GESTAŞ’tan esnafa yüzde 15 indirim!

Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, GESTAŞ Deniz ulaşım Anonim Şirketi ile yapmış oldukları çalışma sonucunda il genelindeki esnaf ve sanatkârların deniz taşımacılığında mevcut tarife üzerinden % 15 indirim uygulaması yapılacağını açıkladı.

Birliğin yaptığı bu çalışma sonucunda esnaf ve sanatkârlar, deniz taşımacılığında daha uygun fiyatla yararlanabilecek. Uzun süredir GESTAŞ deniz ulaşımında, esnaf ve sanatkârlar için tarife çalışmasında olan Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, GESTAŞ müdürleri ile yaptığı görüşme sonucunda el sıkışarak, ilde bulunan esnaf ve sanatkârların yüzde 15 indirimle yararlanması kararını müjdeledi. 32 mesleki odaya kayıtlı 21.248.üyenin faydalanabileceği bu uygulama için yapılması gerekenleri ise Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan anlattı. Başkan Özcan, uygulamayla ilgili düşüncelerini de dile getirdi. Ülke genelinde hissedilen ekonomik sıkıntının en çok esnaf ve sanatkârların hissettiğini söyleyen Özcan, “Bu konuda en azından bizim kendi yasa ve yetki çerçevesinde kuruluş olarak esnaf ve sanatkâra nerede yardımcı olabiliriz, bunun arayışı içerisindeyiz. Yaklaşık bir ay oldu, GESTAŞ’ın ücretlerine gelen bir artış vardı. Bu artış ile birlikte teşkilat olarak Çanakkale yerli esnafının bundan nasıl faydalanabiliriz, bu şirket bizim şirketimiz, Çanakkale’nin şirketi düşüncesiyle ilk önce sayın vali ile görüştük. Ardından GESTAŞ müdürü ile bir çalışma yaptık. Aslında bizim talebimiz yüzde 25 indirim beklentisiydi fakat firmanın da yaşadığı sıkıntılar var. Bizlere anlatınca yüzde 15 ile başlayalım düşüncesini ilk etapta olumlu bulduk” açıklamasını yaptı.
 “BUGÜN YAPTIRSA BUGÜNDEN İTİBAREN GEMİ GEÇİŞLERİNDE YÜZDE 15 İNDİRİM”
Özcan, “Çanakkale il genelinde 21.248 kayıtlı üyemiz, 32 mesleki odamız var. Ticari ve hususi araç ayırt etmeden bununla ilgili otomatik tanıma otomasyon sistemi ile plaka tanıma ile ilgili bütün dokümanlar için üyelerimiz Çanakkale’ye gelerek zaman kaybetmemesi adına, GESTAŞ müdürü ile işlemleri online olarak yürütmek için anlaştık. Bilgiyi, alt yapıyı hazırladık, bizim üyemiz odasına gidecek. Vergi levhası, ruhsat fotokopisi gibi bir iki detay var. Bunları vererek odada sisteme yükleme gerçekleşecek. Bu yükleme işlemi ile birlikte bugün yaptırsa bugünden itibaren gemi geçişlerinde yüzde 15 indirim alacak. Bu ilk adımdır. Zaman içerisinde bu indirimi nasıl attırabiliriz, bununla ilgili esnafı GESTAŞ’ın diğer imkânlarından nasıl faydalandırabiliriz bununla ilgili çalışmalar yapacağız” şeklinde konuştu.
 “GESTAŞ’IN ÇANAKKALE HALKINA BİR İNDİRİM ÇALIŞMASI VAR”
Başkan Özcan, üyelerin bu uygulamaya olumlu tepkiler verdiğini belirterek, çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. Özcan, ayrıca bu uygulama ile GESTAŞ’ın Çanakkale halkına yönelik yaptığı indirimi de duyurmak için bir vesile olduğunu belirterek, “GESTAŞ’ın Çanakkale halkına bir indirim çalışması var. Yani ‘halk gelsin, sizlere faydalandırdığımız bu yüzde 15 indirimden halk da faydalansın’ diyorlar. Biz bunu duyurmada bir bakıma Çanakkale halkına da güzel bir bilgilendirme yapmış olduk. Deniz yollarından faydalanan kim varsa bugün bu indirimi alacak. Biz çıkış noktası yapmaya çalışıyoruz. Zamanında belediye ile su indirimleri yapmıştık, bunu genişletebilir miyiz diye düşünüyoruz. Elimizden gelse Maliye Bakanlığı ile görüşelim vergi indirimi olur mu diye. Bizim yerelde yapabileceklerimiz, elimizden gelen bunlar” dedi.  

 

PAYLAŞ