Gökçeada’da ki Madencilere Karşı Durmak Yeni mi Aklınıza Geldi?

MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar, Gökçeada’da izin verilen altın ve gümüş madeni arama çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamasında eski MHP’li yeni İyi Partili Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, Merkez İlçe Başkanı İsmet Balkan’ı sert eleştireler yaptı. Pınar "Gökçeada’da ki Madencilere Karşı Durmak Yeni mi Aklınıza Geldi?" diye sordu.

MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar, Gökçeada’da izin verilen altın ve gümüş madeni arama çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamasında eski MHP’li yeni İyi Partili Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, Merkez İlçe Başkanı İsmet Balkan’ı soru yağmuruna tuttu. İyi Parti Kurucu İl Başkanı İrfan Dehmen’e de kimlerle siyaset yaptığını bilmesi önerisinde bulunan Pınar, MHP’li eski Gökçeada Belediye Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi Halil Rüştü Akgün’ü de es geçmedi.
Çanakkale’de bir süredir gündem oluşturan Gökçeada ilçesinde başlayacak olan altın madeni arama faaliyetlerine ilişkin ses yükseltenlerden biri de MHP İl Başkanı Hakan Pınar oldu. Öncelikle adada, süreci başlatılan altın ve gümüş maden arama ruhsatına ilişkin olarak söz konusu madencilik faaliyetine karşı Milliyetçi Hareket Partisi’nin Gökçeada halkının yanında olduğunu belirten İl Başkanı Pınar, konunun siyasi istismar aracı olarak kullanılmasından dolayı kamuoyunun süreçle ilgili bilgilendirilmesinin zorunlu hale geldiğini belirterek açıklamalarda bulundu.  
“GÖKÇEADA'DA YAŞAYANLARIN HASSASİYETLERİNİ İSTİSMAR ETMEKTEDİR”
MHP İl Başkanı Pınar ‘Değerli Gökçeada Sakinleri’ şeklinde başladığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Öncelikle bilinmesini isteriz ki Merih Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından 25 Kasım 2014 tarih ve 29186 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve AR (araştırma) :201201447 Ruhsat no ile süreci başlatılan altın ve gümüş maden arama ruhsatına ilişkin olarak söz konusu madencilik faaliyetine yönelik olarak Milliyetçi Hareket Partisi Gökçeada'nın değerli sakinlerinin yanındadır. Bu madencilik faaliyetinin Gökçeada'nın doğal dokusuna çevre ve insan sağlığına vereceği olası zararlardan dolayı bu faaliyetin derhal durdurulmasını talep etmektedir. Ancak üzülerek konunun siyasi istismar aracı olarak kullanılmasından mütevellit değerli kamuoyunun süreçle ilgili bilgilendirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Çünkü statüsü Lozan'la belirlenmiş güzide adalarımızdan olan Gökçeada ile ilgili olarak maalesef Milliyetçi Hareket Partisi’nden seçilip ardından kendisine verilen oyları adeta yok sayarak istifa eden ve bir başka partiye geçen Gökçeada Belediye Başkanı bu konuyla ilgili taşıdığı sorumluluğu yok saymakta ve Gökçeada 'da yaşayan vatandaşlarımızın kendisine oy verenlerde dahil duygularını ve Gökçeada'da yaşayanların hassasiyetlerini istismar etmektedir. Şöyle ki; söz konusu ruhsat AR201201447 no ile 2012 yılında çıkmış olup, bu ruhsatın çıktığı tarihte Milliyetçi Hareket Partisi İl Genel Meclisi Çanakkale Merkez İlçe Üyesi ve Gökçeada eski Belediye Başkanı Halil Rüştü Akgün görev başındadır. Resmi Gazete de yayım tarihi olan 25 Kasım 2014 tarihinde ise hali hazırda İyi Partiye geçen Ünal Çetin, Milliyetçi Hareket Partisi’nden Belediye Başkanı seçilmiş ve seçildiği tarih olan Mart 2014 ile Kasım 2014 arasında neredeyse 8 ay gibi bir süre geçmiş ve bu faaliyetle ilgili herhangi bir duruş ortaya koymamıştır. Bunlarla birlikte Şubat 2015 tarihinde partimizden il başkanı seçilen İsmet Balkan ki şu an en fazla bu konuya sahip çıkar görüntü serdetmektedir, o tarihte MHP il başkanıdır. Elbette bu konuda belki de alet edilen ve bu konulardan habersiz siyasi tecrübesizliği istismar edilen söz konusu partinin İl Başkanı İrfan Dehmen, yarın yapılacak olan ve adeta İyi Parti şovuna dönüştürülmesi planlanan toplantının en masumudur” dedi.
YENİ İYİ PARTİLİLERİ SORU YAĞMURUNA TUTTU
MHP’li Pınar açıklamasında isimlerini sarf ettiği kişilere çeşitli sorular yönelterek şunları söyledi; “Şimdi sonuna kadar yanında yer aldığımız ve derhal bu madencilik faaliyetinin durdurulmasını talep ettiğimiz bu konuya ilişkin olarak soruyoruz. Sayın Halil Rüştü Akgün, eski bir Gökçeada Belediye Başkanı olarak ve dönemin İl Genel Meclisi Çanakkale Merkez İlçe Üyesi olarak bu faaliyetin AR ile başlayan kodunda ifade edildiği üzere maden arama faaliyetinden izin aşamasından haberiniz var mıydı? Eğer vardıysa neden o zaman kamuoyu oluşturmak için gerekli girişimleri en başından başlatmadınız? Sayın Ünal Çetin, Mart 2014 de Milliyetçi Hareket Partisi’nden Belediye Başkanı seçildiniz. Başkanlığınız döneminde hatta 8. ayında onaylanan bu arama faaliyeti ile ilgili neden bu süreç başladığında engel olmak anlamında kamuoyu oluşturmak için bir girişiminiz olmadı? Acaba zamanlamanız yerel yönetim seçimlerinde algı oluşturarak Gökçeada sakinlerinin saf ve temiz duygularını kullanarak oy devşirmeye mi yönelik? Çünkü bu arama faaliyetleri ile ilgili süreç 2012’de başladı ve ruhsat belediye başkanlığınız döneminde alındı. Yukarıda Ruhsat No ve Alınış/Resmi Gazetede yayımlanış tarihi verilmiştir. Yoksa şu ana kadar maddi menfaat mi elde ettiniz de sustunuz ve bizi utandırmaya devam mı edeceksiniz? Sayın İsmet Balkan Şubat 2015 de göreve geldiniz. 1 Kasım 2015 tarihinde bir hırsız gibi görevi bırakıp kaçıncaya kadar il başkanlığı görevi yaptınız. Bu konularla ilgili haberiniz var mıydı? Varsa neden müdahale etmediniz? 2 Kasım 2015 tarihi itibarıyla istifanız sonrası Sayın Ünal Çetin’le birlikte MHP Genel Merkezine muhalif tavrınızdan dolayı birlikte kongre için imza verdiğiniz Sayın Çetin’le farklı bir anlaşma içerisinde mi bulunuyordunuz?  Bu soruları Gökçeada'nın saf ve temiz sakinleri adına soruyorum. Çünkü elinizde yetki, buna engel olma ve kamuoyu oluşturma fırsatınız varken neden bu günü beklediniz? Gökçeada'nın değerli sakinlerinin hassasiyetlerini istismar ederek bu konuyu adeta bir İyi Parti lansmanına, tanıtımına, şovuna çevirmek gibi ahlaksızca bir amaca mı sahipsiniz? Sayın Dehmen, kimlerle siyaset yaptığınız konusunda biraz dersinize çalışın. Biz biliyoruz aslında en masumu ve bu ahlaksızca yapılan ve Gökçeada sakinlerinin samimi duygularının alet edildiği bu çalışmaya sizde acemiliğinizin kurbanı olarak alet oluyorsunuz.”
“YUH OLSUN, SİZİ ADAY GÖSTERENLERE VE GÖREV SÜREMİZDE SİZİ GÖREVDEN ALMAYAN BİZE” 

