İÇDAŞ’tan Çanakkale’ye Ulu Camii

Çanakkale’de dört yıl önce temeli atılan ancak yarım kaldığı için beton kütlesi haliyle akıbeti belirsiz şekilde bekleyen camiyi İÇDAŞ tamamlayacak. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü’ndeki 20 bin kişi kapasiteli caminin kaba inşaat halinde kalması Çanakkaleliler’i üzüyordu. İÇDAŞ’ın üstlendiği görev ile caminin iki yıl içinde ibadete açılması planlanıyor.

Türkiye ekonomisinin ağır sanayi alanındaki öncü kuruluşlarından İÇDAŞ, toplumsal sorumluluklarda da aktif görev almaya devam ediyor. İÇDAŞ, yarım kalan camii inşaatının tamamlanması görevini üstlendi. Bu konuda hazırlanan protokolü imzaladı. 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü’ndeki 20 bin kişi kapasiteli, 6 minareli caminin tamamlanması için İÇDAŞ elini taşın altına koydu. 

Caminin tamamlanmasına dair protokolün imza törenine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, İÇDAŞ Bülend Engin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yücel Acer, Çanakkale Müftüsü Arif Gökçe, Terzioğlu Kampüsü Camii ve Yaşatma Derneği Başkanı Prof. Dr. Ünal Kızıl katıldılar. Çanakkale Boğazı’na hakim bir noktada bulunan caminin adı 18 Mart İÇDAŞ Ulu Camii olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın inşaatının  tamamlanmasını İÇDAŞ’tan istediği 18 Mart İÇDAŞ Ulu Camii, 20 bin metrekare inşaat alanına ve 4 bin araç kapasiteli otoparka sahip olacak. 

İÇDAŞ Bülend Engin “Kıymetli bir eseri, kentin sembolü olacak bir eseri şehitler diyarı Çanakkale’ye kazandıracağımız için gururluyuz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın böylesine mübarek ve değerli mekanın tamamlanması vazifesine bizi layık bulması, bizi şereflendirdi. Onur duyduk.  Şehit kanlarıyla sulanan bu topraklara bir eser bırakmak bizim için ayrı bir anlam taşıyor.” dedi. 

18 Mart İÇDAŞ Ulu Cami, 16’ıncı yüzyılın estetiği ile 21’inci yüzyılın teknolojisi birleştirilerek inşa edilecek. Mimarisi Çanakkale ruhuyla ve fiziki yapısıyla örtüşecek olan camii tamamlandığında şehrin önemli anıt eserlerinden biri olacak. Ezan sesi camiideki altı adet, iki şerefeli minarelerden yükselecek. Camide İslami kültür sanat alanında eğitim, kurs ve sergilerin düzenleneceği salonlar olacak. Camii eğitim külliyesi bakışıyla ele alınarak işlevsellik kazandırılacak. 

22 kubbe ile kare formunda tasarlanan avlu kısmına üç farklı yönden kapılar ile ulaşılacak. Ana mekanda 26.30 metre çapında planlanan kubbe 39 metre yüksekliğe sahip olacak. Kubbeyi 4 adet fil ayağı sütun taşıyacak. Ana kubbe 15.50 metre çapında dört adet yarım kubbe ile desteklenecek. Yarım kubbelerden on iki adet küçük kubbelere geçiş sağlanarak iç mekandaki derinlik ve yükseklik algısı sağlanacak. 

 

PAYLAŞ