Ben Yazarken Utandım Siz De Okurken Utanın!

Ben Yazarken Utandım Siz De Okurken Utanın!

13/02/2020

“Otogar Konusu çok uzun süredir Odamızın gündeminde. Belediye ile şifahen olarak 7-8 defa görüştük. Sayın Başkan ile görüştük. Yazışmalar yaptık. Otogarda gelen yolcu bekleme salonu yok. Yenice, Çan, Lapseki, Ayvacık ilçelerimizden Çanakkale’ye gelen otobüsle gelmeyi tercih eden vatandaşlarımız ya ehliyeti yok yaşlı insanlar ya arabaları yok yoksul insanlar. Dolayısıyla gerçekten hizmete muhtaç insanlar. Tuvaletlerin iyileştirilmesi konusunda bir arpa boyu yol kat edemedik. Bunları huzurunuzda, basının huzurunda paylaşmak istedim ki, yazışma ile bu iş olmuyor. Bunun siyasi malzeme olarak yapılması beni daha da üzüyor. Ben herkesi samimiyete davet ediyorum ve bu sorunun Çanakkale halkı için çözülmesini talep ediyorum… 

Bu sözler Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu’na ait… 8 bini aşkın üyesi olan kurumu temsil eden başkanın feryadına bakın! Adamın meclis kürsüsünde gündeme getirdiği konuya bakın! Şehir adına utanmamız lazım. Ama adam haklı ne yapsın… Oda başkanı, esnaf, vatandaş herkes şikayetçi işi çözecek olandan tık yok. Ha bu sorun bugünün sorunu da değil bu otogar hizmete girdiğinden beri böyle… Yani ne denir bilmiyorum ne söylesem eksik kalır, böyle bir konuyu dile getirmekten dahi utanıyorum. Şehrin sorununa bak, ayıptır, yazıktır, günahtır… EyyyÇanakkale Belediyesi eyyy belediye başkanı kendinize gelin zaten yaptığınız bir şey yok. Bari ufacık bir dokunuşla çözülecek şu işi halledin. Şimdi bahaneler uydurmayın, yok efendim orası özel vs vs… diye arkadaş orada vatandaş var sen de bu vatandaşa hizmet etmek zorundasın, nokta! 

Bu arada her ay belediye başkanı ile karşılıklı kuru pasta, çerez yiyerek karşılıklı goy goy yapan Esnaf Odaları Başkanı Ünal Özcan. Her ay bir sizin gittiğiniz, bir başkanın geldiği bu toplantıları yapmayın. Bu ve buna benzer onca sorunu biliyorsunuz belki sizde en az 7-8 defa dile getirmişsiniz ama çözememişsiniz! Öyle bir ağırlığınız yok demek ki belediye üzerinde o zaman toplantı yapmanın anlamı ne?

Fazla Sosyalleşildiği Zaman Da İnsanlar Çalışmaktan Kaçınıyor!

Selçuk Başkan meclis konuşmasında moral verecek bir veriyi paylaştı ve bir de sitemde bulundu. Başkan Semizoğlu; "Sayın Valimiz başkanlığında İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısını Odamız ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Rakam vermek gerekirse İŞKUR tarafından 2019 yılında Türkiye’de 1.490.276 kişinin işe yerleştirildiği, bu sayının Çanakkale için 8.463 olduğu açıklandı. istihdam seferberliği kampanyasında bize verilen hedef 7.500 idi. Biz bu hedefi 8463 olarak gerçekleştirmişiz. Çanakkale işsizlik oranı Türkiye ortalamasının hemem hemen yarısı."

Bu rakamlar Çanakkale adına umut verici. Ama birçok işadamından duyduğum ve Semizoğlu'nun da gündeme getirdiği bir konu var bu konuda utanç vesilesi çünkü maalesef insanımız suiistimalci bakın devletin sağladığı bir hak açıkça suiistimal ediliyor! Semizoğlu’na kulak verelim; "İşverenler vasıflı eleman bulamadığından şikayet ederken iş arayanlar masa başı iş istiyor. 2019 yılında Çanakkale’de ödenen işsizlik ödeneği ise toplam 47 milyon TL. Aslında Çanakkale’de işsizlik yok. Çanakkale’de ve Türkiye’nin birçok yerinde iş beğenmeme var. Fazlasıyla sosyal bir devletiz ama fazla sosyalleşildiğizaman da insanlar çalışmaktan kaçınıyor evde oturunca birtakım sosyal haklardan yararlanıyor. Bunların revize edilmesi gerektiğini şahsen düşünüyorum arkadaşlar. 2018’de 23 milyon olan işsizlik ödeneği 2019' da 47 milyon olarak ödenmiş İşkur istatistiklerine göre."

Şunu Not Alın, Eskiden Anzaklarla Dolup Taşardı

Son olarak yine Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısından bir bölümü sizlerle paylaşmak isterim. Toplantıya başkanlık hakkında bilgiler vermek için katılan alan başkanı İsmail Kaşdemir demiş ki; “Gelen yabancı turist sayısı son zamanlarda düşmeye başladı. Hatırlarsanız buralar eskiden Anzaklarla dolup taşardı. Çanakkale Merkez ve Eceabat’ta bir iletişim olurdu. Biz göreve geldiğimizde Vali beyle ilk yaptığımız iş Avustralya ve Yeni Zelanda’ya gitmek oldu. Orada gördük ki iki millet halk olarak Türkiye’ye bir sempati besliyor. Gelibolu dendiği zaman bir tebessüm oluyor.” Kaşdemir’in bu söylediği burada dursun… 18 Mart törenlerini atlattıktan hemen sonra bu söylediklerinin üzerine bizler de bir şeyler söyleyeceğiz… Şimdilik sadece burada dursun…. Sizler de bu sözlerin üzerine biraz düşünün.