Belediye Meclisi Başkana Borç Alma Yetkisi Verdi

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, belediye meclisini olağanüstü toplantıya çağırdı. Belediyenin yarım kalan projelerini tamamlanması için borç alma yetkisi alan başkan Gökhan, birlik mesajları verdi. Gökhan, bir ay içinde iki sefer görüştüğü AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile her konuda görüştüğünü belirterek, görüşmelerin çok olumlu geçtiğini açıkladı. Birlik mesajları veren Gökhan, Çanakkale için birlikte çalışacaklarını ve birçok projeyi hayata geçireceklerini aktardı.

Görüşmelerin perde arasını Başkan Gökhan, olağanüstü meclis toplantısında dile getirdi. Çanakkale Belediyesi tarafından olağanüstü meclis toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda Dardanos- Güzelyalı Atık su artıma tesisi inşaatı için İller Bankası’ndan ek kredi kullanılması talebinde bulunuldu ve Aksa Çanakkale Doğalgaz Dağıtım anonim şirketinin genel kurul toplantısına katılmak için Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a yetki verildi.
Gündem dış olarak konuşan Belediye Başkanı Gökhan, AK Parti Gurup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile yaptıkları görüşmelere değinerek, Çanakkale için yapılacak yatırımlar için destek talebinde bulunduğunu açıkladı.
Gökhan, “Biliyorsunuz iller bankasından bir tamamlama kredisi talebimiz olmuştu. Güzelyalı arıtma su tesisi ile ilgili verilebileceği konusunda bu konuyla ilgili bir meclis kararı alınması gerekiyor. Aksa Çanakkale Doğalgaz Dağıtım anonim şirketinin genel kurul toplantısına katılmak için yetki verilmesi konusu da var. Esas konu buydu. Belediyemiz toplanmışken aynı zamanda bir değerlendirme yapalım. Ankara’da AK Parti Gurup başkan vekili Bülent Turan’ı ziyarete gittik. Çanakkale’de ki bazı yatırım konuları ile ilgili bilgi verdik ve destek talebinde bulunduk. İller Bankasından bir kredi talebimiz olmuştu. Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü’ne gittik. İçme suyu tesisimiz çalışmaları devam ediyor. Bunun bir sıkıntısı vardı. Onunla ilgili görüştük. Daha sonra derelerin ıslahı ile ilgili çalışma yapılıyordu. Fakat kaynak bittiği için kaynak aktarılması gerekiyordu. Bizle alakası yok ama özellikle rica ettik. Kaynak sağlansın müttehit işini tamamlasın çünkü o 60 metrelik yolun geçişi ile ilgili önemli bir de bizim ceza evinin karşısında ki dere yatağının tamamlanması lazım. Çünkü su birikiyor, sivrisinek üretiyor, karasinek üretiyor bunlarla ilgili destek istedik. Bu arada sosyal konutlar ile ilgili talebimiz oldu. Kütüphane ile ilgili talebimiz oldu. Bu şekliyle bu konuları görüştük. Sosyal konutlar ile ilgilide bir gelişme söz konusudur. Bakanlığa hazırladığımız raporları gönderdik. Şimdi Çevre müdürlüğü bu hakkında bir değerlendirme yapmak için bizimle temassa geçti. Orda da sosyal konutlar ile ilgili bir ilerleme sağlanacaktır.
Kütüphane konusu farklı bir yatırım noktasına doğru gittiği söylendi. Onu da bu şekilde takip ediyoruz. Milletvekilimiz iadeyi ziyarette bulundu. Oda da konulardan bir kısmını konuştuk. Son süreçte söylediğim şu orada da teğet ettik. Geçtiğimiz beş yıl içinde ciddi siyasi gelişmeler oldu. 5yılda 8 tane seçim geçirdik. Arada darbe teşebbüsü geçirdik. Sonuçta altı aydan kısa bir süre siyasetle meşguldük. Ortak projeler ve ortak çözümler ile ilgili diyaloglar kurulamamıştı. Şuanda bütün seçimler olağan üstü bir hal olmazsa aşağı yukarı 4 buçuk yıl seçim gözükmüyor.
 Ekonomik durumlar ile ilgili sıkıntılar var. Hem devletin hem belediyenin hem de halkın sıkıntısı var. Dolayısıyla yatırımlarımızı tamamlamamız lazımdır. Her yarım kalan yatırım yeni maliyetler üstüne bindiriyor. Eflasyon oranında maliyetler artıyor. Bir an önce bunların sonuçlanmasında yarar var. Bu konuda ki görüşmemizde hem Ankara’da hem burada hem fikir olduk. Devlet kurumları ve yerel yönetim yatırımlarla ilgili, kent halkının esenliği ilgili, bu süreçte iş birliği yapmamız gerektiğine ve bu süreçleri takip etmemizde yarar olacağını teyit ettik. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum.  Çünkü konuştuklarımızın bir bölümü oldu.  Hatta fazlası bile oldu. Bize teminat mektubu geldi. O da konu olmuştu geldi.  10 bin TL’lik teminat mektubumuz var yeni herhangi bir kurumdan kredi alabiliriz” dedi.
