Barış Maratonu, Çanakkale için ‘Can Suyu’ olacak

Çanakkale Savaşları’nın 100’ncü yılına damga vuracak en kapsamlı etkinliklerden olan ‘Turkcell Gelibolu Maratonu Barış İçin Koşuyoruz’ heyecanında geri sayım başladı. 4 Ekim tarihinde Gelibolu Yarımadası’nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşecek maratonu organize eden Global Travel Planner (GTP) Turizm A. Ş.’nin ortaklarından Ahmet Çelik, turizm sezonunun sonuna denk gelen ve fuarıyla birlikte dört gün sürecek maraton etkinliğin Çanakkale için adeta bir can suyu olacağını söyledi.

Çanakkale bölgesi ile Türkiye için turizm alanında üst düzey, nitelikli ve farklı işler yürütmek temel felsefesiyle, kentin girişimci turizm profesyonelleri Ahmet Çelik, Armağan Aydeğer ve Ziya Artam’ın kurduğu tur operatörü ve etkinlik yönetim firması Global Travel Planner (GTP) Turizm A. Ş.’nin 2015’e damga vuracak organizasyonu için son dönemece girdi. Çanakkale Valiliği ve Türkiye Atletizm Federasyonu başta olmak üzere yerel, ulusal, özel çok sayıda kurum ve kuruluşun destekleriyle hayata geçirilen, son olarak iletişim operatörü Turkcell’in isim sponsoru olduğu ‘Turkcell Gelibolu Maratonu Barış İçin Koşuyoruz’ etkinliği 4 Ekim tarihinde Gelibolu Yarımadası’nda 42 kilometre mesafede maraton, 21 kilometre parkurda ise yarı maraton gerçekleşecek. Ayrıca, 10 kilometrelik alanda halk koşusu ve 6 kilometrelik bir parkurda ise halk yürüyüşü icra edilecek. Dev projeyle coğrafi, tarihsel ve manevi özelliklerinden dolayı ‘Dünya Barışı’ temasının Gelibolu Yarımadası’nda vücut bulması hedefleniyor. 

ÇANAKKALE, DÜNYAYA BARIŞI HAYKIRACAK

Global Travel Planner (GTP) Turizm A. Ş. ortağı ve Wilusa Turizm Sahibi Ahmet Çelik, “Çanakkale Zaferinin 100. yılında, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Tarihi Gelibolu Yarımadasında, her geçen yıl büyüyerek sürecek uluslararası büyük bir spor organizasyonu düzenlemeyi, ülkemizin ve tüm dünyanın dikkatini manevi topraklarımıza yöneltmeyi,  arzu ediyoruz.  Dünyanın birçok noktasında katılan sporcular tarihin en önemli mücadelelerinden biri olan Çanakkale Savaşlarının 100. yılında,  dünya barışının önemini 'Barış için koşuyoruz' sloganı ile vurgulayacaklar” dedi

DÜNYA TURİZMİ ETKİNLİĞE KAYIYOR

Biz çatı firma olarak kurduğumuz GTP Turizm A. Ş.’de Çanakkale’de yeni jenerasyon turizmciler Armağan Aydeğer ve Ziya Artam ile birlikte, Çanakkale’de yeni etkinlikler yaratmak, yeni organizasyonlar yapmak hedefleri olduğunu kaydeden Ahmet Çelik, “Dünya turizmi etkinliğe kayıyor. Eğer biz Çanakkale’de ne kadar çok etkinlik yaratabilirsek, insanlar bu etkinliklere katılmak için Çanakkale’ye geleceklerdir. Bunun için gelen yerli ve yabancı turistler, şehre ve dinamiklerine katkıda bulunacaklardır. Ekonominin bütün paydaşları buradan nemalanacaktır. Ana temamız; var olan turizm ürünlerimizi, çeşitliliğimiz arttırmak yeni ürünler kazandırmak. Bunu kazandırırken de geleceği olan ve her yıl düzenlenebilecek etkinlikleri hedef alıp, seçerek bu yolda ilerlemek. Dünyayı da incelediğimizde sportif aktivitelerin daha çok tercih edildiğini, insanların bu aktivitelere katılmak için uzak kilometreler kat ettiğini görüyoruz. New York ve Londra maratonlarını buna örnek olarak verebiliriz. Bu kapsamda biz de Çanakkale’de yeni bir turizm ürünü yaratmak için yola çıktık. İstanbul Avrasya maratonundan da etkilenerek ve örnek alarak harekete geçtik. Bu yolda şuan ulaştığımız noktada, Turkcell isim sponsorumuz oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanlığı, Çanakkale Belediyesi, Eceabat Belediyesi, Türkiye Atletizm Federasyonu, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, Türk Kanser Derneği de büyük destek verdiler. KALE Grubu ve yöneticisi Sayın Osman Okyay elimizden tutarak sürecin başından buya sürekli yanımızda oldu ve kendisi, vali yardımcımız Sayın Bekir Sıtkı Dağ ile birlikte bu organizasyonun gizli kahramanlarındandır” diye konuştu. 

