Yoğun Çabamız Sonuç Verdi, Gökçeada’da Altın Madenciliği Olmayacak

Gökçeada'da altın madeni için arama yapmak isteyen Merih Madencilik ÇED başvurusunu geri çekti. Firmanın ÇED iptali Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından onaylandı. Gökçeadalıları sevince boğan karar çevre zaferi olarak nitelendirildi. Konu gündeme geldiğinde “Gökçeada’yı bazı mihrakların “küçük hesaplarına” teslim etmeyeceğimizi ve Gökçeadalıları üzecek “hiçbir şeyin” altına imza atmayacağımızı bilmenizi isteriz” diye açıklama yapan AK Parti Gökçeada İlçe Başkanı Mahmut Kolçak ÇED iptalini, yaygara kopartılmaya çalışılan “altın madeni” konusu, milletvekillerimizin yoğun çabaları sonucu iptal edilmiştir sözleriyle duyurdu.

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Uğur Yüksel başvuru iptaliyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada özetle şu bilgilere yer verdi:

"Çanakkale İli, Gökçeada İlçesi, Yuvacık Köyü Mevkii'nde Merih Madencilik San ve Tic. A.Ş. tarafından gerçekleştirilmesi planlanan altın ve gümüş maden arama projesi ile ilgili olarak, Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne e-ÇED sistemi üzerinden başvuru yapılmıştı. Merih Madencilik San ve Tic. A.Ş.'nce 14.12.2017 tarihinde e-ÇED sistemi üzerinden proje iptal talebinde bulunulmuş olup, Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce aynı tarihte iptal talebi uygun bulunmuş ve ÇED süreci iptal edilmiştir."

Dünyanın Tek Sakin Adası

Gökçeada, Türkiye'nin en büyük adası olmasının yanı sıra, tatlı su kaynakları dünya üzerinde kendisine yetebilen 4 adadan biri olma özelliğini taşıyor. Ayrıca ada 2001 yılında aldığı sakin şehir unvanı ile dünyanın ilk ve tek sakin adası seçildi.

PAYLAŞ