Çanakkale'ye 91 Fabrika Açılacak

Çanakkale Ezine Gıda OSB'nin Lansman Toplantısı'na katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, "Burada attığımız adım, sadece bir Türkiye projesi değil, global bir proje” dedi. Varank, Ezine Gıda, İhtisas OSB'nin kamulaştırılması çalışmalarını tamamladıklarını ve bunun için 8,5 milyon lira harcadık. Burada 91 sanayi parselimiz var. Ana yollar asfaltlar hazır. Su ihtiyacı için DSİ sondaj vurdu. Bakanlık olarak Çanakkale Ezine Gıda, İhtisas OSB'mizin inşallah en kısa zamanda alt yapı ihalesi yapılacak. Ben burada bunun sözünü size veriyorum. Şimdiden parsel tahsisi için başvuran firmalarımızın olduğunu biliyorum. Aslında burasının yurt dışından da oldukça iyi yatırımcılar çekeceğine ben tüm kalbimle inanıyorum. Çünkü burası her şeyi üretebileceğimiz muhteşem bir coğrafya. Çiftçimizi, sanayicimizi ve il halkını aynı anda ihya edecek bir proje. Bu projede bakanlıkça yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz. Buradan Ezine'de doğrudan 8 bin, dolaylı olarak 30 binin üzerinde iş imkanı oluşturacak bir kümelenmeye sebebiyet vermiş olacak. Üretim zincirinin tüm tarafları bu işten kazançlı çıkacak” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Lasman toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda Yöresel Ürünler Sergisi düzenlendi ve kokteyl verildi. İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde düzenlenen lansmanda yoğun katılım gerçekleşti.Toplantı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ,Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, daire müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Çanakkale Türkiye’deki tarım ürünlerinin yüzde 5,5’lik kısmını karşıladığını söyleyen Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, “İlimizin son yıllardaki en önemli projelerinden biri olan, Çanakkale’nin çehresini değiştirecek, bölgemizin ekonomik kalkınmasına önemli katkılar sağlayacak olan, çevreye saygılı, yeşil, modern ve prestijli bir üretim merkezi olarak planlanan Çanakkale Ezine Gıra Sanayi ve İhtisas Organize ve Sanayi Bölgesinin tanıtım toplantısına hoş geldiniz. Çanakkale’miz yüz yıllar önce farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, birçok kültürün birlikte yaşadığı zengin bir coğrafyaya sahip, dört mevsimin bir arada yaşadığı ilimizde, zengin doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleri ile eşsiz bir şehirdir.  Çanakkale’miz Tarih ve turizm kenti olduğu kadar, aynı zamanda özellikle tarım kentidir. Ayrıca saydığım bu özellikler nedeni ile farklı tarım faaliyetlerin yürütüldüğü ve tarım üretimi ile ülkemizde ve bölgemizde söz sahibi olan bir iliz. İlimiz nüfusunun yüzde 35’i tarım sektöründe çalışmaktadır.  Çanakkale’de 109 farklı ürün üretilmektedir.  Bunlardan yüzde 38’i üretim miktarı bakımından Türkiye genelinde ilk 10 sırada yer almaktadır. Aynı zamanda Çanakkale, Türkiye’deki tarım ürünlerinin yüzde 5,5’lik kısmını karşılamaktadır.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın liderliğinde İklimi, Toprağı ve faunası ile kendine has bir özellik taşıyan Çanakkale’de Tarımsal üretimine bağlı olarak kırsal kalkınma ve ekonomik gelişimlerin sağlanacağı çalışmalar gerçekleştirerek, İl Özel İdaremiz, Ezine Belediyesi ve Ticaret ve Sanayi Odasının katılımı ile 2017 yılı yatırım programı ile Çanakkale Ezine Gıda Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, tarıma, hayvancılık sektörüne ve istihdama ciddi katkılar sağlayacaktır” diye konuştu.

