Halkımız Bize Oy Vermeye Devam Edecek!

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, meclis toplantı salonunda basın mensupları ile bir araya gelerek seçim sonrası kent gündemini değerlendirdi. Yerel seçimler konusuna da değinen Başkan Gökhan, “Çanakkale’de sosyal demokrat anlayışını devam ettirecek herhangi bir arkadaşım belediye başkanı olacaktır” dedi ve “Çanakkale’de halk neden CHP’ye oy veriyor sorusuna da cevap vererek, “Halkımız oy vermeye de devam edecektir” dedi.

Seçim sonrası kent gündemini ve yerel seçimleri değerlendiren Başkan Gökhan Muharrem İnce’nin en çok oyu aldığını ifade ederek, “Hem Merkez’de hem il genelinde Sayın İnce, birinci çıkmıştır. Milletvekili seçiminde ise Çanakkale Merkez’de Millet İttifakı (CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi) yüzde 62 oranında oy almış, Cumhur İttifakının (Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP) toplamı da yüzde 30,86 olmuş. Yani Millet İttifakı, Cumhur İttifakını iki katı oy farkıyla geride bırakmış” dedi.  Sözlerine, “Çanakkale’de parti itibariyle en yüksek oyu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin aldığını görüyoruz. Zaten Adalet ve Kalkınma Partisi de bunu ‘Biz, birinci parti dolduk’ diye lanse ediyor. Olaya tek bir rakamdan bakarsak yanılmış oluruz” diyen Başkan Gökhan , “ İyi Parti birçok partiden oy devşirdi ama en çok CHP’den oy devşirdi. 62 bin oyun çok ciddi bir rakamını CHP’den alındığını görebiliyoruz ve bunu bütün ilçelerde tespit edebiliyoruz. HDP de oyunu belli bir orandan arttırmış ve oylarının bir kısmını CHP’den devşirdiğini söylememiz mümkün. Dolayısıyla rakamları tek bir rakam üzerinden alırsak yanlış olur. Ve görüyoruz ki CHP, Millet İttifakı olmasaymış daha sonraki seçimlerde birinci parti olabileceğini görecekmişiz. Adalet ve Kalkınma Partisi sadece il genelinde birinci parti olmuştur ama onun dışında hiçbir yerde birinci parti değildir” dedi.

“HANGİ OLAYLARA NE KADAR DUYARLILIK GÖSTERECEĞİNİ GÖZLEMLEMİŞ OLDUK”

 Seçim değerlendirmesine Başkanlık Sistemi hakkındaki görüşlerini ifade ederek devam eden Başkan Gökhan, “ Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen bir sistemle karşı karşıyayız.  Ama bu bir sistem değil, bu bir rejim değişikliğidir. Çünkü Cumhuriyet sisteminde parlamento ve parlamentonun yetkileri bellidir, yargı ve onun tarafsızlığı bellidir ama bugünkü sistemde bunların hiç birinin olmadığını görüyoruz. Zaten en son idari yapılanma talimatı verildi. 2010’larda referandum döneminde ‘Bu, bizi eyalet sitemine götürür’ diyorduk. Şimdi idari yapılanma adı altında böyle bir sisteme doğru gideceğiz. Zaten bu kapsamda Belediyeler de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlanacak. İç İşleri Bakanlığı da diğer idari yapılanmaları yapmak için çalışacak, Yeni bir sisteme geçilirken, toplantılar sırasında şaşalı törenler yapıldı ama bir yandan da Çorlu’da bir tren kazası meydana geldi ve orada 24 kişi hayatını kaybetti 338 kişi de yaralandı. Ama Çorlu’da bir felaket yaşanırken biz, yeni sistemi Ankara’da kutladık ve bunu içimize sindirdik. Yani böyle başlayan bir hükümet sistemi ileride hangi olaylara ne kadar duyarlılık göstereceğini gözlemlemiş olduk.” dedi.

“TABYALARDAKİ İŞLETMELERE TALİBİZ”

