Yeni 1 Numara Kim Olacak?

Çanakkalenin 1 numarası kim olacak? Bu soru uzun bir süredir şehrin gündemini oluşturuyor. Bu gündemin oluşması şüphesiz Çanakkalenin 1 numarası Mehmet Daniş ‘le ilgili. Çünkü Daniş 3 dönemdir “aktif vekillik” yapıyor. Bu denli “aktif çalışmasının meyvelerini Çanakkale olarak hepimiz yedik.” Şehirle ilgili atamaların, yatırımların başını çektiği birçok konu Danişten geçiyor. Kimse, “bu işi de 2. vekilimiz halleder, ona gidelim” demiyor. Danişin bu denli etkin olmasının belki de en önemli sebebi; rakibinin, alternatifinin olmaması, Danişle beraber aktif siyasete girenlerin, elle tutulur kısmı kendilerinden beklenen sıçrayışı gösteremediler! “Benden buraya kadar” diyerek, siyasetin zorlukları karşısında “pes” ettiler. Daniş ise yılmadan devam etti...

Yeni 1 Numara Kim Olacak?

 


Kerem İriç

 


Çanakkalenin 1 numarası kim olacak? Bu soru uzun bir süredir şehrin gündemini oluşturuyor. Bu gündemin oluşması şüphesiz Çanakkalenin  1 numarası Mehmet Daniş ‘le ilgili. Çünkü Daniş 3 dönemdir “aktif vekillik”yapıyor. Bu denli “aktif çalışmasının meyvelerini Çanakkale olarak hepimiz yedik.” Şehirle ilgili atamaların, yatırımların başını çektiği birçok konu Danişten geçiyor. Kimse, “bu işi de 2. vekilimiz halleder, ona gidelim” demiyor.  Danişin bu denli etkin olmasının belki de en önemli sebebi;rakibinin, alternatifinin olmaması, Danişle beraber aktif siyasete girenlerin, elle tutulur kısmı kendilerinden beklenen sıçrayışı gösteremediler! “Benden buraya kadar” diyerek, siyasetin zorlukları karşısında “pes” ettiler.  Daniş ise yılmadan devam etti...

AK Partinin belki de Türk siyasetine en büyük katkılarından olan 3 dönem kuralından dolayı, Mehmet Daniş 2015 genel seçimlerinde milletvekili adayı olamayacak. Bu durum şehirde “yeni 1. numara ben olmayım” diyenleri cesaretlendirmişe benziyor. Ak Partinin iki milletvekili çıkardığı Çanakkaleden 30 civarında ismin aday olmak için çalıştığı dikkatli gözlerden kaçmıyor. Bu 30 aday, boş olan bir koltuğu doldurmak için yarışacak. Çünkü, İsmail Kaşdemir AK Partinin Çanakkaleden birinci sıra adayı olacak. Bu Kaşdemir’i 1 numara yapar mı bilemem ama Kaşdemir, Köşdere ve Kuşku örneğinde olduğu gibi bir dönem vekilliğin ardından köyüne geri gönderilmeyecek.

2015 yerel seçimlerinde Danişten boşalan koltuğu dolduracak isim için şehirde konuşulan 3 senaryo var;

1. Emanetçi vekil olacak. Emanetçi tanımını biraz açmak isterim, çünkü günümüzde yanlış anlaşılıyor. Emanetçi iyi bir şey öncelikle onu söyleyeyim, eminlik sıfatını taşıyan kimse demektir. Maddi veya manevi değeri olan şeylerinizi gözünüz arkada kalmadan bırakabileceğiniz kimse demektir. Bu tanımlardan sonra etrafınıza bir bakın sizin emanetçiniz kim olurdu? AK Partide siyaset yapıyorsanız emanetçiliğe en güzel örnek Sayın Abdullah Gül ve Sayın R.Tayyip Erdoğan örneğidir. 3 dönem kuralından dolayı aktif siyasetten kopmayacak, Sayın Daniş için bir emanetçi bulunacak. Çanakkale milletvekilliği bir dönemliğine bu kişiye emanet edilecek. Peki bu emanetçi kim olacak? Danişin emanetçisi olmaya aday en güçlü isim, yıllardır Çanakkale teşkilatı içinde başarılı şekilde hizmet eden Kadın Kolları BaşkanıJulide İskenderoğlu. Çanakkale gibi bir şehirde sağ bir partide siyaset yapmanın zorluklarına göğüs germiş bir isimden Çanakkaleye milletvekili olur mu, neden olmasın efendim hakkıdır...