ÇANAKKALE EZİNE GIDA İHTİSAS OSB İLE DÜNYA STANDARTLARINDA ÜRETİM YAYGINLAŞACAK

Konuşmasına devam eden Vali Tavlı, “Çanakkale’mizin aslında en büyük pay sahibi olan tarım ve hayvancılık sektörü sadece yarattığı gelir ve istihdam ile değil, aynı zamanda gıda güvenliği ve toplumların kendi kendine yeterli düzeyde sağladıkları katkı ile de oldukça stratejik bir önem kazanmıştır. Bu doğrultuda Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde süt ürünleri başta olmak üzere et-balık, sebze, meyve ve zeytincilik alanında oldukça önemli bir potansiyeli bulunan Çanakkale’nin Markalaşma süreci de yeni ve ileri bir aşamaya taşınacaktır. Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi alanının yaklaşık 1400 dönümünün tamamına altyapı projeleri hazırlanarak, Teknoloji ve Sanayi Bakanımızın onayına sunularak, onayı alınmış olup, Ankara’daki ihale aşamasına gelmiş durumdayız. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan ulaşım ağları üzerinde bulunan Çanakkale, gelişen kara yolu, deniz yolu, hava yolu ile ulaşım alanında yatırımcılara çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Çanakkale’nin şanlı tarihine ve 21’nci Yüz Yıl Türkiye’sine yakışır, estetik ve çağdaş bir proje olan 1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yollarının tamamlanması ile beraber, İstanbul gibi başlıca finans merkezlerine çok daha yakın olacaktır.  İhracatın ve taşımanın Çanakkale üzerinden İstanbul’a Avrupa’ya gitmesi sağlanacaktır. Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi markalaşmanın, kalitenin ve dünya standartlarında üretim yaygınlaşacak ve Çanakkale Tarımla birlikte bilinen bir kent olacaktır. Bu proje aynı zamanda Çevre dostu bir projedir.  Yapılacak olan modern altyapı tesisler ile çevremiz korunacak fabrikadan yapılan atıkların bu proje ile derelere, nehirlere asla gitmeyecektir. Bu açıdan hem istihdama katkı sağlayacak, hem de çevre dostu bir proje olarak Çanakkale’mize artı değer kazandıracak. Çanakkale Ezine Gıda Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin dünya standartlarında bir üretim ile Lapseki’nin meyvesinden Ayvacık’ın zeytinine, Yenice’nin kapya biberinden Ezine’nin peynirine tüm ürünlerin değerine değer katacak. Çiftçilerimiz ürettiklerinin karşılığını fazlasıyla alacak. Gelişen ulaşımla birlikte, büyük bir potansiyel oluşacak ve burada en az 8 bin kişi için doğrudan istihdam sağlanacak” şeklinde konuştu.

