Bıkmadan Usanmadan Dile Getiriyoruz!

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı olağan Meclis toplantısı video konferans yöntemiyle internet üzerinden gerçekleştirildi. ÇTSO Yönetim Kurulu adına konuşma yapan Başkan Selçuk Semizoğlu her platformda mücbir sebep kapsamının genişletilmesi, sicil affı, yapılandırma konularını bıkmadan usanmadan dile getirdiklerinin altını çizerek; “öncelikle bu dönemde; maliyetlerini arttıran tüm tedbirlere uyarak üretimini devam ettiren sanayicilerimizi, belirsizlikler içinde ayakta kalmaya çalışan hizmet sektörümüzü, ticaretini devam ettirme uğraşı veren tüm esnafımızı yürekten tebrik ediyorum. Umutlarını diri tutmaları, motivasyonlarını kaybetmemeleri bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı.

Semizoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi;

 “Fiziken olamasa da üyelerimizin her zaman yanında olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. İnanın her gün en az üç dört saatimi odada geçiyorum.  Çünkü böyle zor günlerde iletişim çok daha önemli. Bir üyemiz diyemez ki, “Oda ile görüşemedim, şu konuyu iletemedim.” Her birini dinliyor ve çözüm odaklı yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu görevlere gönüllü geldik ve inanın şevkle icra ediyoruz. Çünkü gerçekten Odamızın girişimiyle özellikle Turgay Başkanın sektörü yolcu taşımacılığı sektörü %50 kapasite ile çalışacakken, 2+1 otobüslerde şuanda %66 civarında. Çünkü sadece cam kenarlarında oturarak o mağduriyeti Turgay Başkanımın bize iletmesi. Bizimde TOBB nezdinde girişimlerimiz. Yani çorba da bizimde bir tuzumuz var. Bunun dışında finansmana erişimlerini hızlandırmak adına bizzat şube müdürleri bölge müdürleri yetmezse genel müdürlük nezdinde başvurularda bulunuyoruz. Gerçekten hakkeden üyelerimiz adına. Üst birliğimiz TOBB ile haftada üç dört defa görüşüyoruz, video konferans üzerinden toplanıyoruz. Bu toplantılarımızda bıkmadan usanmadan mücbir sebep kapsamının genişletilmesi, sicil affı, yapılandırma konularını dile getiriyoruz. Yerelde yaşanan sıkıntılarımızı Sayın Valimiz ve diğer bürokratlarımız ile paylaşıyoruz. Birçoğuna kısa sürede çözüm veya üyelerimizin yarasına merhem oluyoruz.  

Bu Ülkede yaşıyorsak bu Ülkenin vatandaşıysak Devletimizin yanında olmaktan başka bir alternatifimiz yok diye düşünüyorum arkadaşlar. Devletimiz de ciddi yük altına girdi. Salgının maliyeti, ekonomik faturası Devletimizin omuzlarında. 

Yerli Ve Milli Olduğumuz Sürece Bu Krizden Güçlenerek Çıkacağımıza Ben Şahsen İnanıyorum

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak Bey ile Oda ve Borsa başkanları tabi ki Rıfat Başkanın Başkanlığında yaptığı toplantıda bu dönemde yerli üretimin öncelikli olacağını, Ülkemizde üretim imkanı olmayan ürünler hariç ithalatın artık zorlaştırılacağı Türkiye’nin bir ithalat cenneti değil, ihracat cenneti haline dönüştürüleceğini üstüne basa basa dile getirdi Sayın Bakanımız.  Devletimizin de yükünü hafifletmenin püf noktası bu zaten. Kendi kendimize yettiğimiz, üreticiyi desteklediğimiz, yerli ve milli olduğumuz sürece bu krizden güçlenerek çıkacağımıza ben şahsen inanıyorum. Devletimizin desteğini uygulayacak, işlerimizi kolaylaştırıcı,  bürokrasiyi azaltacak liyakat esasında görevlendirilmiş bürokratlar da bu işin olmazsa olmazıdır.   

Ayvacık Bölgesinde Yapılacak Olan Sera OSB Beni Gerçekten Heyecanlandırdı

Ezine Gıda İhtisas Organizesinin altyapı çalışmaları hızla devam ediyor. Geçen hafta Sayın Valimiz ile Ayvacık bölgesinde bir Sera OSB’nin kurulma çalışmalarına katıldık. Bu tür üretimi arttırıcı teşvik edici katma değer sağlayıcı tesisler lazım. Sadece sebzeyi meyveyi toplayıp da satmak yerine. Bunu işleyip kalibre edip, depolayıp zamana yayarak satmak amacıyla önümüzdeki dönemde açıklayacağımız Ayvacık bölgesinde yapılacak olan Sera OSB beni gerçekten heyecanlandırdı. Aynı zamanda bu Sera OSB, Ezine yapılan Gıda İhtisas OSB’nin de bir tamamlayıcısı olacaktır. 

Marka Değerlerimizin Tescillenmesi İçin Borsamız İle Birlikte Çalışıyoruz

Çanakkale’mizin marka ürünleri; Ezine Peyniri, Bayramiç Beyazı ve Bayramiç Elmasından sonra Bozcaada Çavuş Üzümümüz de coğrafi işaret belgesini aldı arkadaşlar bunlar. Tüm yerel üretimimizin, marka değerlerimizin tescillenmesi için Borsamız ile birlikte çalışıyoruz.

