Yıl Sonuna Kadar Toplam 34 Ülkede TROİA’nın Ve Çanakkale’mizin Tanıtımı Yapılacak

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Şubat 2018 olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN HİMAYELERİNDE, YILSONUNA KADAR TOPLAM 34 ÜLKEDE TROIA’NIN VE ÇANAKKALE’MİZİN TANITIMI YAPILACAK. AVRUPA PARLAMENTOSU DA BİR SÜRE ÖNCE 2018 YILINI AVRUPA KÜLTÜR MİRASI YILI İLAN ETMİŞTİ. BU ÇERÇEVEDE AVRUPA GENELİNDE DE TANITIM ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLECEK.” Dedi.

Okyay konuşmasında şunları söyledi;

“Kıymetli üyeler, Ülke olarak yılın son iki çeyreğinde önemli bir başarıya imza atarak rekor büyüme rakamlarına ulaştık. Arzumuz bu büyümenin kalıcı olması. Bunun için güvenli bir yatırım ortamını sağlamak, enflasyon ve faiz rakamlarını aşağı çekmek zorundayız. Şu an için yeni yatırımların önündeki en büyük iki engel yüksek faiz ve yüksek enflasyon rakamlarıdır.

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım da, geçen hafta DEİK yönetim kurulu üyelerini kabulünün ardından yaptığı açıklamada aynen şu ifadeleri kullandı: “El birliğiyle enflasyon ile faizi sürdürülebilir bir düzeye, tek haneli ve tercihen yüzde 7’lerin altına çekmek mecburiyetindeyiz.”

“HEM İŞ DÜNYASI HEM HÜKÜMET AYNI NOKTADA BULUŞTUĞUNA GÖRE ARTIK ÇÖZÜM İÇİN DAHA SOMUT ADIMLAR ATILMASINI, KAPSAMLI REFORMLARIN HAYATA GEÇİRİLMESİNİ BEKLİYORUZ. BİZLER İŞ DÜNYASININ TEMSİLCİLERİ OLARAK BU KONUDA ALINACAK KARARLARIN DESTEKÇİSİ OLMAYA HAZIRIZ.”

Değerli dostlarım, Geleceğimize doğru yön verebilmek adına uzun vadeli planlar yapmak ve kararlılıkla uygulamak durumundayız. Malumunuz; hükümetimizin desteği ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın himayesinde 2018 TROIA yılı oldu.

TROIA’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20. yılı olan 2018’in “TROIA yılı” ilan edilebilmesi için Çanakkale Ticaret ve Sanayi odası olarak büyük çaba sarf ettik ve başardık.

Huzurlarınızda başta Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi, TÜRSAB olmak üzere emeği geçen tüm kuruluşlara ve üyelerimize bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. TROIA, Büyük İskender’den Julius Sezar’a, Fatih Sultan Mehmet’ten Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e dünyaya yön veren, tarihin seyrini değiştiren, herkese ilham kaynağı olan ve en çok bilinen büyük bir destandır.

Bu eşsiz gücü, tercih edilen bir turizm destinasyonu olmak için “algı yönetimi ve sürdürülebilir etkinlikler” ile faydaya dönüştürmeliyiz. Şu ana kadar Avustralya, Katar ve Hindistan’daki önemli turizm fuarlarında açılan TROIA stantları yoğun ilgi gördü ve geniş kitlelere ulaşıldı.

“KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN HİMAYELERİNDE, YILSONUNA KADAR TOPLAM 34 ÜLKEDE TROIA’NIN VE ÇANAKKALE’MİZİN TANITIMI YAPILACAK. AVRUPA PARLAMENTOSU DA BİR SÜRE ÖNCE 2018 YILINI AVRUPA KÜLTÜR MİRASI YILI İLAN ETMİŞTİ. BU ÇERÇEVEDE AVRUPA GENELİNDE DE TANITIM ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLECEK.”

TROIA müzesi’nin de 2018 yılı içerisinde kapılarını açmasıyla birlikte kentimizde önemli bir turizm hareketliliğinin başlayacağını düşünüyorum. Bu örneği geçmişte de vermiştim ama bir kez daha hatırlatmakta sakınca görmüyorum: Vizyona girdiği tarihte sadece Almanya’da 10 milyon kişi TROIA filmini izlerken, binlerce yıllık TROIA antik kentini gezenlerin sayısının 300 bine bile ulaşmaması kabul edilemez. Bizler bu durumu değiştirmek adına bu işe soyunduk ve Çanakkale ruhuyla el ele vererek değiştireceğiz inşallah.

Kıymetli üyeler, Son yıllarda bir kavramı çok daha sık duymaya başladık: Endüstri 4.0. Dördüncü Sanayi Devrimi’ni tanımlayan Endüstri 4.0 ifadesi, ilk olarak 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı’nda kullanıldı. 2014 ve 2015 yıllarından başlayarak da pek çok ülke bu büyük değişim karşısında kendi yol haritasını belirlemeye başladı.

Yapay zekâ, robotlar, sensörler, nesnelerin interneti gibi teknolojilerdeki çarpıcı gelişmeler ve tüm bunların bulut teknolojileriyle birleşmesi sonucunda oluşan dijital platformlar dünyayı benzeri görülmemiş bir dönüşüme götürüyor. Bu öylesine hızlı bir değişim ki, yapılan tüm araştırmalar gelecek 25 yıl içinde bugün var olan mesleklerin en az yarısının kaybolacağını gösteriyor.

“YAKIN GELECEKTE, TEKRAR EDEN İŞLERİ YAPAN İŞÇİLERDEN ÇEVİRMENLERE, ŞOFÖRLERDEN FİNANS ANALİSTLERİNE HATTA TARLADA ÜRÜN TOPLAYANLARA KADAR PEK ÇOK ÇALIŞAN, İŞİNİ YAPAY ZEKÂ VE ROBOTLARA TERK ETMEK ZORUNDA KALACAK.”

Önümüzdeki aylarda bu kapsamlı değişimin içerdiği tehditleri ve sunduğu fırsatları daha kapsamlı ele almamızın hepimiz açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum.

PAYLAŞ