ÇANAKKALE BÜYÜRSE, TÜRKİYE BÜYÜR

Çanakkale’nin en büyük projelerine kadar bütün adımlarda aynı heyecanla, aynı aşkla meseleye baktıklarını ifade eden AK Parti Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Dün gece geç saatte Ankara’dan geldik. Büyük bir heyecanla sabah işe koyulduk. Bugün çok kıymetli bir misafirimiz var. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile beraber önce Lapseki’mize seçim koordinasyon merkezi açılışı gerçekleştirdik. Arından Çanakkale’mizin markasına ekstra değer katacak olan, teknoloji ile ilgili Ar-Ge ile ilgili, inovasyonla ilgili yeni bir sayfa açacağımız teknoparkın açılışını yaptık. Bakanımız Çanakkale’ye gelmişken ilgililerle OSB olsun, sanayi sitesi olsun tüm yönetimleri ile bir araya geldik. Ardından Ezine’ye geçtik. Ezine’mizde bir seçim merkezi açılışı yaptık. Ardından Ezine’deki gıda OSB’sini ziyaret ettik. Laboratuvar açılışımızı yaptık. Şimdide buradayız. Her hizmet kıymetlidir. Ufacık bir köyümüzde ki meydandaki taşı döşemekten tutun. Çanakkale’mizin en büyük projelerine kadar bütün adımlarda aynı heyecanla, aynı aşkla meseleye bakıyoruz. İstiyoruz ki şehitlerimize olan borcu ödeyelim. İstiyoruz ki bize her aşamada sahip çıkan milletimize olan borcumuzu ödeyelim. Ne yaparsak yapalım. Bu millete olan borcumuzu ödeyemeyeceğimizi biliyoruz. Fakat bugün 2 farklı, 2 kıymetli marka için bir aradayız. Bir tanesi dediğim gibi Ar-Ge merkezi olarak çalışacak 300’den fazla bilim insanın çalışacağı, Çanakkale’mize hem Ar-Ge faaliyetlerinde hem de sosyal alanlarda yeni bir imkan sağlayacak teknolojik parkımızın  açılışını yaptık. O parkı görmenizi isterim. Etrafındaki spor tesisleri ile futbol başta olmak üzere bir çok alandaki tesisleriyle, kültür merkezleriyle, kütüphanesiyle iş imkanı dışında düğün ortamı olduğu bir çok etkinliğin olabileceği amfi tiyatronun olduğu bir alandan bahsediyoruz. Seçimden sonra oraya hep beraber gittiğimizde sadece bir Ar-Ge merkezi olmadığını, büyük bir sosyal imkanı olduğunu göreceksiniz. İkincisi yine bugün Çanakkale’nin kariyeri değişiyor mottosuylabir iddia ortaya koyduk. Birkaç yıldan beri çalıştığımız, büyük bir heyecanla takip ettiğimiz gıda sanayi bölgemizin artık bir basamak daha yukarı çekip, yeni bir sayfasını açıyoruz. Bu Çanakkale’nin değil, Ezine’nin değil bence Türkiye’nin tarım kariyerinde büyük bir söz sahibi olmanın adımı.  Hep söylüyorum bizden her imkanda buralarda olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bizler Ankara’nın değil, Çanakkale’nin vekilleriyiz. Biz her türlü yatırımla, her türlü törende burada bulunmaktan büyük bahtiyar duyuyoruz. Çünkü dediğim gibi bu bölgeye hizmet çok büyük onur bizim için. Diyoruz ya Çanakkale ve Türkiye dengesine baktığımızda, Türkiye bir kitapsa, Çanakkale buranın ön sözüdür. Bu ön söze hizmet etmek en büyük şereftir bizim için. Çanakkale büyürse, Türkiye büyür. Çanakkale gelişirse, Türkiye gelişir diye düşünüyoruz” şeklinde ifade etti.

HER ALANA BÜYÜTMEK BİZİM İŞİMİZ DİYORUZ

Konuşmasına devam eden Milletvekili Turan, “ Bakınız son dönemde Troya 2018 başta olmak üzere, Assos’daki adımlar, Bayramiç Mehmet Akif Ersoy Evi, hastaneler, okullar, yollar, tüneller baktığımızda büyük bir dönüşümün hep beraber şahit oluyoruz. Bundan çok büyük bahtiyarlık duyuyoruz. Bazı illerde bir tek, olmadı 2 tane ana başlık var. Adamın kömürü var. Alın kömürü 2’nci başlık yok. Başka örnek; Sahil var. Alın sahili başka bir üst başlık yok. Ama Çanakkale’de, Türkiye’nin neyi varsa aynısı var. Tarih var. Turizm var. Orman var. Sanayi var. Tarım var. Hayvancılık var. Her alan az veya çok Çanakkale’de karşılık bulmuş. O yüzden biz işlerimizi yaparken, bir alana kendimizi daraltarak itiraz etmiyoruz. Her alana büyütmek bizim işimiz diyoruz. O yüzde bütün bu projelerimizde, Troya 2018’de şehirdeki çalışmalarda da turizmi artırırken veya köprü ile yollarla ulaşımları artırırken, asla tarımı veya ormancılığı ihmal etmemek üzere yapıyoruz. İstanbul’daki gibi köprü yaptıktan sonra etrafını çok imarsız şekillendirmeye Çanakkale’de izin vermeyeceğiz. Köprü yapıyoruz. 8 tane sit alanı tarımla ilgili oba sit alanı ilan edildi. Yani köprü olacak ama tarım zarar görmeyecek. O yüzden bugün yaptığımız bu lansmanın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bunları yaparken süreç çok farklı gelişti. Darbe girişimi oldu. Küresel operasyonlar oldu. Ekonomiye karşı girişimler oldu. Ama hamdolsun millette lideri de dik durdu. Bugün bütün yatırımlar sorun olmadığını göstergesi. Sorun varsa da çözecek biziz deyip her gün sokaklarda işler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

