ÇANAKKALE BELEDİYESİ YÜZDE 22 ZAM, GESTAŞ İSE YÜZDE 20 İNDİRM YAPTI!

Türkiye genelindeki birçok belediye hem ulaşımda hem de suda ya indirim yaptı ya da zam yapmazken, Çanakkale Belediyesi ulaşıma büyük oranda artış yaptı. GESTAŞ'ın da öğrencilere yüzde 20 oranında yaptı.

Türkiye genelindeki birçok belediye hem ulaşımda hem de suda ya indirim yaptı ya da zam yapmazken, Çanakkale Belediyesi ulaşıma büyük oranda artış yaptı. GESTAŞ'ın da öğrencilere yüzde 20 oranında yaptı. Bu indirimleri öğrenen vatandaşlar Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'a yaptığı zamdan dolayı tepki gösterdi. Vatandaşlar, sosyal medya hesaplarında zamma "O nasıl kent kart zammı ya 2 mislini verince taksiyle aynı yere gidebiliyorsun" diyerek tepkilerini dile getirdiler.  

Başta ABD olmak üzere dış güçlerin Türkiye'ye yönelik başlattığı ekonomik savaş sonrasında hemen her ürüne zam geldi. Gelen zamlarla beraber vatandaşların alım gücü iyice düştü. Buna bağlı olarak okullarında önümüzdeki hafta açılacak olması vatandaşlar daha çok zorlanacak. Bunu göz önünde bulunduran Türkiye genelindeki bazı belediyeler, hem su hem de ulaşımda indirim yaptı, bazı belediyeler ise zam yapmama kararı aldı. Hem suya hem de ulaşımda indirim yapan belediyelerden biri de Ankara Büyükşehir Belediyesi.

Vatandaşların günlük hayatlarında birinci derecede önemli olan konular başta olmak üzere sosyal şartları iyileştirmeye yönelik kararlar almaya özen gösterdiklerini belirten  Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, toplu taşımada yaşlı serbest kartlarda 35 TL’lik indirime gittiklerini, halk ekmek ve ulaşımda ise bu yıl zam yapmama kararı aldıklarını ifade etti. Tuna son olarak da su indirimi yapacaklarını söyledi.

Tuna, “ASKİ Yönetim Kurulu kararı ile birlikte onayımın da yer aldığı Başkanlık yazısı bu ay ki Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelecek. Son dönemde dış etkenli ekonomik baskılar nedeniyle vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları bertaraf etmek ve onları biraz olsun rahatlatmak için ve tabi ki sosyal belediyecilik anlayışımızın bir gereği olarak su faturalarında indirim kararı aldık. Meclis’te bu yönde karar alacağız inşallah. 17 Eylül’de okulların açılacağı günden itibaren geçerli olacak şekilde yüzde 17’lik bir indirim yapıyoruz. Hesaplamalarımızla ancak bu kadar indirim yapabiliyoruz. Dış ekonomik saldırılara karşı vatandaşlarımızın yanında olmak ve destek olmak düşüncesiyle bunu gerçekleştiriyoruz. Bu bir motivasyon ve bir katkımız olsun istiyoruz. Konut, işletmeler tüm aboneleri kapsıyor ve merkez dahil 25 ilçenin tamamında indirim uygulayacağız.” dedi.

ÇANAKKALE BELEDİYESİ YÜZDE 22 ZAM YAPTI

Vatandaşların ekonomisine katkı sağlamak için bazı belediyeler indirim bazı belediyeler ise hiç zam yapmamasına karşın her seferinde halkın yanında olduğunu belirten Çanakkale Belediyesi, ulaşımda büyük oranda zam yaptı.

Çanakkale Belediyesi Halk Otobüsleri Kooperatifi talebi sonrasında şehiriçi otobüslerde zam tarifesi Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında görüşülmüştü. Görüşme sonrasında fiyatlarda yüzde 22,22’lik oranda zam yapılmasını meclis gündemine getirildi. Komisyonun oy birliği ile kabul ettiği ücret tarifesi Meclis üyelerince de oy çokluğu ile kabul edildi. Şehiriçi ücretler alınan karar doğrultusunda 10 Eylül 2018 Pazartesi tarihi ile geçerli olmak üzere yüzde 22,22 zam yapıldı.

GESTAŞ YÜZDE 20 İNDİRM YAPTI

Vatandaşları düşünerek hareket eden kurumlardan biri de GESTAŞ oldu. Çanakkale Boğazı, Gökçeada ve Bozcaada hattında öğrenci geçişlerinde yüzde 20 indirim uyguladı. Bugünden itibaren Çanakkale Boğaz hattı ve Adalar hattında öğrenci geçişlerinde yüzde 20 indirim uygulandı. 2015 yılının Şubat ayından buyana öğrenci bilet fiyatlarında herhangi bir artışa gitmeyen Gestaş, bununla da yetinmedi. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı öncesinde tüm hatlarda öğrenci biletlerinde %20 indirim uygulama kararı alınan yeni tarifeye göre Çanakkale Boğazı hattında öğrenci geçişi, 1 TL yerine 0.80 TL olacak.

Öğrenci biletleri, Gökçeada hattında 1.50 TL yerine 1.20; Bozcaada hattında ise 2.50 TL yerine 2 TL olarak fiyatlandırılacak. Gestaş yetkilileri, tüm öğrencilere başarı dolu bir eğitim öğretim yılı diledi.

VATANDAŞLARDAN TEPKİ

Bazı belediyelerin indirim bazı belediyelerin ise bu yıl hiç zam yapmama kararı almasının ardından Çanakkale Belediyesi'nin büyük oranda zam yapması vatandaşlar tarafından tepki ile karşılandı. Özellikle sosyal medya hesaplarında duruma tepki gösteren vatandaşlar, her şeye gelen zamın ardından ölümcül vuruşu Çanakkale Belediyesi'nin yaptığını aktardı. Ulaşım ücretlerinin taksi fiyatları ile yarışır duruma geldiğini de vurgulayan vatandaşlar, okulların açılması ile daha zor duruma düşeceklerini aktardı. Son zamlarla alım gücü iyice düşen vatandaşlar, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'a da tepki gösterdi.

 

PAYLAŞ