Ünlü Tarihçi Yetkilileri Ecdadın Mirasına Sahip Çıkmaya Çağırdı

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Balıkesir Bölge Müdürlüğünün ihalesiyle yenilenme ve onarım sebebi ile tadilata alınan Fatih Camii aradan geçen onca zamana rağmen bir türlü bitirilemedi. 3 Mart 2016 tarihinde yapılan sözleşme ile çalışmalara başlanan Fatih Camii, sözleşme bitim tarihinden üzerinden yaklaşık 2 yıl geçti, fakat bakım ve onarım bir türlü bitirilemedi. Camide uzun süredir herhangi bir çalışma yapılmazken, caminin tadilatının ne zaman biteceği ve hizmete ne zaman açılacağı ise merak konusu. Geçtiğimiz gün bir konferans için Çanakkale’ye gelen tarihçi Talha Uğurluer de caminin bu halde kaderine terk edilmesine tepki gösterdi. ”Sultan Abdülaziz Han tarafından yeniden inşa edilen Fatih Cami, 2.Abdülhamid Han tarafından da tamir edilmişti. Bugün terkedilmiş gibi bir manzara arz eden yapının bu durumu çevre sakinlerini de üzüyor” diyen Uğurluer Çanakkale Fatih Cami’nin etrafında bulunan kabirlerin de içler bakımsız içler acısı halini sosyal medya hesabından yüz binlerle paylaşarak yetkilileri ecdadın mirasına sahip çıkmaya çağırdı.

Tarihçi Uğurluer yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Fatih tarafından 1461 de Çimenlik Kalesi ile birlikte inşa ettirilen ve bugün Çanakkale Şehrimizin temelini oluşturan Fatih Cami ilgi bekliyor. Mart 2016 da başlayan tamirat, yüklenici firma ile yapılan sözleşmeye göre 9 ayda bitecekken 19 ay geçtiği halde öylece duruyor.

‪Sultan Abdülaziz Han tarafından yeniden inşa edilen Fatih Cami, 2.Abdülhamid Han tarafından da tamir edilmişti. Bugün terkedilmiş gibi bir manzara arz eden yapının bu durumu çevre sakinlerini de üzüyor.

Çanakkale Fatih Cami’nin haziresinde iki Osmanlı Sadrazamı’nın kabri var. Orjinal kitabe şükür sapasağlam duvarda. Ancak ortalık çöplüğe dönmüş. Sahipsiz bırakıldığı her şeyi ile görülebiliyor.

Bu Kallavi Kavuklu şahide Hafız İsmail Paşa’ya ait. 3.Selim’in en güvendiği isimlerden biriydi. Kaptanı Deryalık da yaptı 1,5 sene Sadrazamlığı var. Ne yazık ki Nizami Cedid Ordusu konusunda 3.Selim’i yalnız bıraktı. Sakıza sürüldü. 3.Selimi indirenler Çanakkale Muhafızı yaptı. 

Haziredeki diğer sadrazam Ali Paşa. Onun mezarına ait baş ve ayak şahidesi dibinden kırılmış. Baş taşına ait Kallavi Kavuk kırık halde başka bir kabrin üzerinde duruyor. Sahip çıkılmayı bekliyor.

PAYLAŞ