Her Yerde Bağıracakmış, Başka Çaresi Kalmamış

Her Yerde Bağıracakmış, Başka Çaresi Kalmamış

10/06/2021

Muhalefet partileri hep bir ağzından mevcut hükümetin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meşruiyetini kaybettiğini iddia ederek “erken seçim” çağrısında bulunuyor. Öyle ki Kılıçdaroğlu; “Ben her yerde erken seçim isteyeceğim, başka çarem kalmadı. Bana katılın! Her yerde bağıracağız; seçim hemen, hemen seçim” diyor. “Her yerde bağıracağız!” diyen muhalefet öyle bir üslup kullanıyor ki sanki Erdoğan darbeyle başa geçmiş gibi, sanki AK Parti bu milletin oyunu almamış gibi… Halkın hür iradesiyle 5 yıllığına yetki verdiği iktidara karşı böylesi bir üslup kullanmak seçmen iradesini adeta yok saymaktır. Kılıçdaroğlu’nun “başka çarem kalmadı” ifadelerinin ise altını özellikle çizmek gerektiğini düşünüyorum. Ne demek “başka çarem kalmadı!”

Peki ne oldu da muhalefet partileri erken seçim istemeye başladı? Bu sorunun cevabını AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan şu sözlerle verdi; Erken seçimden başka rüya görmeyen, sürekli bunu gündeme getiren partilerin Afyon, Güneyli’de ki seçim sonuçlarının, aynaya bakmalarına vesile olmasını ümit ediyorum. Siz, Türkiye'nin pozitif gündemine rağmen, yukarıda SİHA'ların ihracı, aşağıda doğal gaz, petrol bulunmasına rağmen, Türkiye'nin pandemide ki sorunları aşmak için güçlü bir liderlik örneği göstermesine rağmen sürekli “seçim” derseniz, insanlar size “ne oldu da seçim istiyorsunuz?” der. Güneyli’de ki seçimler aslında tüm partilerin aynaya bakmasını zorunlu kılan bir sonucu ortaya koydu. Türkiye'de hala tartışmasız çok büyük farkla Cumhur İttifakı görevinin başındadır. Milleti ile olan bağı devam etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu. Turan ayrıca üstü kapalı olarak Davutoğlu’na üstü kapalı gönderme yaparak; “Hele ki bir tanesi var ki, adam adeta oraya kamp kurdu. Aldığı oy 17, üyesi kadar oy almadı. Zafer beklediği beldede 17 oy aldı düştüğü trajikomik durumu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.” 

“ABD, Hangi Muhalefet Partisine Para Gönderiyor?” 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun birkaç ay önce “erken seçim gündeminin bu ülkeye faydası yok” dediğini, Kılıçdaroğlu'nun ABD'de resmi seçim sonuçları açıklanmadan ABD Başkanı Joe Biden'ı tebrik ettiğini hatırlatan Turan, “Kılıçdaroğlu, Biden'ın “Türkiye'de AK Parti'yi iktidardan indireceğiz” demesinin aparatı oldu. Seçime “hayır” diyenler, bugün Biden ağzıyla konuşmaya başladılar. Seçime “hayır” diyenler, bugün Macron ağzıyla konuşmaya başladılar” ifadelerini kullandı. CHP'den ayrılan Mustafa Sarıgül'ün “ABD, hangi muhalefet partisine para gönderiyor?” iddiasına ilişkin Turan, “Hadi bunu araştıralım” önerisinde bulundu. Turan, Türkiye'nin bu polemiklere rağmen, sorunları aşarak büyümeye devam edeceğini dile getirdi.

Yarın Seçim Varmış Gibi Çalışıyor

Peki erken seçim isteyen partilerin teşkilatları ne yapıyor? Açıkçası bundan da çok da haberimiz yok çünkü parti binalarından dışarı çıkmıyorlar, sosyal medya hesaplarından paylaşım yapmaktan öteye gitmiyorlar. Peki “erken seçim gündemimiz yok, milletten yetki aldık, hakkını vereceğiz” diyen iktidar partisi neler yapıyor. Gelin Çanakkale örneğine bakalım, partinin milletvekilleri Bülent Turan, Jülide İskenderoğlu pandemiye rağmen ilin ihtiyacı olan doğalgaz, altyapı, kamu binalarının yenilenmesi ve istihdama yönelik Ezine OSB gibi yatırımların hızlanması için çalışıyorlar. Partinin genç, dinamik il başkanı Naim Makas ise “yarın seçim varmış gibi çalışıyor.” Haftanın 2 gününü ilçelerde geçiriyor. Parti teşkilatlarıyla bir araya geliyor, vatandaşları dinliyor, notlarını alıyor ve bunların çözümü için elinden geleni yapıyor. Eskiden il yönetiminde, ilçe yönetimlerinde “kavga, gürültü” haberlerini sıkça duyardık bugün ise birlik beraberliği şahit oluyoruz. Bu yönetim anlayışının bir yansıması olarak Cumhur ittifakı ortağı MHP ile de ilişkilerin oldukça sağlam bir zemin üzerinde ilerlediğine şahit oluyoruz. Başkan Makas, neredeyse tüm programlara MHP İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım ile birlikte katılmaya özen gösteriyor ve Yıldırım ile sıkça bir araya geliyor. 

Son olarak Bülent Turan’ın geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında dikkat çektiği bir noktayı sizlerle paylaşmak isterim. Turan, Kılıçdaroğlu’nun kitleleri arkasından sürükleyen bir lider olmadığını, “AK Partiye oy vermiş, parti üyesi olmuş, teşkilatlarda görev almış insanların sosyal medya hesaplarına bir bakın, profil fotoğraflarında, paylaşımlarında Erdoğan’ın fotoğraflarını sıkça görürsünüz. Bir tane CHP’linin sosyal medya hesaplarında böyle bir şey göremezsiniz. Bu tablo bize aslında çok şey söylüyor… Kılıçdaroğlu, bir gecelik kaset operasyonuyla CHP gibi tarihi bir partinin başına geçerek genel başkan oldu, lider olmak için genel başkan olmuş biri değil.”