ÇANAKKALE’NİN TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK

Şuan için bin 500 kişinin kayıt yaptırdığını aktaran, Çanakkalelilerden özellikle halk koşusu için büyük destek beklediklerini söyledi. 3 Ekim tarihine devam edecek başvurular neticesinde toplamda 3 bin katılımcıya ulaşmayı beklediklerini kaydeden Çelik, organizasyonun TRT Spor kanalından canlı yayınlanması için gerekli anlaşmaların yapıldığını ve tüm dünyanın 4 Ekim’de Çanakkale’yi izleyeceğini aktardı. Dört günlük organizasyonun Çanakkale’ye önemli katkılar sunacağının altını çizen Çelik şöyle konuştu; “Maraton dediğimizde, bu organizasyonun sadece bir günlük olmamasını istedik. Bu sebeple 1-2-3 Ekim tarihlerinde Çanakkale İskele Meydanı’nda kuracağımız fuarda maratona katılacak insanlar gelip kayır yaptıracaklar. Biz promosyon malzemelerimiz ve çipleri burada teslim edeceğiz. Bu arada meydanda diğer sponsor firmalar ve destekçiler kendi stantlarında tanıtım, reklamlarını yapacak.  Bu Çanakkale’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacak.”

FESTİVAL HAVASINDA BİR ORGANİZASYON

4 Ekim’de 2015’te yapılacak yarışlar öncesi, organizasyonun Çanakkale’de 1 Ekimde başlayacağını kaydeden Çelik, dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından binlerce insanı Çanakkale’de misafir etmeye hazırlandıklarını söyledi.  Dört gün boyunca, yarışmacıların kaydından, alan gezilerine ve birçok farklı etkinliklere sahne olacak organizasyonun kentte adeta bir festival havası yaratacağını kaydeden Çelik, büyük bir heyecanla çalışmalarını sürdürdükleri organizasyonuna, Türkiye başta olmak üzere İngiltere, İrlanda, İzlanda, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Yunanistan, Hollanda, Belçika, Norveç, Danimarka, İsveç, diğer Avrupa Ülkeleri, Filistin, İsrail, İran, Irak, Suriye, Lübnan ve diğer Ortadoğu Ülkeleri, Rusya, Japonya, Çin, Malezya, Vietnam ve diğer Asya ülkeleri, ABD, Kanada Brezilya, Arjantin, diğer Amerika kıtası ülkeleri, Hindistan, Pakistan, Güney Afrika ve diğer Afrika Ülkeleri, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan sporcuların davet edildiğini söyledi.

ÇANAKKALE İÇİN CAN SUYU OLACAK


Dört günlük maraton organizasyonunun Çanakkale için bir ivme yaratacağını kaydeden Ahmet Çelik, “Otelcisi, lokantacısı, otobüsçüsü gibi Çanakkale esnafımızın nemalanacağı ve şehre tam da turizmin biteceği zamanlarda bir can suyu gibi destek olacak bir organizasyon bu. Biz turizmciler olarak her aya bir etkinlik koyabilirsek eğer, Çanakkale şehrine değer katmaya devam edebiliriz. Geçtiğimiz aylarda anı yüzüşü ve boğazı geçme gibi etkinliklerimiz de oldu. Maratonu da yaptığımız zaman biz turizmciler olarak 100’ncü yılda Çanakkale’ ye vefa borcumuzu bir nebze olsun ödemeyi başarabildiğimizi düşünüyorum. Tabi ki burada takdir halkımızın, meslektaşlarımızın ve bize destek olan paydaşlarımızın” dedi.

ÇANAKKALE HALKININ DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

En önemli konulardan biri de Çanakkale halkının bu organizasyona destek olması olduğunu değinen Çelik sözlerine şöyle devam etti, “Bu konuyu çok önemsiyoruz. Hem maraton fuarımızda, hem maratonlarımız ve halk koşusunda hemşerilerimizin desteğini arkamızda görmek arzusundayız. Kayıt yaptırarak organizasyona katılırlarsa hep beraber Çanakkaleliler olarak sesimizi bu spor etkinliği ile tüm dünyaya duyurmuş oluruz. 100’ncü yıla yakışır son organizasyon olarak da tarihe geçer. Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika’dan yazarlar, gazeteciler etkinliği takip etmek gelecekler. Bu insanlar maratonu bütün dünyaya yazılarıyla fotoğraflarıyla belgeleyecekler.

 MARATON GÜZERGAHLARI

Turkcell Gelibolu Maratonu’nda 42 kilometrelik parkur, saat 09:00`de Eceabat - Kabatepe yolu 6. kilometresinde başlayacak ve Morto Koyu’nda (Şehitler Abidesi) bitecek. Yarı maraton, saat 09:45'de Kum Otel önünden başlayıp maraton ile aynı noktada sona erecek. 10 kilometrelik koşu ise saat 10:15`de Twelve Tree Copse Mezarlığı’nda başlayacak ve Morto Koyu’nda sona erecek. Büyük katılımın beklendiği halk yürüyüşü ise saat 10.00’da Alçıtepe Köyü’nde başlarken, Şehitler Abidesi'nin yanında bulunan Morto Koyu’nda sona erecek. Tüm yarışmacıların ve halkın katılımı Şehitler Abidesi’nde ödül töreni gerçekleştirilecek. Yarış güzergahı 06.00 ile 17.00 arasında trafiğe kapatılacak. Erkek ve kadın kategorilerinde genel klasman ve yaş gruplarına göre yapılacak yarışmalar sonucunda dereceye girenlere toplam 160 bin Türk Lirası para ödülü dağıtılacak. 

KAYITLAR DEVAM EDİYOR

Maratonlar için 2 bin 500’er olmak üzere 5 bin kişilik katılımla kısıtlanan yarış paketlerini almak isteyenler öncelikle ‘www.barisicinkosuyorum.com’ veya ‘www.irun4peace.com’ resmi sitesinden online kayıt yaptırabilecek. 2015’ten başlamak üzere her yıl yapılarak geleneksel hale getirilmesi düşünülen maratonun Türkiye’de Avrasya ve Runtalya’dan sonra üçüncü büyük organizasyon olması da hedeflerden bir diğeri. 

PAYLAŞ