2018 Yılı Çanakkale İçin Önemli Bir Fırsattır

Turizmci Armağan Aydeğer, 2016 yılına dair sektörün beklentileri ve Çanakkale’ni turizmle ilgili olarak atması gereken adımların neler olması gerektiği konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Aydeğer Çanakkale’nin Tarihi Gelibolu yarımadası gibi büyüyen önemli bir değeri olduğuna dikkat çekerek bu pazarı sadece yerli turiste değil, yurtdışında yaşayan ve sayıları 6-7 milyon civarında olan gurbetçi vatandaşlara iyi anlatılabilirse buraya gelecek turistler Çanakkale’nin muhtemel krizlerden en az etkileneceğine dikkat çekti. Çanakkale’nin son 10-15 senedir Balkan pazarlarına karşılıklı olarak çok yoğun bir seyahat gerçekleştiğine dikkat çeken Aydeğer, Balkanlardan şehrimize gelecek turistlere ülkemizin güvenli imajına vurgu yapıp, geldiklerinde sorunsuz şekilde tatil yapabileceklerini iyi anlatırsak Çanakkale krizi fırsata çevirerek, sektörde bir daralma yaşamadan 2016 yılını atlatmış olur. Yaz aylarında şehitliği gezmeye gelenlerin yoğunluktan şikayetçi olduğuna da dikkat çeken Aydeğer, bu sorunun rezervasyon sistemin devreye girmesiyle çözüleceğine söyledi. 2018 yılının Çanakkale için çok önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Aydeğer; “2018 yılı Troya’nın UNESCO Dünya Miras listesine kabulünün 20.yılı, 2018 yılına kadar Troya Müzesi de bitmiş olacak biz eğer 2018 yılını Troya yılı ilan edilmesi içi gerekli girişimlerde bulunup, kapıları çalarsak Çanakkale için çok büyük bir fırsatın kapısını da açmış bulunuruz.”

Çanakkale’ye Tatile Gelecek Potansiyel 6-7 Milyon Gurbetçi Var

Tarihi Gelibolu yarımadasının Çanakkale  için çok önemli bir argüman olduğunu bunun iyi anlatıldığı takdirde yurtdışında yaşayan 6-7 milyon gurbetçi Türk vatandaşının Çanakkale’ye gelmek için adeta yarışacağını ifade eden Aydeğer; “Çanakkale’nin Tarihi Gelibolu yarımadasıyla büyüyen çok önemli bir değeri var. Biz insanlarımıza gelmeleri konusunda doğru bir şekilde anlatabilirsek bu bizim için önemli fırsatlardan bir tanesi olacaktır. Yine iç pazar kadar kıymetli bir konuda bizim yurt dışında yaşayan yaklaşık sayıları 6-7 milyonu  vatandaşımız var. Bunların yaklaşık 3-4 milyonu Avrupa kıtasında yaşıyor. Özellikle Balkan coğrafyasında yaşayan Türk vatandaşlarımız bu topraklara gelmek istiyorlar.  Bu vatandaşlarımızın Çanakkale’ye gelmeleri ilgili her türlü gayret ve faaliyet bizim 2016 ve sonrasında yaşanabilecek daralmaların önünü alacaktır.”

 

Balkan Pazarı Çanakkale İçin Önemli Bir Fırsattır

Balkan pazarının Çanakkale için önemine dikkat çeken Aydeğer; “Balkan pazarları çok önemli Çanakkale’de son 10-15 senedir Balkan pazarlarına çok yoğun bir seyahat içerisindeyiz. Sırbistan,  Bulgaristan, Romanya bütün bu ülke çemberi Türkiye ile çok yoğun güzel şekilde bir ilişki içerisinde bu her yıl sayıları artarak gelen bir insan zincirimiz var. Bu ülkelerin bir de şöyle bir özelliği var, bu insanların endişe eşikleri biraz daha düşük  yani Avrupa genelinde insan profiline baktığınızda endişe eşikleri biraz daha az, bu insanlar kaliteli hizmeti ve daha ekonomik tatili tercih ediyorlar. Eğer biz kendimizi bu balkan ülkelerinde özellikle bu Balkan coğrafyasında Polonya’yı da bunun içerisine dahil edersek doğu bloğu ülkelerinde biraz daha kapsamı genişletebiliriz. Ülkemizin güvenli imajını vurgu yapıp burada güvenliği sorunsuz sıkıntısız ve kaliteli bir tatil hizmeti vereceğimizi ifade edersek Çanakkale turizmi yine diğer zamanlardan evet daha düşük olabilir ama en azından çok büyük kayıplarla karşı karşıya kalmadan önümüzdeki ihtimal krizlerden yara almadan kurtulur.”

PAYLAŞ