ENGELLEMELER OLDU, SAYIN TURAN YARDIMCI OLDU

Kepez Belediyesi tarafından her ay olduğu gibi bu ay da gündem toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mutan, atık arıtma ile ilgili birçok engele takıldıklarını, ikinci etap 25 binlik kapasitesinin devreye her an alınabileceği noktada olduklarının altını çizerek “Peki neden gecikti? Bu konuyla ilgili Çevre Şehirciliğin Bilgisi var, İller Bankası kanalıyla bu konuda yatırım yapılmakta. Bizi geciktirenleri söyleyeyim mi? İsim zikredeyim mi? Bundan önceki dönemde AKP li bir milletvekilinin bizim bu yatırımımızı 1.5 -2 yıl geciktirdiğini söyleyeyim mi? Bu yatırım 1.5-2 yıl önce bitecekti, birtakım engellemeler oldu. Sayın Bülent Turan yardımcı oldu, ittirdi. Harekete geçti. Neden geciktirenlerden hesap sormuyorsunuz? Ben buradan hesap soruyorum” dedi.”

“GÜN NÜFUSUMUZ 40 BİNİ BULUYOR”
Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, atık arıtma ile ilgili birçok engele takıldıklarını belirterek, “Bizim atık arıtmamız benim bırakıp gittiğim zaman da proje ihalesini tamamlayıp yapı ihalesi aşamasına gelmiş olan bir projeydi zaten. Sonra döndük tekrar biz geldik, geldiğimizde de atık arıtma çalışmaya yeni başlamıştı. Ve 25 bin nüfuslu bir atık arıtmaydı. İller Bankası kanalıyla yapıldı. Tabi bugün gelinen Kepez’de son on yılda ciddi bir nüfus artışıyla 30 binlere dayanan bir nüfus var. Aslında işin gerçeğine doğru giderseniz özellikle Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin gelmesiyle birlikte gün içinde gece sabit nüfustan bahsetmiyorum gün içinde 10-15 bin arası bir insan sirkülasyonu var hastanede. Bizden buraya Çanakkale’ye çalışmaya giden var. Gün nüfusumuz 40 bini buluyor. Biz bu öngörüyle şu anda yapımı sürmekte olan ve o konuda da teşekkür edeceğim su ve kanal projesi kapsamında yüzde elli hileyle iller bankası kapsamında bizim kanalizasyon ve su hatlarını özellikle Hamidiye Mahallesi’nde hastane olduğu bölgede ek yağmur suyu ve kanal projelendirildi. Nihayete erme noktasına geldi. Hatta bugün atık arıtmadaki sudan sorumlu arkadaştan aldığımı bilgiyi sizlerle paylaşma adına bugün yarın atık arıtmanın ikinci etap 25 binlik kapasitesinin devreye her an alınabileceği noktadayız. Bununla ilgili özellikle bu kriz sebebiyle devlete taahhütle iş yapan müteahhitler ciddi sıkıntılara girdiler. Özellikle bizim atık arıtmamızla dövizle gelen malzemeler yurtdışından geliyor. Son üç beş günlük bir olay var. Bir de Akasya Piknik Alanının orada bizim birinci terfi istasyonumuz var. O bağlantıyla birlikte çok değil ayın 12 si bugün galiba bu ayın sonuna doğru iller bankası süre istedi.  Peki neden gecikti? Bu konuyla ilgili Çevre Şehirciliğin Bilgisi var, İller Bankası kanalıyla bu konuda yatırım yapılmakta. Bizi geciktirenleri söyleyeyim mi? İsim zikredeyim mi? Bundan önceki dönemde AKP li bir milletvekilinin bizim bu yatırımımızı 1.5 -2 yıl geciktirdiğini söyleyeyim mi? Bu yatırım 1.5-2 yıl önce bitecekti, birtakım engellemeler oldu. Sayın Bülent Turan yardımcı oldu, ittirdi. Harekete geçti. Neden geciktirenlerden hesap sormuyorsunuz? Ben buradan hesap soruyorum” dedi.
“KEPEZ’İ NİYE ENGELLİYORSUNUZ?”
Kepez’de gündüzleri 30 bin kişi falan değil 45 bin kişi yaşıyor diyen Mutan, “Hastaneyle birlikte. Ondan sonrasına gelinince üçüncü etapla ilgili 25 bin kapasiteyle ilgili biz bir kamulaştırma gerçekleştirmek üzere mevcut şu anki arıtmanın yanındaki bir alanı kamulaştıralım diye ilgili prosedürü başlattık. Gene maalesef ilin bürokratları engelleyici oldu. Hangileri mi? Enleri diyeyim ben size enleri..