Çanakkale’de oyun çok olması yeni bir şey değil. Çanakkale’de CHP’ye 1968’den beri oy çok. Bunda şaşırılacak bir şey yok. Çünkü anlayışımız, yani topluma bakış açımız farklı. Biz, beton ya da rant üzerinden, belediyenin asli görevlerinin yapılıp yapılmaması üzerinden çalışmıyoruz. Çanakkale’de mezbaha yok çünkü mezbaha yapmak belediyenin asli görevi değil. Mezbahamız vardı ancak, yeni teknolojik ortama uygun olmadığı için kapatıldı. Biz de Çanakkale’de mezbaha yapmak için çalışan girişimcilere tüm desteği vereceğimizi söyledik. ‘Ha binası yok’ diyor ama hiç takip etmiyor. Çünkü hal binamız bitmek üzere, hal binası bir ay sonra bitmiş olacak. ‘Temizlik yok’ diyor ama temizlik var, arkadaşlarımız iyi kötü canla başla çalışıyorlar. Temizliğin ötesinde birçok esenlik hizmetini de yerine getirdik. Basın mensubunun dolmuş bir çöp konteynırları çekip ‘Bu kette temizlik yok’ demek, bence pek hakkaniyetli değil. Sayın Turan, ‘Park da yok’ diyor. Tabi Sayın Turan, Çanakkale’ye geldiği zaman sokaklarda dolaşmıyor, bizim parkları görmüyor. Halbuki son dönemde çok ciddi oranda park ve plaj yapıldı. Sayın Turan, yapılan çalışmalara bir teşrif edip göz atsa bunları görecek ama o sadece geliyor rant işlerini koşturuyor diye düşünüyorum. Mesela tabyalarda son durum ne? Önceki yerel seçimlerden öne afiş asılmıştı nasıl yapılacağına dair ama anca bitirdiler. Tabyaların içerisindeki işletmelerde son durum ne? Ortada bir takım laflar dolaşıyor. O yerler kimlere verilecek, hangi isimlere verilecek, ihale açılacak mı, o işletmeleri kimler elde edecek? Bunların hepsini pek yakında göreceğiz. Ben de çalışmaları takip ediyorum, hatta talimat verdim, tabyalardaki işletmelere biz de talibiz. Çanakkale Belediyesi şirketi de tabyalara talip ama bize teklif sunarlar mı, orasını bilmiyorum” dedi.

“BORCUMU ÖDEMEK İÇİN SÜREM VAR”

Yerel seçimlerde adaylık açıklamaları ile ilgili de konuşan Başkan Gökhan, “ İyi Parti, yeni bir oluşum, içeriğini bilmiyoruz ama 24 Haziran seçimlerinde nelerin olacağını gördük, rakamlar önümüzde. Benim düşüncem, basta genel merkez olmak üzere İyi Parti ile ittifakın sürdürülüp sürdürülemeyeceği konusuna bakacaklardır. Bu ittifakın sürdürülmesi söz konusu olabilir, böyle bir şey mümkündür.  Sonuç itibariyle İyi Parti ile siyasi bir ittifak yapıldıysa, İttifak yerel seçimde de yapılabilir. Çanakkale’de sosyal demokrat anlayışını devam ettirecek herhangi bir arkadaşım belediye başkanı olacaktır, olmalıdır. Ben kendi açımdan adaylık açıklamalarını uygun bulmuyorum. Cengiz Bey (Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan) de adaylığını açıkladı. Olabilir başka birisi de açıklayabilir. Herkes Çanakkale Belediye Başkanlığına adaylığını açıklayabilir. Onlar Çanakkale Belediye Başkanı değiller ama ben Çanakkale Belediye Başkanıyım ve benim bu süreçte hizmet etmek, borcumu ödemek için sürem var” dedi.

“ÇANAKKALE’DE HALK NEDEN CHP’YE OY VERİYOR?”

“Çanakkale’de halk neden CHP’ye oy veriyor?” sorusuna da cevap veren Başkan Gökhan, “Biz, burada hem yatırımlar yapıyoruz ama aynı zamanda da halkla birebir ilişki içerisinde olduğumuz etkinlikler yapıyoruz. Konserler yapıyoruz, toplu mekânlar açıyoruz, plajlar yapıyoruz, sinema günleri yapıyoruz. Festivaller yapıyoruz, her ay kültürel ve sanatsal etkinlikler yapıyoruz, müzeler açıyoruz. Bizim çok çeşitli etkinliklerimiz var. Biz, burada insana yönelik çalışmalar yapıyoruz. Sadece belediyenin yapmakla görevli olduğu işleri değil, halka birebir dokunan sosyal yardımlardan tutun engellilere birçok konuda halkımızla birlikte gerekli olan tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz, kamu kaynaklarını da kullanırken dikkatli olmaya özen gösteriyoruz. Vatandaş sadece yaptığımız hizmetleri ya da etkinlikleri yerine getirmenin ötesinde kamu kaynaklarını nasıl kullandığımızı da takip ediyor. Biz, şeffaf belediyeyiz, bunların hesabını da veriyoruz. Mecliste arkadaşlar bize soru soruyorlar. Bizim hiçbir gizli, hesabını veremediğimiz çalışma olmadı” dedi.

 “ÇANAKKALE HALKI OY VERMEYE DEVAM EDECEKTİR”

Başkan Gökhan sözlerini, “Mühim olan insanlara bir kentte yaşama sevincini hissettirebilmek. İkilik olmadan, taraf olmadan, hiç kimsenin siyasi, etnik, dinsel hiçbir görüşünü dikkate almadan çalışan yönetimleri halkımız destekliyor. Biz her zaman olduğu gibi Belediye’nin mal mülk her türlü varlığını sonuna kadar dikkat ve özenle takip ediyoruz. Sonuç itibari ile harcadığımız paranın içinde yetim hakkı olduğunu da biliyor ve bu hakkı kötüye kullanırsak vebalinin de çok ağır olduğunu da bilenlerdeniz.  Zaten sorgulamıyoruz, hesap veriyoruz. Çanakkale halkı bu yüzden oy vermeye devam ediyor. Vermeye de devam edecektir” ifadeleri ile bitirdi.

PAYLAŞ