Yapılamayan Fuar ve Olmayan Fuar Alanı

Yapılamayan Fuar ve Olmayan Fuar Alanı

26/12/2015

2015i artık geride bıraktık diyebiliriz, kaçan balık büyük olur derler ondan mı bilmem ama elimizden çok büyük bir fırsatı da kaçırmış olduk. Çanakkale Savaşlarının 100.yıldönümü olması gerektiği şekilde olmadı, olamadı. Bunun için bir sürü sebep sayabiliriz ama en önemli sebebi şehrin dinamiklerinin birlikte hareket edememesi ve bürokratik sorunlar olarak görüyorum.

2015 yılında öncelikle Valiliğin Koordinasyon Merkezi adı altında sonrasında, kurulan Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı marifetiyle birçok sosyal etkinlik yapıldı, ama yapılanlar basit kültür etkinliklerinin ötesine gidemedi bu etkinliklerde zaten bürokratlara ve şehrin beyaz yakalılarına hitap etti, vatandaşın bu etkinliklerin yüzde doksanından haberi dahi olmadı. Bu konuda Çanakkale Belediyesine büyük iş düşmektedir. Çanakkale Belediyesi tıpkı kendi yaptığı etkinlikleri duyurduğu gibi hatta daha geliştirerek özel bir platform kurmalı, şehrin gazeteleri, radyoları, TVleri, cep mesajı gibi birçok aracı kullanarak  bu şehirde bazen aynı günde sayıları üç beşi bulan etkinliklerle Çanakkale halkını buluşturmalıdır.

Keşke 2015te yapılan etkinliklere harcanan para şehrin ihtiyacı olan beş bin kişilik bir sergi konferans ve fuar alanı kompleksine harcansaydı bu bile tek başına yeterdi, geriye baktığımızda bize “100.yıldan ne kaldı?” diye sorduğumuzda elimizde en azından böyle bir tesis olurdu. Bakın ÇASİADın üç yıl üst üste düzenlediği ve sonuna kadar destekliğimiz ve takdir ettiğimiz EXPO TROİA fuarı bu yıl düzenlenmeyecek gerekçe olarak fuar yapacak alan yok deniyor. Aslında var da yok, daha önce 3 yıl bu fuarlar nerelerde yapıldı, sormak isterim? İstenirse yapılabilir miydi, yapılırdı ama fuar yapmak zahmetli iş, tek başına bir derneğin bunu yürütmesi de çok zor ki yürütemediğini fuarın bu yıl yapılamayacak olmasından da görüyoruz zaten. Daha önce Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası bu fuarın kendi bünyesinde yapılması için talip olmuştu, ÇASİAD olmaması gereken bir refleks göstererek marka bizim, fuar bizim biz de kalsın ama ÇTSO yapsın dedi. Bu fuarı yapmak ÇTSOya daha da yakışırdı, herkeste bunun mimarı olan ÇASİADı alkışlardı lakin olmadı. Bakın Bigaya her yıl Ticaret Odası öncülüğünde Biga Fuarı yapıyor. Hem de stant ücretleri sembolik rakamlarla, biz de neden olmasın ama işte başka şeyler giriyor araya demek ki...

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasının şehrin bu eksikliğiyle alakalı çok önemli bir girişimi oldu öncelikli olarak şehrin ticaret odasına yakışır bir hizmet binası ve kongre merkezi şehrin hizmetine girdi ve EXPO Troia Fuarı iki yıl bu tesiste yapıldı. Hemen herkes beş kuruş para vermeden bu tesisleri kullandı, kullanıyor da, bu konuda büyük maddi ve manevi emeği olan Başkan Bülend Engine Çanakkale halkının teşekkür borcu vardır, teşekkür Başkan. Başkan bu kompleksin devamı olarak eskiden üniversite yapılması planlanan, fakat daha sonra Milli Güvenlik Kurulunun aldığı bir süre yeni üniversite açılmayacak kararından dolayı bu alana bir fuar merkezi yapmak için çalışma başlattı, projeler üretti. Şehrin Valisi, Belediye Başkanı, Rektörü, Vekilleri acil olarak ÇTSOnun projesine sahip çıkmalı ve eyleme geçilmelidir. Bu konuda yine en büyük görev Çanakkale Belediyesine düşmektedir. Çanakkale artık oluşan siyasi tablo ve Ankaradaki güçlü temsiliyle kabuğunu kırmıştır. Bu şehir önümüzdeki yıllarda binlerce kişiyi ağırlayacak ve çok önemli toplantılara ev sahipliği yapacaktır, artık bizim tesis sorunlarımızın bitmiş olması gerekir.