Şimdi orada da komisyonlara takılarak gidiyoruz. Arkadaşlar yaşamın bir gerçeği var. Atıklar arıtılacak, kapasite artacak. Neden engelliyorsunuz bizi? Kepez’i niye engelliyorsunuz? Kepez benim babamın malı değil ama bu ülkenin bir yerleşim alanı. Burada da insanlar yaşıyor. Kepez Çanakkale’den çok farklı bir noktada değil ki. Hala üçüncü etapla ilgili gerekli girişimleri yaptık. İsterseniz evrakları da getirtirim. Fotokopileri de dağıtırım size. Neden engelliyorsunuz bizi arkadaşlar? Bizim üçüncü etabımızın önünü kesmeyin. Gerekli kolaylıkları sağlayın. İnatla söylüyorum. Ayıp yapmayın, yazık yapmayın. Günah işlemeyin. Kepez’in önünü açın. Ne yapacağız? B.kumuzda mı boğulacağız? Bizi geciktirdiler. Gecikerek gelmesinin altında biz yokuz. Biz her şeyi hazırladık, sunduk. Ama o günkü siyasi irade aynı huzurevinde olduğu gibi bizi geciktirdi. Çanakkale hepimizin, Kepez hepimizin. Bu hastane benim babamın hastanesi mi arkadaşlar? Mesela orada doğru bir iş yaptılar. Polikliniklerin oraya bir duvar yaptılar.  Betonla kapattılar. Neden? Orada iki tane eczacı için. Bir tane medikalci için. Yazık. Şu anda gidin halk otobüsleri kavşakta adam indiriyor orada. Bak yarın öbür gün bir kaza olursa sorumlusu o en bürokratlardır” dedi.
“EMEK HARCAYIN KENDİNİZ YAPIN”
Mutan, çevre kirliliğini yaratan vatandaşa da sitem ederek, “Emek harcayın kendiniz yapın. Benim evim aşağıda, yukarı doğru çıkıyorum. Kepez’in oradaki yolu geçeceksin, oraya zaten muhakkak bir naylon poşetle gelmişsindir. Koy içine. Bir altta da kafes var aslında. Geri dönüşüme gitsin dersen oraya atarsın. Ya da götür orada başka çöpün içine at. Götürün çöpe atın. Neden yapmıyorsun? Neden ama?” dedi.
“BİR MARUZATIM VAR” DİYE KİTAP YAZACAĞIM”
Mutan açıklamasının devamında, “Bir kitap yazmayı düşünüyorum. Kitabın adı ‘Bir Maruzatım Var’ vatandaş her geldiğinde kapımızı çalıyor. ‘efendim bir maruzatım var’ buyur kardeş diyoruz anlatıyor derdini. Benim de bir maruzatım olacak. Çöpünü sokağa atmayacak. İçtiği bira şişesini yerlerde kırmayacak. Evet böyle bir maruzatım olacak. Hassas olacak. Duyarlı olacak. Yurtdaşlık duyarlılığı olacak. Alo diyecek bilgi verecek. Geçtiğimiz hafta whatsapp ihbar hattını açtık. Güzel de işlemeye başladı. Vatandaş yazıyor su patlağı var diye fotograf atıyor ama sokağı yazmıyor. Onları da belirtin nerde olduğunu da belirtin. Bizim de bir maruzatımız olacak. Kitap yazıyorum diye bir köşeye çekiliyorum sanmayın. Gerekli kamu spotlarıyla ilgili uyarılarım olacak. Özellikle çöp konusunda. Hacim küçültme diye bir şey var. Pet şişeyle işiniz bitince sıkıştırıyorsunuz. Karton boşalınca öylece atıyor. Ayağınla ez hacmi küçült. 5 kartonda çöp kafesi doluyor. Bundan sonra marketlere de yaptırımlarımız olacak. MHP Belde Başkanı Tugay Bey bir demeç verdi turizm tanıtım ve yerel tanıtım üzerine. Ben bu işin arkadaşın adını yeni öğrendim. En son 30 Ağustos’ta MHP Belde Başkanı diye gösterdiler. Dedim bu yerli ve milli değil. İthal, herhalde Çanakkale’den geliyor. Bir siyasi parti temsil noktasındaysan burada yaşamalı yürümelisin. Ondan sonra çıkıp de ki burada şu eksik. Dışarıdan gelip hariçten gazel okumak yok. Her resmi törende çelenk koyup yuvana döneceksen olmaz. Gelin bilgi alın belediyeden. Sizden bilgi saklayan namerttir. Herkese bütün raflarım dolaplarım açıktır. Düzenli bilgi alın tek taraflı olmayın ortamı germeyin. Kepez’in nüfusunu sorsam bilmiyordur” ifadelerini kullandı.
“GEÇEN AY MAAŞLARI ÖDERKEN ZORLANDIK”
Ekonomik krizin Kepez’de de hissedildiğini ifade eden Mutan, “Bakın geçen ay sevgili Bülent Turan da gelmişti şahit oldu. Aşağıda bir düğün vardı. Orada da dillendirdim. Arkadaşlar kamuda tasarruf adı altında yerel yönetimin iller bankası kanalıyla gelen payına yüzde otuz kesinti yaptılar. Biz geçen ay maaşları öderken zorlandık. Piyasa ödemelerimizi durdurduk. Sadece bize değil bütün belediyelere oldu bu. Herhalde onlar da bastırdı. Bir de yerel seçime gidiyoruz arkadaşlar neden böyle ayaklarına sıkıyorlar anlaşılır gibi değil. Sadece bize değil Bayramiç’e de Ezine’ye de aynısı oldu. Yerel yönetimler adına kamu tasarrufu adı altında bir kesik yiyince anlayamadık ne olduğunu bize kadar yansıdı. Vatandaş para ödeyecek, ödemiyor” şeklinde konuştu.