ÇANAKKALE PROJESİ DEĞİL BİR TÜRKİYE PROJESİDİR

Çanakkale’nin üretken gücünü yakından hissettiğini, kurulacak Gıda İhtisas OSB gerek tarımsal üretimin çeşitliliği gerekse çevre dostu yapısıyla Çanakkale’ye yepyeni bir çevre kazandıracağını anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bugün Çanakkale’nin üretken gücünü yakından hissettim. Şurası çok açık bu şehir büyük atılımların, büyük başarıların eşiğinde gereken tek şey kamu ve özel sektörde daha güçlü bir iş birliği, daha güçlü sinerjidir. Bahsettiğimiz iş birliği açısından somut bir adıma karşılık geliyor. Kurulacak Gıda İhtisas OSB gerek tarımsal üretimin çeşitliliği, gerekse çevre dostu yapısıyla Çanakkale’mize yepyeni bir çevre kazandıracak. Bu Çanakkale projesi değil bir Türkiye projesidir. Hatta global bir projedir. Günümüzde gıda çok farklı anlamlar içeren ürünlere karşılık geliyor. Gıda, aslında stratejik bir ürün. Dolayısıyla bugün burada attığımız adım, sadece bir Türkiye projesi değil, global bir proje. Ezine Gıda, İhtisas OSB'nin kamulaştırılması çalışmalarını tamamladıklarını ve bunun için 8,5 milyon lira harcadık. Burada 91 sanayi parselimiz var. Ana yollar asfaltlar hazır. Su ihtiyacı için DSİ sondaj vurdu. Bakanlık olarak Çanakkale Ezine Gıda, İhtisas OSB'mizin inşallah en kısa zamanda alt yapı ihalesi yapılacak. Ben burada bunun sözünü size veriyorum. Şimdiden parsel tahsisi için başvuran firmalarımızın olduğunu biliyorum. Aslında burasının yurt dışından da oldukça iyi yatırımcılar çekeceğine ben tüm kalbimle inanıyorum. Çünkü burası her şeyi üretebileceğimiz muhteşem bir coğrafya. Çiftçimizi, sanayicimizi ve il halkını aynı anda ihya edecek bir proje. Bu projede bakanlıkça yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz. Buradan Ezine'de doğrudan 8 bin, dolaylı olarak 30 binin üzerinde iş imkanı oluşturacak bir kümelenmeye sebebiyet vermiş olacak. Üretim zincirinin tüm tarafları bu işten kazançlı çıkacak” şeklinde anlattı.