2. İthal Aday vekil olacak. Son bir kaç ayda şehri sıklıkla ziyaret eden Sağlık Bakanı Müezzinoğlu veya Lapsekide yazlığına tatile gelen Numan Kurtulmuşun Çanakkaleden milletvekili olacağı iddia ediliyor. Bu iddiatalimatla çalışan malum kişilerce özellikle “pompalanıyor.” Sebebi ise çıtayı yükseltmek, yani boşalan koltuğa bakanın adı, başbakan yardımcısının adı geçerken “sen de kim oluyorsun”, diyerek teşkilat içinde aday olmayı düşünenlerin hevesini kırarak, ön kesmek. Sonuç olarak bu iddiayı dillendiren çıkarcıların söylemlerini çokta dikkate almamak lazım. AK Partinin iki vekil çıkardığı Çanakkaleden yabancı bir ismin aday gösterilmesi ihtimali sıfırdır. Hatırlayalım, MHP 2011 seçimlerinde ithal aday Füsun Köroğlu ile seçime girdi ve vekil dahi çıkaramadı.

3. HAS AK Partili bir isim vekil olacak. Ak Parti genel merkezi Çanakkaleden HAS AK Partili bir isimi aday gösterecek ve bu isim 3 dönem boyunca AK Partinin kuruluş felsefesindeki değerleri ön planda tutarak;“partiyi bürokratların güdümünden kurtarma iddiasıyla” siyaset yapacak. Has Parti eski Genel Başkanı, 62. Hükümetin Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuşun İl Kültür ve Turizm Müdürü Dokuz atamasındaki etkisini düşündüğümüzde HAS AK Partili bir ismin aday gösterilerek vekil olması çok da uzak bir ihtimal değil.

İftar Sofralarında Boy Gösteren Daire Amirlerini Gözlerimiz Aradı!

Cumhuriyetin “akşamcı” parti ve balolarından günümüze “miras” kalmış bir gelenek, resepsiyonlar. Ankarada yapılan resepsiyonlara söylenecek çok bir şey yok, bu vesile ile aynı kareye girmesi zor olan birçok isim, “bu bahane”ile biraraya gelip önemli mesajlar verebiliyorlardı! Maalesef o fotoğraf da mazide kaldı... Neden mi?  Bu ülkenin ana muhalefet partisinin lideri ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanıyla “savaş dışında görüşmem” diyor da ondan.

30 Ağustos Zafer Resepsiyonu da her şehirde olduğu gibi Çanakkalede de Valilik organizasyonuyla “kutlandı”. Dipnot; resepsiyon 5 yıldızlı Kolin Hotelde yapıldı, altında, üstünde bir şey aramıyorum sadece dipnot... Resepsiyona katılımın çok azdı, siyasi partilerin iftarlarında boy gösteren daire amirlerini gözlerimiz aradı ama yoklardı. Ak Partiden İsmail Kaşdemir resepsiyona katılırken, CHPden vekil seviyesinde katılan yoktu. Resepsiyonda geçtiğimiz yıllarda eleştirdiğim, devlet eliyle içki servisi şükür bu sene yapılmadı! Ancak yeterli değil, “miras” kalmış bu resepsiyonların içini doldurmamız, update(güncellememizin)zamanı geldi de geçiyor.

Zavallı Hicri

“İmam Hatiplerin sayısı arttıktan sonra ülkede çocuk gelinlerin ve kadın cinayetlerinin de sayısı arttı" diyen CHP Çanakkale İl Genel Meclis Üyesi HİCRİ NALBANTa söylenecek çok şey var ama söylenecek şeylerin en anlamlısı herhâlde ZAVALLI olsa gerek. “Adamın” kafası 1941 yılının CEHAPEsi..

PAYLAŞ