BU PARTİYE YANLIŞ YAPANIN YANINA KAR KALMAMASI LAZIM

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan seçim sonrası yaptığı değerlendirmede, “Biz gündüz Ak Partili gece AKP’li olanlara rağmen çok oy aldık” diyen Turan; “Bu partide yanlış yapıp da bedel ödememe hastalığının geride kalması lazım. Adam bir ilçenin meclis üyesi adayı bir başka ilçenin aleyhine çalışıyor. Bu nasıl bir utanmazlık. AK Parti’nin meclis üyesi. Bu mu AK Partililik. Dediğim olursa ben çok iyi adamım, dediğim olmazsa parti değiştiririm hatta daha da büyük utanmazlık parti değiştirmeden diğer partinin adayına çalışırım bu mu yani. Ben İstanbul’da yöneticilik yaptım, Anadolu’da görev yaptım hiçbir yerde böyle bir şey görmedim. Bir defa ar olan adam kızdıysa sabreder, etmiyorsa terk eder. Adam rozet takıyor, koltuk alıyor, görev alıyor ama örneğin il başkanını, ilçe başkanını sevmediği için aleyhine çalışıyor. Buna kimsenin hakkı yok ben bu şehrin vekilden önce AK Parti üyesiyim. Bu partiye yanlış yapanın yanına kar kalmaması lazım. Gündüz Ak Partili gece AKP’li görmek istemiyoruz artık. Ak Parti’yi zayıflatmaya, tökezletmeye kimin hakkı var.” ifadelerini kullandı.

Programına Ezine ve Geyikli’de devam eden Milletvekili Turan, Güray Yüksel ile Ezine, Mevlüt Oruçoğlu ile de Geyikli’de seçimin kazanılmasında emekleri geçen parti mensuplarıyla bir araya geldi.  Milletvekili Turan’a Ak Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu ile İl Başkanı Gültekin Yıldız da eşlik etti. AK Parti Grup Başkanvekili Turan, Ezine’de yaptığı konuşmada sert söylemlerde bulunarak, “Gündüz Ak Partili gece AKP’li şerefsizler göremeyeceğiz artık. Adam gündüz bizimle, çok iyiyiz çalışıyoruz falan… Akşam başkalarıyla beraber. Buna hakkı yok kimsenin. Ak Parti’yi zayıflatmaya, tökezletmeye kimin hakkı var” dedi.
Seçim değerlendirmesi de yapan Milletvekili Turan, “Türkiye’mizin yeni sistemle beraber siyasal ikliminde faklı parametreler oluşmaya başladı. Önceden yüzde 30-40’la belediye alınır, iktidar olunurdu. Yeni sistemle beraber, ittifaklarla beraber gördük ki 50’yi bulmadan bu işler çok zor. İstanbul yüzde 48 alıyor, kafa kafaya öyle oldu böyle oldu. Ankara 49 alıyor, 50 olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz. Ama önceden 20’lerle 30’larla belediye alınıyordu. Artık eski değerlerle yeni dönemi okuma imkânı geride kaldı. Şu an yeni bir sistem var bu yeni sistemin geçen 6 ay önce ilk seçimini yaptık. Şimdide ilk yerel seçimini yaptık. Ama gördük ki o yeni sistemin dinamikleri genelden çok farklı kılmadı yereli. O yüzden birçok yerde oyumuzu arttırdığımız halde seçimi kaybettik. Umurbey, çok oy arttırdık kaybettik. Çardak, Bayramiç’te oyumuzu arttırmamıza rağmen kaybettik. Dolayısıyla oy arttırmak değil. Oyu 50+1’e çekmek önemli. Partilerin söylemi, konuşması, kampanyası, yaklaşımı artık yeni döneme göre şekillenmesi lazım. ‘Biz 5 sene önce böyle yapıyorduk 10 sene önce böyle yapıyorduk’ geride kaldı bunlar. Artık yeni bir değerler silsilesi var, artık yeni bir anlayış var. Bu anlayışa göre adım atmak lazım” dedi.
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ TURAN’DAN SERT ELEŞTİRİ
 AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, yerel seçimin ardından Ezine ilçesi ile Geyikli beldesine ziyaretlerde bulunarak Ak Partili teşkilat mensuplarıyla bir araya geldi. Milletvekili Turan Ezine’de yaptığı konuşmada sert söylemlerde bulunarak, “Gündüz Ak Partili gece AKP’li şerefsizler göremeyeceğiz artık. Adam gündüz bizimle, çok iyiyiz çalışıyoruz falan… Akşam başkalarıyla beraber. Buna hakkı yok kimsenin. Ak Parti’yi zayıflatmaya, tökezletmeye kimin hakkı var” dedi.
 AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan 31 Mart Yerel Seçimlerinde sonuçların netleşmesinin ardından Belediye Başkanlığını Ak Partili Eyüp Yılmaz’ın kazandığı Lâpseki ve Bülent Erdoğan’ın kazandığı Biga ilçesine giderek partililerin coşkusuna ortak oldu. Programına Ezine ve Geyikli’de devam eden Milletvekili Turan, Güray Yüksel ile Ezine, Mevlüt Oruçoğlu ile de Geyikli’de seçimin kazanılmasında emekleri geçen parti mensuplarıyla bir araya geldi.  Milletvekili Turan’a Ak Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu ile İl Başkanı Gültekin Yıldız da eşlik etti.
 “ESKİ DEĞERLERLE YENİ DÖNEMİ OKUMA İMKÂNI GERİDE KALDI”
 Ezine’de Ak Parti teşkilat mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda konuşan Turan, “Siz çalıştınız bizi mahcup etmediniz. Siz çalıştınız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı Ezine’de Geyikli’de mahcup etmediniz. Kimin emeği varsa hepsine teşekkür ederim. Siz çalışmasanız, siz sağlam durmasanız,  siz adayımıza sahip çıkmasaydınız bugün burada mutlu ortamda buluşma imkanına erişemezdik. Çünkü gördünüz, Türkiye’mizin yeni sistemle beraber siyasal ikliminde faklı parametreler oluşmaya başladı. Önceden yüzde 30-40’la belediye alınır, iktidar olunurdu. Yeni sistemle beraber, ittifaklarla beraber gördük ki 50’yi bulmadan bu işler çok zor. İstanbul yüzde 48 alıyor, kafa kafaya öyle oldu böyle oldu. Ankara 49 alıyor, 50 olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz. Ama önceden 20’lerle 30’larla belediye alınıyordu. Artık eski değerlerle yeni dönemi okuma imkanı geride kaldı. Şu an yeni bir sistem var bu yeni sistemin geçen 6 ay önce ilk seçimini yaptık. Şimdide ilk yerel seçimini yaptık. Ama gördük ki o yeni sistemin dinamikleri genelden çok farklı kılmadı yereli. O yüzden birçok yerde oyumuzu arttırdığımız halde seçimi kaybettik. Umurbey, çok oy arttırdık kaybettik. Çardak, Bayramiç’te oyumuzu arttırmamıza rağmen kaybettik. Dolayısıyla oy arttırmak değil. Oyu 50+1’e çekmek önemli. Partilerin söylemi, konuşması, kampanyası, yaklaşımı artık yeni döneme göre şekillenmesi lazım. ‘Biz 5 sene önce böyle yapıyorduk 10 sene önce böyle yapıyorduk’ geride kaldı bunlar. Artık yeni bir değerler silsilesi var, artık yeni bir anlayış var. Bu anlayışa göre adım atmak lazım” dedi.
 “AK PARTİMİZ YENİ SİSTEMİ İYİ OKUMAK ZORUNDA”
 Milletvekili Turan konuşmasına şu ifadeler ile devam etti:
“Bir de bu seçim bize şunu öğretti; risk alamayan, kendi değerleri üzerinde gelecek tasarrufu ortaya koymayan hiçbir siyasi hareket büyüyemez. Hem Türkiye, hem Çanakkale’ye baktığımızda iddiasını ortaya koyup adayını doğru belirleyen, iddiasını ortaya koyup ‘gaza gelip’ yanlış adaylarla, hatalı ilişkilerle ahbap, çavuş, akraba, tanıdık, arkadaş ilişkileriyle sonuç alınamayacağını gördük. Birçok yerde Ak Partimiz oyunu arttırdığı yerde, sonuca gidememesinin altında yatan sebep bence bunlar. Tüm Türkiye’nin sonuçlarını izliyorum, inceliyorum… Başkan 40 almış meclis üyeleri 50 almış. Ya da tam tersi, il genel meclis 40 almış başkan 60 almış. Demek ki başkanda yanlışlık var ya da kendi listesinde ki meclis üyelerinde yanlışlık var. Artık bu partiler, başta Ak Partimiz yeni sistemi iyi okumak zorunda. Bir daha söylüyorum bu benim akrabam, tanıdığım dediğimiz her yerde bedel ödemişiz.  Bugün büyük şehirlerdeki ilçelerin listeleri biraz daha iyi yapılsa bu gün İstanbul’da kim kazandı tartışması olmazdı. Tablo çok net ortada. Eğer o sağlama teşkilata daha çok kulak vererek, halkta karşılığı olan insanlardan yapılsaydı farklı olurdu. Zaten başkan bizim diye bakıyoruz, bakmayacağız bundan sonra böyle. Çünkü mesele başkan olmak değil. Büyük şehiri almak başka, bizim gibi küçük şehirler için il genel meclisini almak başka. Çanakkale genelinde yüzde 42 aldık, ama il genel meclisindeki çoğunluğu sağlayamadık. Demek ki bizimde hatamız var. İl genel meclisinde biraz daha iyi bir liste yapsaydık, merkez ve ilçeler başta olmak üzere her taraf için bunu söylüyorum. O zaman biz bugün eyvah il genel meclisini niye alamadık demezdik. Ya da İstanbul ve Ankara’da büyük şehrin ilçelerinde meclis üyelerimizi, adaylarımızı belki biraz daha isabetli belirleseydik bugün kıl payı aldık alamadık tartışması olmazdı. İstanbul gibi Cumhurbaşkanımızın hatırasının en yoğun olduğu yerde kaybetme ihtimali bile bizi çok üzdü. Biz Çanakkale’yi tabiri caizse değerlendiremedik Ankara’yı, İstanbul’u takip etmekten. Ama bu sonuçları bizim tavırlarımız ön görüyor.”