SİYASET ZAMANI GELDİĞİNDE DE SİYASET YAPACAĞIZ
Önümüzdeki dönemde güzel bir işbirliği sağlanacağına inandığını dile getiren Başkan Gökhan “Sarıçay konusunu da konuştuk. Fakat o Sarıçay konusu bir zaman alacak.  Onun önceden bir taslağının olması gerektiğini Genel Müdür ile görüştük. Bu taslak üzerinde yatırımların gerçekleşmesini görüştük. Şu anda sıkıntılar olduğu için hızlı el atılmayabilir. Ama kabul gördü, bizim düşündüklerimizi onlar da düşünüyorlar.  Çayın ağzına mendirek yapılmasından tutun da çayın sonlarına doğru olan düzenlenmeleri onlar da biliyorlar.  Küçük bir ödenekle önümüzdeki yıl başlar diye düşünüyorum. Bu konuları Bülent Turan Beyle de konuştuk. Dolayısı ile İktidar Partisinin de bu konuları bilmesi önemli.  Dolayısı ile ummuyorum ki önümüzdeki dönemde güzel bir işbirliği sağlanacağına inanıyorum.  Siyaset zamanı geldiğinde de siyaset yapacağız” dedi.  
ARITMA SUYU KAYNAK SORUNU ÇÖZÜLMÜŞTÜR
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın ardından söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Esra Yüksel ise yaptığı açıklamasında “Bugün meclisimiz olağanüstü toplanmıştır. Kısıtlı bir gündemle Başkanımıza iki tane yetki vereceğiz.  Bunlardan bir olarak da bir gelişmenin sonucu olarak bu günü anlamlı kılıyor.  Biliyorsunuz, Güzelyalı ve Dardanos Atıksu arıtma tesisi tamamlanamamıştı ve buna ek ödenek ihtiyacı vardı.  Doğalgazın bile geldiği bu güzel bölgemizde, fosseptik çukurları ve kanalizasyon sorunları ile hep birlikte şikayetçiydik.  Bununla beraber şehrin öncelikli bir çok sorunu  Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan’ın Ankara’ya, AK Parti Grup Başkan Vekilimiz Bülent Turan’a yaptığı ziyaret sonucu ele alınmıştı. Ve öncelikli olan Arıtma Suyu kaynak sorunu çözülmüştür.  Bugün itibari ile Başkanımıza vereceğimiz yetki ile bu gelir İller Bankasından kaynaklanacak ve tesis tamamlanma sürecine girecektir” dedi.
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın Ankara ziyareti öncesi AK Parti Belediye Meclis grubunu kabul ettiği ziyareti de hatırlatan ve bir anısını paylaşan Yüksel “Geçen haftalarda AK Parti Grubu olarak Belediye Başkanımızı ziyaret ettiğimizde sohbet sırasında Belediye Başkanımız Ülgür Bey ‘Yarın sabah Ankara’ya gidiyorum. Bülent Turan ile Randevum var.  Güzelyalı Dardanos Atık Su arıtma tesisi başta olmak üzere birçok konuda destek isteyeceğim’ demişti.  Ben de kendisine bu diyalogdan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade edip ‘Başkanım yarın uçak çok erken. Çanakkale için gereken hizmeti ya da çözüm gerektiren bir konuda destek istediğinizde Vekilimiz bunu değerlendirecek ve acili yete göre çözüm iradesi kullanacak. Belki de siz gece uçağı ile geç vakitte Çanakkale’ye dönmeden müjdesi sizden önce gelecektir’ demiştim.  Bu iddialı ifademin gerçekleşmiş olmasından da ayrıca mutluyum. Yine önceki gün Grup Başkan Vekili ve Milletvekilimiz Bülent Turan ve Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek ile Beraber Başkanımıza İade-i ziyarette bulunduk.  Basında da yoğun şekilde detayları yer alan bu görüşmede, iki başkan da şehrimiz için, şehre hizmet için diyalogları açık tutmada samimi niyet belli etti.  Bu iklimin şehre hizmet noktasında hayırlı olacağına inanıyorum.  AK Partide siyaset hizmet için yapılır.  Parti ayrımı yapmaksızın milletin derdi AK Partinin derdidir. ‘ Aynası iştir kişinin’ lafından yola çıkarak 16 yıl boyunca yaptığımız devasa yatırımlar yapacaklarımıza da ışık tutmaktadır.  Dolayısı ile bundan sonra da Polemiğe, şova, algı yaratılarak gerginleştirilmiş siyasete hizmet etmeden, samimiyet ile Çanakkale’mizin ihtiyaçları için diyalog konusunda biz AK Parti Meclis grubu da vekilimizin de dediği gibi uzatılan eli havada bırakmayacağız” dedi.
Olağanüstü toplanan, Çanakkale Belediye Meclisi’nde; Güzelyalı-Dardanos Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı için İller Bankası’ndan ek kredi kullanılması ve AKSA Doğalgaz Dağıtım A.Ş’nin Genel Kurul toplantısına katılmak üzere Belediye Başkanı’na yetki verilmesi görüşüldü. Yapılan görüşmelerin ardından yapılan oylama sonucunda Oy birliği ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a iki madde ile ilgili yetki verildi.

PAYLAŞ