İNCE’NİN GELİŞİ ÜLGÜR GÖKHAN VE EKİBİNİN SONU MU OLACAK?

CHP Genel Başkanlığı'na Muharrem İnce'nin getirilmesi için delegelerin verdiği imza sayısı hızla artıyor. Değişimden yana olan CHP’li sayısı artınca Çanakkale Belediye Başkanı ve ekibi olan CHP Çanakkale İl Başkanlığı ve Merkez İlçe Başkanlığı'nı korku sardı. Muharrem İnce taraftarı olanların Çanakkale merkezde büro kurdular. İnce'nin ayak seslerini duyan CHP Çanakkale ekibini de korku sardı. İnce'nin genel başkan olmasıyla mevcut ekibin sonu Bülent Öz ve taraftarının başlangıcı demek.

 CHP'de genel değişim sesleri seçimden sonra daha gür çıkmaya başladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçadaroğlu'nun gitmesi için yıllardır mücadele eden bir ekip var parti içinde. Şimdiye kadar bu muhalefet kurultaylarda istediğini alamadı. CHP içinde ilk defa değişim isteyen ekip sayısı bu kadar arttı. Geçtiğimiz seçimlerde CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, partiden çok daha fazla oy aldı. İnce'nin oy oranındaki yükseliş, CHP'deki değişim isteğini de tetikledi. Seçimden sonra CHP'de Muharrem İnce sesleri daha da arttı.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçadaroğlu ve ekibi kongre istemedi. Bunun üzerine delegeler harekete geçti. CHP’de, parti yönetiminde değişiklik için olağanüstü kurultay toplanması yönünde noter aracılığıyla imza toplama çalışmalarında kurultay isteyenlerin sayısı 521'e ulaştı. Yeterli sayıya ulaşılabilmesi için 108 delegenin daha imzası gerekiyor.

Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, dün öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, şu ana kadar 526 delegeden imza toplandığını duyurdu. CHP'de olağanüstü seçimli kurultay yapılabilmesi için, delegelerin yarısının imza vermesi gerekiyor.

Eğer muhalifler 634 imza toplayabilirse, genel merkezin 45 gün içerisinde kurultayı toplaması gerekirken parti yönetiminin ise muhaliflerin yeterli imzayı toplayamayacağı görüşünde olduğu öğrenildi.

Muharrem İnce Bürosu Açıldı

Türkiye genelinde değişim isteyen delege sayısında hızla artış sağlandığı belirtiliyor. Kongreye gidilmesi için az bir delege sayısı kalırken muhalif ekibin Çanakkale'de Muharrem İnce için büro tuttuğu öğrenildi. Bankalar caddesinin arka tarafından şehir merkezinde açılan büroda İnce için kulis çalışmaları yapılıyor.

Başta Çanakkale olmak üzere Türkiye genelinde değişim isteyen ekibin sayısı artarken,  CHP Çanakkale teşkilatında ise Muharrem İnce korkusu hakim oldu. İnce'nin CHP'nin başa gelmesi, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan başta olmak üzere, CHP Çanakkale il ve merkez ilçe başkanları ile yönetimin de gitmesi anlamına geliyor.

Bu yüzden mevcut yönetim ve başkanların çok sıkıntılı oldukları öğrenildi.

Yerlerini Kim Alacak?

Başkan Gökhan ve CHP Çanakkale teşkilatının tamamına yakını Kemal Kılıçdaroğlu taraftarı olduğu herkes tarafından biliniyor. Bunu Muharrem İnce'de biliyor. İnce'nin Çanakkale'deki en önemi destekçisi ise CHP eski milletvekili Bülent Öz. Çünkü başta Başkan Gökhan olmak üzere il ve merkez ilçe bakanları hem Öz'ün yeniden aday gösterilmemesi için çaba harcadı hem de Muharrem İnce'nin Çanakkale'deki mitingi yerine Kemal Kılıçdaroğlu'nun mitingini tanıttığı bilinen bir gerçek. Bu yüzden İnce'nin gelmesi ile hem Başkan Gökhan'ın gelecek yerel seçimlerde aday gösterilmeyeceği hem de mevcut merkez ilçe ve il yönetiminin görevden alınacağı kesin gözü ile bakılıyor. Peki, bunların yerine kim geçecek?

İnce'nin gelmesi ile Çanakkale CHP'de en etkili isim eski vekil Bülent Öz olacak. Geri kalan ekibi de yine Öz belirleyecek. Hatta İnce'nin gelmesi ile Öz'ün CHP Çanakkale Belediye Başkan adayı olması olasılığı da konuşuluyor.

PAYLAŞ