Çanakkale’ye Acil Hayvan Hastanesi Gerekli Kanun Bu Yükümlülüğü Belediyelere Vermiş!

Hayvan Hakları Dernek yöneticileri ve hayvan severlerle Çanakkale’ deki sokak hayvanlarının sorunlarını konuşan Yıldız, en önemli ihtiyacın bir hayvan hastanesi olduğunun altını çizerek, kanunun bu görevi belediyeye verdiğini belirtip Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a göndermede bulundu.

Yıldız, ziyaretinde Hayvan Severler Derneği’ne mama ve su kabı desteğinde bulundu. Sokak hayvanları için mama ve su kaplarını ilk önce belediyeye bağışlamayı düşündüğünü söyleyen Yıldız, daha sonra vazgeçerek hayvan severlere bağışlamasının nedenini de anlattı.
MAMA KAPLARINI BELEDİYEYE DEĞİL, HAYVAN SEVERLERE BAĞIŞLADI
AK Parti Merkez İlçe Başkanı Gültekin Yıldız, eşi Şerife Yıldız ile birlikte Çanakkale Hayvan Severler Derneği’ne ziyarette bulundu. Sokak hayvanları için su ve mama kabı desteği veren Yıldız, dernek başkanı ve üyeleri ile beraber Çanakkale’deki sokak hayvanlarının durumunu konuştu. Yıldız, daha sonra yaptırdıkları, 9 adet mama ve su kabını derneğe bağışladı. Başkan Yıldız, Çanakkale’de her sene, sokak hayvanlarının aynı sorunlarının konuşuluyor olmasına dikkat çekerek, bu sorunları artık çözüme kavuşturulması gerektiğinin altını çizdi. Gültekin Yıldız, “Türkiye’de var olan sorun, Çanakkale’de de var. Bunu bilmek gerekiyor. Bazı konular siyasetin dışında kalır. Barınak ve hayvan hakları meselesini çözmek önemli olan. Benim partimin temsil edilmediği şehrimizde, CHP Belediyesi hayvanlarla ilgili sorunu çözsün, onları en fazla ben alkışlarım. Önemli olan meselenin hallolması. Kimin yaptığı önemli değil” ifadelerinde bulundu.
“HAYVAN HASTANESİ ACİL İHTİYAÇ”
Yıldız, “Kanun bu yükümlülüğü belediyelere vermiş. Onun mücadele alanında ben bir çivi dahi çakamıyorum.  Doğa Koruma Müdürlüğü barınak yapmak istese belediyeden izin almadan yapamıyor. Atılması gereken adımlar var” diyerek, Çanakkale’de bir hayvan hastanesi ihtiyacının çok yüksek olduğunun altını çizdi. Yıldız, en azından hastane olana kadar düzgün bir rehabilitasyon merkezinin bile çok yardımcı olacağını söyleyerek, ”Çanakkale’nin il olarak en acil ihtiyacı budur. Merkezde olduğu kadar ilçelerde ve köylerde de bakıma muhtaç hayvanlarımız var” dedi.
“Önemli olan Çanakkale’de rehabilitasyon ve beslenme sorununu nasıl çözmemiz gerektiği” diyerek sözlerine devam eden Yıldız, “Belediye için bu çok kolay. Bir barınağı ve binası var. Daha nitelikli bir hayvan hastanesi yapılana kadar, gerekli aletleri alarak burada hemen bir rehabilitasyon merkezi kurabilir. Bana kalırsa rehabilitasyon merkezi bile yetmez. Hem Çanakkale’ye hem ilçelere hizmet verecek bir hayvan hastanesi bunun çözümüdür. Sadece Çanakkale’nin değil, ilçelerdeki sorunlar da tedavi anlamında rahatlatılabilir. Rehabilitasyon ve sokak hayvanlarının beslenme konusunda belediyenin acil adım atması lazım. Sonuçta belediyenin çok ciddi bütçesi var. Bütçe anlamında bir sıkıntısı yok. Sokak hayvanları için ayırması gerekir” şeklinde konuştu.
“BİR ARABA İKİ İNSAN”
Kış mevsiminin yaklaşmasıyla beraber gelen zor hava şartlarının da sokak hayvanlarının beslenmesinde problem olduğunu vurgulayan Yıldız, “Belediyenin yapması gereken çok basit. Bir araba ve iki personel görevlendirecek ve bu personeller kış boyunca Çanakkale’deki mama ve su kapların bölgelerini düzenli dolaşarak dolduracak. Parklara baktığımda, oralarda bulunan mama ve su kapları kırık veya delik. Buraların dolaşılmadığı görülüyor” şeklinde öneride bulundu.
“Dernek olarak çok büyük görev düşüyor. Siyaseten bize ne düşüyorsa, biz söylüyoruz. Başkan bize kızıyor ama o kızıyor diye ben Çanakkale’de hayvanların durumu iyi diyemem. Hastane ihtiyacı yok, sokakta hastalıklı, aç hayvan yok diyemem” şeklinde konuşarak, “Dernek her yere yetişemez, bu işi kurumsal olarak devlet yapacak. Kanunda da yetkili kurum belediye. Bir araba hatta iki bile değil, bir personel yeterli. Bu kişi teker teker mama kapları doldurmak için dolaşacak. Bu beslenme noktalarını çoğalmak gerek. Belediyenin çok personeli var. Bir tanesini bunun için görevlendirmesi,  kendisine vazife bilmesi lazım. Belediye için bunlar para değil” diyerek belediyeye seslendi.
