Çanakkale Ürünlerini Dünyaya Pazarlayacak Olan OSB İçin Geri Sayım Başladı! 

Ezine'de geçen yıl başlanan ve çalışmaların hızla devam ettiği Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) geri sayım başladı. OSB'deki çalışmalar hakkında bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, "OSB ile birlikte elde ettiğimiz ürünü dünya pazarlarına sunma imkânı yakalayacağız’’ dedi.

“DÜNYA PAZARINI YAKALAYACAĞIZ”

Çalışmalarına yoğun bir şekilde devam edilen Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde sona yaklaşıldı.  İçerisine kurulacak gümrük ile ürünlerin kalite testinden onay almış olarak çıkacağı OSB’nin tamamlanması ile birlikte yerli ürünleri dünya pazarına sunma imkânı elde edeceğimizi ifade eden AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan konuya ilişkin değerlendirmede bulundu. 

Geri sayımın başladığı Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde kamulaştırma ve altyapı çalışmaları tamamlandı. Türkiye’nin ilk tarım gıda OSB’si olma özelliğine sahip oluşum için ön kabuller alınıyor.

Çanakkaleli çiftçiyi heyecanlandıran OSB’de yer alacak 91 sanayi tesisinin 2 yıl içinde hayata geçmesi planlanıyor.

Yapımı devam eden Çanakkale 18 Mart Köprüsü’nün üretimin pazarlama ayağının en önemli unsuru olduğunu belirten Ak Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, ‘‘İstanbul ve benzeri şehirlerde olan betonlaşmanın acı serüveni Çanakkale’de yaşanmaması, tarım arazilerinin betonlaşmaması için 7 büyük ovayı bakanlar kurulu kararıyla Tarımsal Sit Alanı ilan ederek imara kapadık. OSB ile birlikte elde ettiğimiz ürünü dünya pazarlarına sunma imkânı yakalayacağız’’ dedi.

ÜRETİCİLER DÖRT GÖZLE HAYATA GEÇMESİNİ BEKLİYOR

Ezine’de kurulan OSB’nin işletmeler, idari ve sosyal tesisler ile biyolojik ve kimyasal arıtma tesisinin inşasının 2 yıl içinde tamamlanması düşünülüyor. Tarım, deniz ve süt ürünü üreticileri dört gözle OSB’nin hayata geçmesini bekliyor. İç ve dış pazarlara, limanlara ve havalimanına yakınlık yönünden stratejik bir noktada kurulan OSB kapsamında, peynir üretim tesisleri, pastörize süt üretim tesisleri, konsantre peynir altı suyu üretim tesisleri, süt ürünleri üretim tesisleri, sofralık zeytin üretim tesisleri, ton balığı üretim tesisi, et ürünleri üretim tesisleri, sandviç hazır gıda üretim tesisleri, meyve püresi üretim tesisleri, un üretim tesisleri, salça üretim tesisleri, helva, reçel üretim tesislerinin yer alması planlanıyor.

“OSB’NİN İÇİNE GÜMRÜK KURULACAK”

Çanakkale Gıda İhtisas OSB Müdürü Çağrı Oğuzhan da konuya ilişkin bir değerlendirme yaparak kamulaştırmayı tamamladıklarını belirtti. Oğuzhan konuşmasının devamında, “135 hektar bir alan. Dünya standartlarında üretim yapılması için sanayicinin ihtiyacı olan laboratuvarlarımız olacak. Kalite denetimi OSB’nin içinde yapılacak. OSB’nin içine gümrük kurulacak. Böylelikle ürünler kalite testinden onay almış olarak çıkacak. Kepez Limanı’na gümrük kuruldu. Pazarlama sıkıntımızın önemli ölçüde çözüldüğünü düşünüyoruz. OSB’nin kurulduğu yer hem yeni köprü yolu üzerinde, havaalanlarına yakın ve deniz ticareti için limanlara yakın seçildi” dedi.

“SEKSENİN ÜZERİNDE BAŞVURU VAR”

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya üreticinin en önemli sorunları arasında yer alan aracının OSB ile ortada kalkacağını vurguladı. Çanakkale Ticaret Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu ise “Katma değeri sadece çiftçiye değil sanayiciye de yüksek olacak. Tarım üreticisine ivme kazandıracak. Yeni köprü pazarlamayı kolaylaştıracak. Şu ana kadar 80’in üzerinde başvuru var” diye konuştu.

PAYLAŞ