Pınar sorularına şöyle devam etti; “Tüm bunlara ilave olarak ey Gökçeada Belediyesi sana muhatap yazılan 07.12.2017 gün ve 66577777-220.02.E.10717 Sayılı Çevre Şehircilik İl müdürlüğünün belediyenizden görüş talep ettiği yazıya ne cevap verdiniz. Anlaşılması açısından kısaca olmaz deseniz bu iş olmaz. Ne diye İyi Parti goy goyu ve propagandasına Gökçeada’nın saf ve temiz sakinlerini alet ediyorsunuz. Karda kışta neden Çanakkale'ye çağırıyorsunuz? Ayrıca sizin gibi 12 kamu kuruluşuna daha yazılan ve görüş sorulan siz dahil herhangi birinin olmaz demesi durumunda ortadan kalkacak olan maden arama faaliyetini nasıl bir yüzsüzlük ve ahlaksızlıkla sanki başlamış ve Gökçeada öldü bitti mantığı ile takdim ediyorsunuz. Yine aslında sizin değil, sizi orada tutan bizim utancımız olan ruhsat alındıktan sonraki aşamada ön çalışma faaliyetleri numune alımı, yol yapımı sanki şimdi başlamış gibi sarıldığınız ve ahlaksızca partinizin propagandasına dönüştürdüğünüz bu konuda bu maden şirketi sanki geçen hafta gemiden inmiş ve ellerinden maden arama cihazları adaya gelmiş gibi bir hava oluşturuyorsunuz. Yuh olsun, aslında size değil, sizi oradan aday gösterenlere ve görev süremizde sizi görevden almayan bize.”
“GÖKÇEADALILARIN DUYGULARINI SÖMÜRMENE MÜSAADE ETMEYECEĞİM”
MHP’li Pınar, açıklamasında ayrıca tüm teknik raporlar, izinler, maden aranacak bölgenin sahil kesimi ve denizi kapsayan uydu görüntüleri ve bahsettiği yazışmaları da kamuoyu ile paylaşarak sözlerini şöyle noktaladı; “İfade ettiğimiz üzere net ve anlaşılır deliller. Gökçeada’da maden arama faaliyetine karşıyız. Ancak en az bunun kadar bu işin şu ana kadar sessiz kalan şark kurnazlarınca istismar edilmesine de karşıyız. Sayın Ünal Çetin bu küçük hesaplarla değerli Gökçeada sakinlerini kandıracağını düşünüyorsan yanılıyorsun. Yine de edepsizliğe ve istismara devam edersen avukatlarımız ve madencilik konusunda uzman kişilerce seni basın ve kamuoyu nezdinde rezil etmeye hazırım. Yarın ne yalanlar atacağını noktasına ve virgülüne kadar takip edeceğim. Değerli Gökçeadalıların duygularını sömürmene müsaade etmeyeceğim.  

 

PAYLAŞ