188 Üyemiz Toplam 11.000.000 Tl Civarında Kredi Kullandı

Nefes Kredisi için 430 üyemize belge verdik. Bugün aldığım rakamlara göre 188 üyemiz toplam 11.000.000 TL civarında Odamız ve TOBB tarafından sağlanan kaynak üzerinden kredi kullandı. Yeter mi yetmez ama adı üzerinde bir can suyu bir nefes kredisi. Bugün yine ilgili banka müdürleri ile görüştük. Önümüzdeki dönemde de Kamu Bankalarının böyle hizmet sunacağı bilgisini aldım. 

24.00’e Kadar Açık Olmasını Sağladık

Bayramda 81 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olarak belirlenen üyelerimize destekleyici belgelerini verdik. Bu dönemde birçok yönetmelik çıkıyor. Bunlardan bir tanesi de bakkal ve marketlerin çalışma saatleriyle ilgili. Sayın Valimiz ile görüşerek İl Hıfzıssıhha Kurulundan meslek kuruluşu ayırımı olmadan zincir marketler hariç ve tek dükkan şartı ile bakkal ve bakkal niteliğindeki marketlerin 24.00’e kadar açık olmasını sağladık. 

Diğer Belediye Ve Özel İdareye Bunun Örnek Olmasını Diliyorum

Belediyelere ya da Özel İdare gibi kamuya ait taşınmazlarda kiracı olup faaliyetleri geçici olarak kısıtlanan üyelerimizden kapalı oldukları süre için kira alınmaması yönünde bu kurumlara bir çağrımız olmuştu. Gerçi hükümetin de bir çağrısı var. Hem kamuya hem özel idarelere hem Belediyelere. Ama bunlar için karar almak gerekiyor. Çanakkale Belediyemiz  bu kararı aldı. Hafta içi de basın yoluyla teşekkür ettim. Kendilerine bu kararı aldıkları için teşekkür ediyorum. Diğer Belediye ve Özel İdareye bunun örnek olmasını diliyorum. Bu konuda da Başkan Yardımcımız Murat Bey ve Yönetim Kurulu Üyemiz Akın Bey Özel İdare yetkililerine bir ziyarette bulunacaklar. Oradan da öyle bir karar çıkacağına inanıyorum.

Çanakkale İlçeleri İle Birlikte FSC Belgesine Sahip Oldu

Yine güzel bir haber yaklaşık iki yıldır bizzat takip ettiğim Çanakkale’nin ormanlarının FSC sertifikası ile belgelendirilmesi konusundaki girişimimiz nihayet sonuç verdi ve Çanakkale  İlçeleri ile birlikte (FSC) belgesine açılımı şu  Forest Stewardship Council belgesine sahip oldu. Değerli arkadaşlar biliyorsunuz, orman-çevre bu konular provokasyonlara çok müsait konular. Bu konuları bilmeyenler bilenlerden daha çok konuşuyor ve boş konuşuyorlar. Çoğu bilinçli bazen de bilinçsizce olumsuz haberler çıkıyor ve orman endüstrisine zarar veriyor. Sektörün içinde olan biri olarak; ormanların sürdürülebilirliğinin sağlanması bağımsız akredite denetleyiciler tarafından denetlenerek, bunlar uluslararası akredite şirketleri turizmden tarımına pek çok kriterin değerlendirilerek yürütülen bu sistemle mümkün olduğunu ve  orman endüstrisinin provokasyonlara kurban edilemeyecek kadar kıymetli olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu çalışmaya biz 1,5 yıl önce başladık. Bu çalışma için yine bir Ankara seyahatimde Sayın Bülent Turan Bey’e gittim ve Orman Genel Müdüründen randevu almak istediğimi söyledim. Çünkü biz Oda olarak almaya çalıştık, alamadık. Bülent Turan Bey 15 dakika içerisinde Tarım ve Orman Bakanımız ile görüştürdü. Ve o gün düğmeye basıldı. Bunu da geçtiğimiz günlerde çok şükür Çanakkale’mize kazandırdık. Çanakkale’mizin hem orman endüstrisine hem de tarımına hem turizmine çok faydalı bir belge arkadaşlar. 

Bugün İtibariyle 7.663 Kişilik Bir Aileyiz

21 Mayıs’tan bugüne kadar bir önceki Mayıs ayı meclisimizden bugüne kadar 18 yeni üyemiz aramıza katılırken, 1 üyemiz kaydını sildirdi. Bugün itibariyle 7.663 kişilik bir aileyiz arkadaşlar. 

Gündeme gelebilecek diğer konularda söz alan Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç; “2+1 otobüslerde yolcu kapasitesindeki eksik hesaplama Odamızın girişimleriyle düzeltildi. Tekrar teşekkür ediyorum. 

Zam Yaptıkları Bunun Fırsatçılığa Dönüştüğü Haberleri Gerçeği Yansıtmıyor

Meclis Üyesi Şakir Kutluay; İnşaat firmalarının kredi faiz tutarlarındaki düşüşten dolayı zam yaptıkları bunun fırsatçılığa dönüştüğü yönünde basında çıkan haberler gerçekleri yansıtmadığını, bu durumun daha çok vatandaşın elindeki 2. el konutlarda yaşandığını ifade etti. Müteahhit maliyetlerinin çok yükseldiğini tek istediklerinin ellerindeki konutları nakde çevirmek olduğunu vurguladı.

PAYLAŞ