9 MİLYAR TL’LİK YATIRIMI DESTEKLEYEREK,13 BİN KİŞİYE YENİ İŞ KAPILARI AÇTIK

Ezine OSB'yi önemli kılan ekolojik dengeye sağladığı katkı olduğunu anlatan Bakan Varank, “OSB'de üretim yapmak ölçek artışlarını da beraberinde getirecek. Tarım ve gıda ihracat rakamlarımızı inceledim. 2018'de ciddi bir sıçrama görülüyor. İnşallah bu attığımız adımlarla ihracatta da rekorlar kıracağımıza ben eminim. Bütün kalbimle inanıyorum. Benim için bu OSB'yi önemli kılan bir diğer özelliği de ekolojik dengeye sağladığı katkı. Bu muazzam coğrafya ihtisas OSB’nin sahip olacağı arıtma tesisi sayesinde en ufak bir yara almayacak. Hatta OSB dışındaki fabrikaları da buraya çekerek onların çevreye verdiği zararları da ortadan kaldıracak. Sanayi üzerinde ki yükleri kaldırmak için ellimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Bu amaçla şehir şehir önerilerinizi dinliyor varsa problemlerinize çözüm bulmak için gayret gösteriyoruz. Sanayi desteklemek adına çok önemli adımlar attık. İlk defa iki yıl boyunca işe alınacak her işçinin asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergileri hükümet olarak üstleniyoruz. Geçen sene 9 ay uyguladığımız, 7 buçuk milyar TL ödeme yaptığımız, asgari, ücret desteğini de bu sene inşallah tüm yıl yapacağız. Yaptığımız değişikliklerle ilgili sanayicilerimizden aldığımız olumlu dönüşler bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Üretimin ve üreticinin yanındayız. Hükümet olarak elini taşın altına koyan, iş ve aş sağlayan herkese kapımız açık. Çanakkale’ye her zaman destek olduk. Olmaya devam edeceğiz. Sadece Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bugüne kadar Çanakkale’miz için neler yaptık. İlimize 404 yatırım teşvik belgesi verdik. Bu sayede 9 milyar TL’lik yatırımı destekleyerek,13 bin kişiye yeni iş kapıları açtık. Ekonominin omurgası olan Kobilerimizi de unutmadık. Çok ilginç 1990-2002 yılları arasında Çanakkale’de hiçbir küçük ve orta büyüklükte işletme (KOBİ),  KOSGEB desteklerinden faydalanmadı. İktidarımızda ilimizde 1508 işletme 17 milyon TL destekten faydalandı. 5 bin 500 kişiye girişimcilik eğitimleri verdik. Şuan KOSGEB’in on farklı programı başvuruya açık durumda ben buradan bütün Kobilerimizi, sanayicilerimizi, üreticilerimizi, tekrar bilgilendirmek istiyorum. Desteklerimiz sizin başvurularınız için bekliyor. İnşallah bu desteklere başvurarak hem üretim sürecinizi hem de yatırımlarınızı arttıra bilirsiniz. Teknopark yerleşkemizi genişlettik. Burada firmalarla ortak projeler geliştirmelisiniz. ARGE alanında yapacağınız 1 TL’lik harcama size misliyle geri dönecek. Çok katma değerli yenilikçi ürünler üreteceksiniz. Bundan emin olabilirsiniz. Yalnız burada bir serzenişte bulunmak istiyorum. Çanakkale’de şu anda bakanlığımızın desteklediği sadece bir tane ARGE merkezi bulunmaktadır. Bu Çanakkale’ye yakışmıyor. Ben burada bütün sanayicilerimize, büyük firmalarıma çağrıda bulunmak istiyorum. Bizim ARGE merkezi teşviklerimiz oldukça faydalı neticeler veren teşvikler lütfen hazırlıklarınızı yapın. Biz bakanlık olarak bekliyoruz. Mutlaka Çanakkale’de ARGE merkezi sayısını da artırmamız gerekiyor” dedi.

ÇANAKKALE MERKEZ BELEDİYESİ YILLARDIR ÇANAKKALE’NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU TALEPLERE CEVAP VEREMEDİ

