İsrail'e Ortak Tepki, Bunun Adı Soykırımdır!

Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi Çanakkale il teşkilatları İsrail ve ABD'ye Filistinli halkına yönelik saldırılar nedeniyle tepki gösterdi.

ABD'nin Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği açması kararı sonrası Filistin halkı sokağa döküldü. Protestolara karşılık İsrail askerleri gerçek mermiler kullanarak katliam yaptı, 59 Filistinli yaşamını yitirdi, 2 bini aşkın Filistinli ise yaralandı. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, hükümet ve muhalefet İsrail'in tutumunu kınadı.
İskele meydanında düzenlenen tepki gösterisine, Ak Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, MHP İl Başkanı Hakan Pınar Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek, partililer ve vatandaşlar katıldı.
Milliyetçi Hareket Partisi Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar, yaptığı açıklamada son olayları kınadıklarını belirterek:  "ABD'nin yanlı ve yozlaşmış bir anlayışla Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesi bölgesel huzur ve sükunete tamiri çok zor olacak bir tahribat vermiştir. İsrail şiddet ve terörü politika malzemesi haline getirerek masum Filistinli kardeşlerimizin hayat ve varlık haklarına kastetmiştir. Sonuç olarak katliamcı bir devlet olduğunu hem resmileştirmiş, hem de belgelemiştir. ABD'nin Tel Aviv'de bulunan Büyükelçiliğini haksız ve hukuksuz şekilde Kudüs'e taşıması büyük bir çatışmanın fitilini tutuşturmuş, dehşet verici bir kamplaşmanın gerekçesini oluşturmuştur. İsrail Gazze'de son yılların en büyük katliamına imzasını atmıştır. İsrail askerleri sayıları 60'ı bulan Filistinliyi öldürmüş 2 bin 500'ü aşkın Filistinliyi de yaralamıştır. İsrail, katil, haydut ve terörist bir devlet olduğunu tüm delilleriyle ispatlamıştır." dedi.
Hakan Pınar'dan sonra konuşan Ak Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, yaptığı açıklamada ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının akan kanı daha da arttırdığını söyledi. Yıldız, Kudüs'de ki kaosun daha da derinleşeceğini belirterek: "Amerika Birleşik Devletleri’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş; bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan özenle kaçınılması gerekirken, üstelik BM Genel Kurulu’nun ve İslam İş Birliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim Ortadoğu’da kan ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir." dedi.
TÜRKİYE ADALETİN VE VİCDENİN YILMAZ SAVUNUCUSU
İl Başkanı Yıldız, açıklamasının devamında Türkiye'nin mazlumun yanında durmaya, adaletin ve vicdanın savunucusu olmaya devam edeceğini söyleyerek sözlerini şu cümleler ile noktaladı: "ABD’nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım, ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken; işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiş; dökülen binlerce masum Filistinli’nin kanında ABD’nin de dahlini doğurmuştur. Bir kez daha güçlü bir şekilde haykırmaktayız ki: ‘‘İsrail dünyanın gözü önünde apaçık bir soykırım gerçekleştirmektedir. Buna asla sessiz kalmayacağız. Kudüs Müslümanların kırmızıçizgisi, insanlığın kadim silüeti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.’
Daha sonra İsrail ve ABD aleyhine sloganlar atan partililer, her iki ülkeye tepkilerini gösterirken Filistin lehine de sloganlar attı.

PAYLAŞ