Çanakkaleli Şoförler Sıkıntılarını Dile Getirdi

Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ve İlçe Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanları basın toplantısı düzenleyerek, taşıma sektöründe sıkıntılara dikkat çektiler.

Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, İlçe Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katılarak düzenlenen toplantıda taşıma sektöründeki sıkıntıları Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dilekçe Komisyon Başkanlığı’na dilekçe göndereceklerini söylediler. Toplantıda konuşma yapan Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, “2018 yılı seçim yılı oldu. Odalarımızın seçimlerini yaptık. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Federasyonumuzun 27’sinde yapılan genel kurulunda danışma kurulu oluşturulsun diye genel başkanımız bir fikir ortaya attı. 687 tane Türkiye genelin de odamız var. 687 odanın içinden Çanakkale olarak bizi, beni danışma kuruluna genel başkan ve yönetim kurulu seçtiler. Onlara da teşekkür ediyorum. Tabi ki bizim gayemiz yönetime gitmekti. İlk danışma kurulu toplantımızı geçen hafta yaptık. Türkiye genelindeki sıkıntıları paylaştık. Beş grup çalışma yapacak. Kendi ilinde ki sıkıntıları genel merkeze taşıyacak, genel merkezde yönetim kurulu olarak gerekli bakanlıklarla iş birliği yapıp sorunlara çare aramak. İnşallah iyi olacağını düşünüyorum” dedi.
Demir, ”Bir dosya hazırladık. Bu dosyada taşımalı ihale sorunları, servis ablaları ile ilgili sorunlar, halk otobüslerinde KDV’nin yüzde 18den yüzde 8’e düşmesi 65 yaş bedavalar, yetki belgelerini ucuzlattılar. Uberi yasaklarsa taksicilere çözüm olacak, bu sıkıntıları da belgede paylaştık. TBMM’e bir dilekçe hazırlandı. 7 Temmuz gününden itibaren araçlarımızda engelli rampası istenmektedir. Oysa bu araçlarımızda rampaların yapılması teknik olarak mümkün olmayıp, yetkide vermiyor. Bugün öğrenci servislerinde de ayırmamış bu sıkıntı başımıza çıkacak. Türkiye genelinde dilekçe yazıp göndereceğiz TBMM’de Dilekçe Komisyon Başkanlığı’na gönderdiğimiz de bu fakslar yığılacak ve gönderdiğimiz dilekçelere bakıp bir sıkıntı olduğunu fark edecekler” şeklinde konuştu.
Konuşmasında servislerdeki koltuk sensörleri istemediklerini söyleyen Demir, “Koltuk sensörü var. Koltuk sensörünün bir araca takılması 3 saati buluyor. Türkiye genelinde bu kadar servis aracının yetişmesinin imkânı yok. Biz bunların ya ertelenmesini ya da tamamen kalkmasını istiyoruz. Araçlarda servis ablası var. Servis ablasına varken koltuk sensörüne ne ihtiyaç var. Tek tek araca bindiriyor ve tek tek araçtan indiriyor. Şimdi üç boyutlu emniyet kemeri var. Herhangi bir kazada bir tanesi boynunda olduğu için çok tehlikeli, kaza anında çocuğun boynuna dolaşıp ölümlü kazalara sebep olur diye bir fikir ortaya atıldı. Okul servis araçlarında servis ablaları var. Taşımalı sistem araçlarında bu yok. İlkokul mezunu servis ablaları olmayacak diye karar alındı. İlkokul mezunu kişilerin de servis ablalığı yapabilmelerinin önünün açılması gerektiğini düşünüyoruz.  İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ihale alıyoruz. Aldıktan sonra beş defa zam geliyor. Bakın biz bir tane zam alamıyoruz. Ya bu zamlar uygulansın ya da yılda iki defa ihale olsun. Seçimden önce gelen milletvekili adaylarına sıkıntılarımızı söyledik. Bize söz verildi ama seçim geçtikten sonra kimse dönüp bu işe bakmıyor. Ben inanıyorum ki Çanakkale ilçeleriyle dâhil Türkiye genelinde sayılı servis yapan, model olarak araba yaşını 15’e çıkarılmasını talep ediyoruz. Bizim araçlarımız özel araçlar gibi iki yılda bir muayeneye giren araçlardan değil. Araçlarımız her yıl muayeneye giriyor. Yönetmeliklere uygun mu diye belediyelere gidip uygunluk belgesi alıyor” şeklinde konuştu.  
“HERKES FİKRİNİ VE ÖNERİSİNİ SÖYLEYECEK”
Çanakkale Esnaf Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Ünal Özcan ise konuşmasında, “ Herkesin tabanda yaşadığı sorunu karşıdan bakarak anlayamayız. Herkes fikrini ve önerisini söyleyecek. 687 Türkiye genelinde ki şoförler ve taşıma sektöründe ki odaların genel kurulda yapılan karala alınan 29 temsilcisinden biri Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir’dir. Çanakkale’de taşıma sektöründe ne gibi sorunlar yaşıyoruz. Servisler ayrı, ticari taksiler ayrı hepsinin sorunlarını tespit ederek Ankara’da rapor haline getirip, biz tabanda bu sorunu yaşıyoruz demek için bir araya geldik. Türkiye genelinde taşıma sektöründe bazı olaylar yaşandığı zaman bazı şeyleri aceleye getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