmıştık. Yine çocuklarla birlikte “Barış İçin Çiziyorum” adı altında gerçekleştirdiğimiz resim çizme etkinliğimizde onlardan gelen bu resimleri kartpostal haline getirerek bunları bağış karşılığında dağıtarak elde ettiğimiz geliri Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vermiştik. Bu bağış ile de bir okulumuzun kütüphanesinin yapımını sağlamıştık. Ayrıca elde edilen kayıt ücretlerinin tamamı Çanakkale’deki sivil toplum kuruluşlarına bağışlanmıştı. Bu yıl ise farklı bir çalışma etkinliği yürütmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda 2 çok önemli işbirliğimiz var. Bunlardan birincisi 46 tane Sivil Toplum Kuruluşunun üst çatısı gibi olan bir platform halinde çalışan “Adım Adım Koşu Birliği” çatısı ile işbirliği içerisine girdik. Kendileri daha önce hali hazırda devam etmekte olan Antalya Maratonu, Bozcaada’daki Bozcaada Maratonu ve İstanbul Maratonlarında aktif katılım sağlıyorlardı. Kendileri işbirliği konusunda Gelibolu Maratonu’na da katılma sözü verdiler. Bu yıl onlar da Gelibolu Maratonu’na çok güçlü bir destek sağlayacaklar” dedi.

Gazilere ve şehit yakınlarına özel kampanya

Öte yandan bu yıl Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çanakkale Şubesi ile bir işbirliği yapıldığını söyleyen Aydeğer; “Bu işbirliği çerçevesinde özellikle Çanakkale’deki şube üzerinden şehit ailelerimize ve gazilerimizin yakınlarına bir bağış kampanyası planlıyoruz. Bu çerçevede hazırlıklarımızı tamamladık. Web sitemizden de bu konudaki bağış kampanyası hususunu açıkladık. Bu çerçevede koşucularımıza “Gazilerimiz ve Şehit Ailelerimiz İçin de Koşuyoruz” sloganıyla önemli bir bağış kampanyasına adım atacağız. Bu konuda aynı zamanda Turkcell’in de önemli bir tasarrufunun olacağını umuyoruz ve bunun ile ilgili de görüşmelerimiz devam ediyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi maraton sadece bir spor etkinliği değil. Aynı zamanda bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına büyük katkısı olan önemli bir etkinlik. Bu çerçevede bölgeye ve ülkemize yapacağı özellikle sosyal sorumluluk projeleri ile orada yaratacağı sosyal kültürel etkinlikleri ile oraya büyük bir katkı kazandıracağına inanıyoruz” diye konuştu.

Etkinlikler 17 Burda AVM’de start alacak!

Toplantıda son olarak etkinlik programı hakkında bilgiler veren Aydeğer; “Organizasyon kapsamında.29-30 ve 31 Eylül tarihlerindeki 17 Burda AVM’de gerçekleştirilecek olan Maraton Fuarı’nda birçok etkinliğin düzenleneceğini de belirten Armağan Aydeğer, “3 gün sürecek 17 Burda AVM’deki Maraton Fuarı etkinlikleri kapsamında ulusal ve yerel müzik gruplarının bulunacağı çok keyifli bir programlarımız olacak. 30 Eylül 2017 Cumartesi günü saat 20.00’de ise 17 Burda AVM’de Pamela konserimiz olacak. Umut ediyoruz ki, Turkcell Gelibolu Maratonu her geçen yıl büyüyen potansiyeli ile Türkiye’nin ve hatta dünyanın en önemli tematik maratonları arasındaki varlığını güçlenerek devam ettirecek. Bu çerçevede bilindiği üzere Avrupa Atletizm Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucunda “Turkcell Gelibolu Maratonu” yol koşulları arasında 5 yıldız ise en iyi maraton olarak gösterildi. Yine Avrupa Atletizm Takviminde ve Türkiye Atletizm Takviminde Turkcell Gelibolu Maratonu en iyi yol koşusu arasında yer alıyor. Türkiye’deki İstanbul Avrasya Maratonu ve Antalya Maratonu’ndan sonra Türkiye’nin en büyük 3. yol koşusu Turkcell Gelibolu Maratonu haline geldi. Bu yıl 10 bin kişi hedefimize ulaşırsak belki Türkiye’nin en büyük 2. yol koşusu Turkcell Gelibolu Maratonu olabilir" diye konuştu.

Yarış saatleri değişti

Bu yıl maraton hakkında farklı çalışmaların yapıldığını söyleyen GTP Turizm A.Ş. ortaklarından Ahmet Çelik ise, “1 Ekim Pazar günkü maratonumuz sabah 09:30’da;  yarı maraton 09:45’de; 10 KM Halk koşusu 10:45’de ve Halk koşusu da saat 11:00’de başlayacak. Ödül törenimizde saat 14:00‘de yapılacak. Geçtiğimiz yıl maratonlara katılan bir koşucu yaptığı yorumda bir yanda ‘Morto Koyu, biraz koşunca Gelibolu Şehitler abidesi, İngiliz ve Türk şehitlerinin her adımda karşımıza çıktı. Maraton kategorisinde 42,195 km koşu; 01 Ekim 2017 Pazar günü saat 09.30`da başlayacak. Yarı Maraton kelimesi; 21,100 km koşusunun diğer adıdır. Bu koşumuzda yine aynı gün saat 09.45’de start alacak. 10 km koşusu ise saat 10.45’de başlayacak. Yine saat 11.00’de Morto koyundan başlayacak olan halk koşusu ile tüm koşuların hemen hemen aynı saatlerde son bulmasını amaçlandı. Tüm yarışlar geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda Morto Koyunda başlayacak ve yine aynı yerde sona erecek şekilde planlandı” dedi. 

Turkcell Gelibolu Maratonu programı ise şöyle;  

28 Eylül Perşembe, Yer: 17 Burda AVM, 11.00 Maraton Fuarının Açılışı. Maraton Açılış Basın Toplantısı, Sponsor ve destekçi kurumların etkinlikleri, 19.00 Fuar Kapanış. 29 Eylül Cuma, Yer: 17 Burda AVM,10.00 Maraton Fuarının Açılışı. Sponsor ve destekçi firmaların etkinlikleri, 19.00 Fuar Kapanış. 30 Eylül Cumartesi, Yer:  17 Burda AVM, 10.00 Maraton Fuarının Açılışı. Sponsor ve destekçi firmaların etkinlikleri, 19.00 Fuar Kapanış. 20.00 Pamela Konseri (17 Burda AVM). 1 EKİM PAZAR, 06.30-08.30 arası Eceabat’tan Morto Koyu’na transfer, 09.30 Maraton, 09.45 Yarı Maraton, 10.45 10 Km Koşusu, 11.00 Halk Koşusu, Yer:  Tarihi Gelibolu Yarımadası. Destekçi Firmalar tarafından düzenlenen etkinlikler,14.00 Ödül Töreni, Şehitler Abidesi Ziyareti. 

 

 

PAYLAŞ