“Belediye devamlı personel alıyor, bu personelleri Hayvan Severler Derneğinden alsın” önerisini sunan Yıldız, “Maaşını belediyeden alsın ama dernekten çalışan olsun. O zaman bakalım bir hayvan aç kalır mı? Görevlendirilen kişi de hayvan sevgisi yoksa ona araba değil ne verirsen ver olmaz. Yürekten hayvan sevgisini hissetmesi lazım. Ben Çanakkale Belediye Başkanı olsam barınağın içerisine ofis yaparım, derneğin yeri orası olur. Barınak, Hayvan Severler Derneği gözetiminde olduğunda Çanakkale’ de bir hayvan kaybolabilir mi” dedi.
“ASLINDA BELEDİYEYE VERECEKTİM AMA…”
Başkan Yıldız, mama ve su kaplarını ilk önce belediyeye bağışlamaya düşündüğünü söyleyerek daha sonra bu fikrinden niye vazgeçtiğini açıkladı. Yıldız, “Doğa Koruma Müdürlüğü, belediyeye 25 adet mama ve su kabı hediye etti ama hiç biri ortada yok. Hâlâ, Halk Bahçesinde 10 yıl önce konan kırık su ve mama kapları duruyor. Bu 25 kap bile sahada yerini alamadıysa, bunları verdiğimde depolarda çürüyecek. Bu yüzden Hayvan Severler Derneği’ne vermek istedim çünkü ihtiyaç sahibi insanlara,  gerçek hayvan severlere ulaştıracaklarını biliyorum” açıklamasında bulundu.
“BAŞKANA YÜKLENDİKÇE…”
 “Çanakkale’de muhalif partisinin başkanı olarak ben başkana yüklendikçe, başkan tek tek kedi evlerini dolaştı” diyen Yıldız, “Bir kedi evine gittik, ardından başkan iki gün kedi evlerini gezdi. Kedi evinin bakımsızlığını dile getirdim, başkan kedi evlerinin etrafını halı fleksle kapladı. Ama şimdi içinde mama var mı yok mu, temiz mi fikrimiz yok. Her açıklamama sokak hayvanlarını ekliyorum. Şimdi de barınak gündeme geldi.  Biz arada eleştireceğiz, gerekirse hayvan severler eylem yapacak ama bu iş bir şekilde çözülecek. Bunla ilgili kamuoyu oluşturmamız lazım. Çanakkale’de hayvanların barınağa, hayvan hastanesine ihtiyacı var” şeklinde konuştu.
“HAYVAN SEVGİSİ SİYASİ GÖRÜŞÜN ÜSTÜNDE OLMALI”
Kendisini üzen bir durumu anlatan Yıldız, vatandaşların bazı hatalarını dile getirdi. Yıldız, siyasi görüşlerin hayvan sevgisinin üstüne çıktığını söyleyerek, bunun çok üzücü bir durum olduğunu vurguladı. Yıldız, yaptığı bir basın açıklaması sonrasında, kendisine gündeme getirdiği için teşekkür eden vatandaşların olduğu kadar üzücü yorum yapanların olduğunu da belirtti. Yıldız, “ Yaptığım basın açıklamasına, ‘Sadece Çanakkale’de mi hayvanlar zehirleniyor’ diye bir cümle kurulabiliyor. Bazen siyasi görüşümüz hayvan sevgimizin önüne geçiyor. Bu durumun unsuru hayvan değil çocuk olsa ‘Ne olmuş yani bir Çanakkale’de mi çocuklar ölüyor’ demek gibi bir şey bu yorum. Hayvanlara en büyük zararı bu tarzda düşünen insanlar veriyor” diyerek, düşüncelerin değişmesini gerektiğini dile getirdi. Bu düşünceleri değiştirmek için Yıldız ve eşi Çanakkale Belediyesi’ne bir öneri sunarak, “Bağışladığımız bu kapların üstüne bir de mamalar ıslanmasın diye, şemsiye yapsak çok daha güzel olur. Bu sorumluluğu da belediye alırsa, üstünde Çanakkale belediyesi, altında AK Parti, ne güzel olur! Şunu göstermiş oluruz ki, sokak hayvanları konusunda siyaset yok. Onların,  siyasetin üzerinde olduklarını belirtiriz” dedi.
“GENÇ BAKIŞ AÇISI İLE GELDİLER”
Çanakkale Hayvan Severler Derneği Başkanı Filiz Yıldız Mutay ise, kendilerini ziyaret ettiklerinden ötürü çok mutlu olduklarını dile getirdiler. Başkan ve eşinin, tam bir hayvan sever olduklarını belirten Mutay, ilçe başkanı olmasından ötürü Gültekin Yıldız’ı tebrik ederek, genç bir soluk gelmesinin farklı bir bakış açısı getirdiğini belirtti. Mutay, “Geleneklerde, hayırlı olsun ziyaretlerine dernekler gider. Genç bir yaklaşım sunarak, onlar bizi ziyarete geldiler. Kendileri aynı zamanda hayvan sever oldukları için son derece duyarlılar. Geldikleri için çok teşekkür ederiz” diyerek, dernek olarak her şeyi yapmaya hazır olduklarını, yeter ki sokak hayvanlarının telef olmasını önlemek istediklerinin altını çizdiler.

PAYLAŞ