 “KOLTUĞUN ALININCA ‘VAY BÜLENT TURAN KÖTÜ’... DÜN İYİYDİK!”
 Turan değerlendirmelerini şöyle sürdürdü; “Ezine’ye gelelim… Şimdi biz bazı yerlerde değişiklik yaptık bazı yerlerde yapmadık. Ama yeni sistemde dolayı kıl payıların çok kıymetli olduğunu gördüğümüzden dolayı burada bir değişiklik yaptık. Doğru yanlış geçiyorum bunu artık. Bunun tüm teşkilatlarla beraber il, ilçe, belde kim varsa arkasında durulmasını beklemek hakkımız bizim. Bu hakkımız var diye düşünüyorum. Bana ne? Ahmet olur Mehmet olur. Şimdi Güray bey oldu, ne faydası var bana düz mantıkla… Güray bey olmadı, Gültekin bey oldu ne faydası var bana. Ben Milletvekiliyim yolumuza devam ediyoruz. Evim mi var, işim mi var burada? Ama bir daha söylüyorum; bu parti için doğru olan adımı attığımızı düşündük, sizde bizi mahcup etmediniz. Ne Güray bey polemiğe girdi, yanlış, saygısız işlere kapı açıtı. Ne de sizler bu konuda yanlış yaptınız, asla. Birkaç arkadaş, ateş cürüm meselesi yaptı. Bunlarında zaman içerisinde yaptığı işlerden mahcup olacağını düşünüyorum. Ama il başkanımız burada, Ezine’den yola çıkarak genel olarak söylüyorum bunu; bu partide yanlış yapıp da bedel ödememe hastalığının geride kalması lazım. Adam bir ilçenin meclis üyesi adayı, bir başka ilçenin aleyhinde çalışıyor. Bu ne utanmazlık. AK Parti’nin meclis üyesi adam, listede var. Bu mu Ak Partililik? ‘Dediğim olursa ben çok iyi adamım, dediğim olmazsa parti değiştiririm hatta daha utanılmazı, parti değiştirmeden aynı partinin aleyhine çalışırım’ bu ne ya? Ben İstanbul’da yöneticilik yaptım, Anadolu’nu değişik yerlerinde görev yaptım. Hiç ben böyle bir şey görmedim. Bir defa adam olan adam kızdıysa sabreder, etmiyorsa terk eder. Adam rozet takıyor, koltuk alıyor ama örneğin il başkanını, ilçe başkanını sevmediği için aleyhine çalışıyor. Buna kimsenin hakkı yok. Ben bu şehrin vekilden önce AK Partili üyesiyim. Talep ediyorum kardeşim, sayın başkan; bu partiye yamuk yapan, yapanın yanına kar kalan anlayışın geride kalması lazım. Gündüz Ak Partili gece AKP’li şerefsizler göremeyeceğiz artık. Adam gündüz bizimle, çok iyiyiz çalışıyoruz falan… Akşam başkalarıyla beraber. Buna hakkı yok kimsenin. Ak Parti’yi zayıflatmaya, tökezletmeye kimin hakkı var. Bugün bir yer kaybolunca nasıl üzülüyoruz. Çan canımızı acıttı, Bayramiç canımızı acıttı. Şunu da söyleyeyim; Ezine’de Ak Parti’nin içerisinde olup da başarısız olalım diye çalışan dua eden bir sürü adam var. Sadece Ezine değil, Çanakkale’nin dört bir tarafından; ‘Ezine gitsin de Güray’a, Bülent’e, Jülide’ye kızmak için yer arayalım’ diyen bir sürü sahte AK Partili vardı. O yüzden bir gözümüz de buradaydı bizim. Ama hep diyorum; yanlış yapmadık bu millete. Ben her gün yatarken hesap vermeyi bilen bir insanım. Biz Ezine’de adım atarken, Allah büyük iyi niyetle attık. Eğer bugün değişiklik yapmayıp da kaybetseydik ne olacaktı. Üzülmeyecek miydik? Aslında en çok şu yakışırdı; keşke bu devir teslimi hep beraber davulla, zurnayla tüm partililer yapsaydık da, eski meclis üyeleri, eski il genel meclis üyeler, eski belediye başkanı hep beraber yapsaydık da dost düşman ‘bravo ne güzel iş yapıyorlar’ deselerdi. Adam sana 15 sene makam, koltuk vermiş koltuğu alınınca ‘vay Bülent Turan kötü’... Dün iyiydik! Her çıktığın yerde ‘iyisin süpersin’ diyordun da bu gün ne oldu. Bu koltuk emanet bunu millet verdi parti değerlendirdi, millet geri alır, parti geri alır. Hiç kimsenin hatırası, koltuğunun kıymeti AK Parti’nin hatırasından daha kıymetli değil. Bir tane değişmezimiz var o da Tayyip Erdoğan.”