Bakan Varank konuşmasına şu şekilde sona erdirdi, “Çanakkale ve Balıkesir’e hizmet veren Güney Marmara Kalkınma Ajansı’mız ilimizde 209 proje 62 milyon TL hibe desteğinde bulunarak 94 milyon TL yatırımın gerçekleşmesini sağladı. Çanakkale ekonomisine güç katan hayvancılık, jeotermal ve elektrik üretimi alanlarında 60 milyon dolardan fazla dev yatırımın Çanakkale’ye kazandırılmasında ajansımızın büyük katkıları oldu. GMKA’nın gençlerimiz içinde yeni dönemde çok güzel bir projesi var. ÇOMÜ’de yenilenebilir enerji merkezi kuruyoruz. 4 milyon avroluk bu proje ile mühendis ve tekniker geçlerimize rüzgar, güneş, biyogaz enerji sistemleri konusunda üç aylık eğitim vereceğiz. Gençlerimiz eğitimlerine müteakiben yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren firmalarda staj başvurusu yapabilecekler. Merkezimiz uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilecek ve uluslararası standartlara uygun teknik eleman yetiştirecek. Biliyorsunuz Çanakkale ülkemizin en çok rüzgar alan bölgesi ve bunun enerjiye dönüşümü oldukça stratejik bir hamledir.  Bu merkez sayesinde hem nitelikli insan kaynağını hem en iyi şekilde değerlendirecek hem de enerjide ki dışa bağımlılığımızı en verimli şekilde kullanarak azaltacağız. Son olarak Ezine’de paylaştığım bir müjdeyi sizlerle de paylaşmak istiyorum. Ezine’nin on yıllardır beklediği sanayi sitesini de inşallah Ezine’ye kazandıracağız. Yerel paydaşlar ve tüm eksik süreçleri hızlıca bitirecek ve sanayi sitemizin ihalesini de inşallah bu sene yapacağız. Tabi bugün diğer sanayi odaları ve ticaret odalarımız ile görüştük. Hepsinin sanayi siteleri ile ilgili talepleri oldu. Biz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, Çanakkale’ye hizmet etmekten dolayı gurur duyuyoruz. İnşallah odalarımız, kooperatiflerimiz hazırlıklarını tamamlarlarsa biz elimizdeki imkanlar çerçevesinde bütün bu talepleri olumlu değerlendirmek için elimizden geleni yapacağız ve burada Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak, bununda sözünü veriyorum. Tüm enerjimizi daha çok yatırım yaparak, Çanakkale’yi hak ettiği konuma yükseltmek için harcıyoruz. 16 yılda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Çanakkale’mize yaptığımız yatırımların miktarı 21 buçuk milyar TL’yi geçti. Bunların yanında 10 milyar TL yatırım bedeline sahip, dünyanın sayılı mega projelerinden 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yatırımı da devam ediyor. İnşallah köprümüz 2022 yılında Çanakkale’nin ve tüm Türkiye’nin hizmetine girecek. İşte Gıda İhtisas OSB’miz bu köprü ile tam entegrasyon içerisinde faaliyet gösterecek. Üretimiyle, istihdamıyla, köprüsüyle Çanakkale’nin önünde bir atılım dönemi var. Ancak bu entegrasyonu asıl işletecek olansa yerel yönetimlerin uyumudur. Maalesef Çanakkale merkez belediyesi yıllardır Çanakkale’nin ihtiyaç duyduğu taleplere cevap veremedi. Türkiye büyüdü, gelişti ama maalesef Çanakkale yerinde saydı. Lapseki Belediye’mizin yaptığı bir kordon hattını bile merkez belediyesi becerip yapamadı. Biz bunları üzülerek görüyoruz. Düşününü biz Çanakkale’ye milyarlarca yatırım yapacak, uluslar arası yatırımcıları buraya çekecek, Çanakkale’yi marka şehirlerden biri haline getirecek ama Çanakkale’de hala trafik sorununu, hala alt yapı sorunun konuşuyor olacağız. Bu Çanakkale’ye yapılacak en büyük haksızlık. Çanakkale hala 80’leri, 90’larıvizyonu ile yönetilecek bir şehir değil. Bu şehir 2023 -2053-2071 vizyonuyla yönetilmeyi, ilgi alaka görmeyi, gönül belediyeciliğini hak ediyor. Çanakkale’nin değişim ihtiyacını gerçeğe dönüştürmek için 31 Mart çok önemli bir fırsat. Ben bu fırsatı Çanakkaleli kardeşlerimin kaçırmayacağını ümit ediyorum. 31 Marta doğru tercih yapacaklarını yürekten inanıyorum. Sözlerimi bitirirken Gıda İhtisas OSB’nin ilimize, bölgemize hatta Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyor” dedi.

PAYLAŞ