“YOK ÖYLE BİR ŞEY”

Çanakkale’de CHP ile olmazsa İYİ Parti’de başkan adaylığını düşünüyor musunuz şeklindeki soruya Başkan Mutan; “Yok öyle bir şey, yok. Meral hanım o zaman geldiğinde hoş geldiniz demeye gittik. Oradaki görüşmemizde aklımda kalan bir cümle var Meral hanımefendinin söylediği ‘Ya Başkan sen sen ol, kadın düşman edinme’ demesi aklımda kaldı” yanıtını verdi.

“YOLUMU KESTİLER”

‘Daha önce de CHP’den mi aday oldunuz’ sorusu üzerine Başkan Mutan; “Hayır 94’te ANAP’tan oldum. Aday oldum sadece ne var. ANAP’ın da sol kanadı vardı beni öyle kandırdılar. Gel kol kanat ol dediler ve kol kanat olmak için geldik. Sayın Ersümer de orada. Ben solcuyum dedim ya nasıl olacak dedim. Ben burada size zarar veririm dedim. Yok yok olmaz dedi ve sen gel dedi. Gitmeyecektim ben oraya, benim yolumu kestiler. Şiddet göstererek önümü kesmeye çalıştılar. Madem öyle işte böyle dedim. Hadi hodri meydan dedim. O dönemde ANAP sahip çıktı” dedi.

“BENİ BELEDİYEYE DOKTOR OLARAK ALMADILAR”

“O dönemde CHP ile ilgili çok özel şeyler var onları da anlatırım ama yeri değil” diyen Başkan Mutan; “CHP’den de teklif geldi, benden de karşı teklif gitti. Dedim ben seçime girerim, kazanacağım da çok garanti değil ve seçimi kaybettim. Beni Belediyeye doktor olarak alır mısınız dedim. Almayız dediler. Yani beni paraşütsüz aşağıya salacaklar. Kusura bakmayın dedim” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