 “GÜNDÜZ AK PARTİLİ GECE AKP’Lİ OLANLARA RAĞMEN ÇOK OY ALDIK”
Turan sözlerini şöyle tamamladı:
 “Şu üç ayda ne iftiralar, polemiklerle karşılaştık. Geçen dönem 15-20 oyla kazandık, bu dönem 550 oyla kazandık. Eze eze demiştim kıl payı değil bu eze ezedir işte. Gönlümüzün bir yeri kırık. Ben hiç yanlış yapmadım. Hiçbir eski ilçe başkanına, hiç bir eski belediye başkanına, eski il genel meclis üyesi veya belediye meclis üyesine hiç yanlış yapmadım. Ben üç sene oldu geleli, geldiğimde bu arkadaşlar görevdeydi, beraber çalıştık. Benim ilçelere ne ön reddim ne ön kabulüm oldu. Şartlara, anketlere, STK başkanlarına alınan raporlara bakıldı, halkın kanaatine bakıldı. Karar yanlış bile olsa böyle bir partililik olmaz. Sosyal medyadan polemikler, yazılar. Bir defa siyaset bir sorumluluktur. Bizim felsefemiz sosyal medyadan kavga yapmaya polemik yapmaya uygun değil. Bunu 18’lik delikanlılar yapmıyor artık. Biz yanlış yapmayacağız, yapmamak durumundayız. Yeni dönemde Güray bey ekibiyle beraber daha çok çalışmak, daha çok üretmek, gönlü kırılan, işi yarım kalan, belediye ve devletin işlerinde eksik olan ne varsa bunları toparlayıp Ezine’yi bölgenin parlayan yıldızı yapması lazım. Çünkü bu hatta az belediyemiz var, Ezine yolu üzerimde. Geyikli’de de bize neden Mevlüt Oruçoğlu dediler. Niye buldunuz dediler. Soruyoruz, tartıyoruz değerlendiriyoruz. Bu adam ekmek veren, sevilen, iyi niyetli, çalışkan bir adam dediler. Kime sorduysak uygun olur dediler. Derdimiz Geyikli’yi almak, ne hesabımız olur başka. Ezine’de bizim ne kötü niyetimiz olur. Ben yarın Ankara’ya gideceğim görevim var. Gidince emrinizdeyiz çalışacağız. Niye bizi üzüyorsunuz. Biz Çanakkale’de gündüz Ak Partili gece AKP’li olanlara rağmen çok oy aldık. CHP’nin duruşu belli, İyi parti dağıldı zaten. Ama bizim arkadaşlarımızın yanlış yapması il ve ilçemizin bazı konularda daha dik durup adım atmaması bizi yordu. Buna rağmen Çanakkale’de yüzde 42  oy almak çok kıymetli bir iş. Çanakkale merkezde oyumuzu arttıramadık, o bizi üzdü. Çünkü daha farklı beklenti içerisindeydik. Çan, beklediğimiz çok daha farklıydı, üzdü. Bayramiç’e çok hizmet edildi, keşke daha iyi olsaydı. Ayvacık’ta beklentimiz farklıydı. Ama bunu rağmen Çanakkale’mizin en büyük ilçesi Biga arkadaşlar çalıştı, söke söke CHP’den aldılar. Aynı şekilde Karabiga bu güne kadar hiç Ak Parti olmamıştı. İyi bir aday bulduk, çalıştık, Karabiga’yı CHP’den aldık. Gümüşçay devam ediyor. Lapseki büyük bir oyla tekrar devam etme kararı aldı. Yenice’miz büyük farkla devam dedi. Ezine devam dedi. Geyikli’yi CHP’den aldık. Evreşe, Kalkım devam ediyor Ak Parti’de, Terzialan devam ediyor. Dolayısıyla yeni dönemde güzel işler yapmaya devam edeceğiz.”

PAYLAŞ