Ülgür Gökhan’ın Sümerbank Konusundaki Değişiminin Sebebi Nedir?

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ geçtiğimiz aylarda Belediye meclis gündeminde krize neden olan Sümerbank arazisi ile ilgili olarak yaşanan gelişmeler ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. İl Başkanı Karadağ Çanakkale Belediye Başkanının ikili oynadığını belirterek çok değil 3-4 ay önce hayır kesinlikle yapılamaz en başta biz karşı çıkacağız dediği konuya şimdi biz müsaade edeceğiz diyerek iki yüzlü bir yaklaşım sergilediğini ifade etti.

Karadağ yaptığı açıklama da şu ifadelere yer verdi;

Çanakkale kamuoyunun yakında takip ettiği Trutaş arazisi ile ilgili olarak son derece ilginç gelişmeler yaşanmıştır. Biz konu gündemimize geldiğinde Belediye Meclis Üyelerimiz ile yaptığımız toplantıda eğer halkın çıkarına olacaksa orada öyle bir yapılaşmaya sıcak baktığımızı ifade ettik. Mevcut arazinin hali vaziyeti ortadadır, artık şehrin içerisinde kalan bir yerleşim yeri kargır yapılardan ibaret olup şehir estetiği açısından hiçte hoş olmayan bir manzara ile karşı karşıyayız. AK Parti gurubu olarak sunulacak imar planına göre konuya sıcak baktığımızı konunun bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini tüm kamuoyu ile paylaştık. 

Fakat gel gelelim o zaman bu konuya şiddetle karşı çıkan kentin Belediye Başkanı Ülgür Gökhan şimdi bakıyorsunuz daha imar planı hazır olmayan bir yer için alıyor İmar müdürünü de yanına, Belediye Meclisinin iradesinde olan bir konu için çıkıyor biz belediye olarak taviz verip bu duruma müsaade edeceğiz diyor. Sayın Ülgür Gökhan nasıl oluyor da kısa bir zaman önce şiddetle karşı çıktığı bu konuya şimdi sıcak bakıyor? Ülgür Gökhan’ın fikirlerinde bu değişimin sebebi nedir? Kapalı kapılar ardında kiminle nasıl bir pazarlık yapılıyor da şimdi orası için Belediye meclisini ve belediye meclis üyelerini hiçe sayarak belediye olarak gerekli müsaadeyi vereceğiz diyor.  Biz AK Parti gurubu olarak oraya ev sahibi olma ümidi ile parasını yatıran 335 kişinin elbette haklarını gözeteceğiz, fakat Çanakkale Belediye Başkanının bu 180 derecelik fikir değişiminin altında bize pis kokular gelmektedir. AK Parti olarak bu konuyu takip edeceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. İfadelerini kullandı.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Tülay Ömercioğlu “Ülgür Gökhan’ın Rant Pazarlığına Ömercioğlu’dan Sert Tepki!” göstermiş ve Gökhan’ın  İmar Müdürüyle böyle bir toplantıya katılmasının suç olduğunun belirtmişti.

Ömercioğlu mecliste konuyla ilgili olarak şunları söylemişti;

BİZİ VE PARTİMİZİ SÖYLEMLERİNİZLE ZAN ALTINDA BIRAKMIŞTINIZ

“Yine basına yansıyan bir haber oldu. Habere ait videoda siz Çanakkale belediye başkanı Ülgür Gökhan, bir cumartesi günü, yanınızda imar müdürü Kemal Albayrak ile beraber Çanakkale Ticaret Borsası toplantı salonunda bir toplantı yapıyorsunuz, bu toplantının yapılmasını da siz talep etmişsiniz. Katıldığınız toplantı henüz imarı dahi olmayan ve önümüzde aylarda belki meclise gelecek ve meclis üyelerinin iradesiyle bu alanda ne yapılacağına karar verilecek Sümerbank arazi. Bu konuda şahsınız daha önce bu meclis kürsüsünde ve düzenlediğiniz basın toplantısında çıkışlarda bulunmuş hatta hatta bizi ve partimizi söylemlerinizle zan altında bırakarak şunları söylemiştiniz; “Çanakkale halkına ait bir alanın 800-900 konuta çevrilmesi söz konusudur. Burada Çanakkale halkına ait olan haklar tespit edilip kurtarılmalıdır. Hiç bunlar konuşulmuyor. Bu alan 50 bin kusur metrekaredir. Bu alanın yüzde 10’u Çanakkale Belediyesi bünyesindedir. Bizim kapımızı çalan yok. Yani demek ki, yukarıdan bir okey alınmış. Sümerbank’ın alanı ile ilgili herhangi bir plan yayınlandığını görmüyorum. Ortada herhangi bir plan yok. Bu konuda insanlardan para toplanması ve insanlara birtakım projelerden bahsedilmesi söz konusu. Bu konu çok tehlikelidir. Ortada net ve somut bir projesi olmayan konu ile ilgili herhangi bir biçimde para toplanıyor olması hayırlı olmaz”

BÖYLE BİR PAZARLIK YETKİSİ VERMEDİĞİMİZİ HATIRLIYORUM

Aradan geçen birkaç aylık zamandan sonra belediyenin oradaki hakkına, geçtiğimiz aylarda bu denli savunan siz, henüz ortada net ve somut projesi olmayan bir alan ile ilgili yanınıza imar müdürünü de alarak toplantı düzenliyor ve bu toplantıda bizim meclis üyelerinin iradelerini hiçe sayarak, ipotek koyarak çeşitli taahhütlerde bulunuyorsunuz, diyorsunuz ki; “buranın yüzde 10’nu belediyenin, biz de varız, ben de varım. Ama o bizim varlığımız sizin lehinize tabi, sizin lehinize kullanacağız onu söyledim. Sizin lehinize, sıkıştığımız noktada oradan taviz verip bu işi çözeceğiz.” Meclis adına hareket etmek için çeşitli konularda bizden yetki alan belediye başkanına biz meclis üyeleri olarak böyle bir pazarlık yetkisini, belediyenin haklarını teslim etmesi noktasında taahhüt yetkisi vermediğimizi hatırlıyorum.

HEM ETİK DEĞİLDİR, HEM, İNCELME KONUSUDUR, HATTA SUÇTUR

Bu işi çözeceğinizi taahhüt ediyorsunuz, bizim irademize ipotek koyma hakkını size kim verdi? Daha düne kadar karşı olduğunuz bu iş için, olumlu adımlar atmak isteyen bizleri eleştiriyordunuz, aradan kısa bir zaman sonra bu işe neden denli dört elle sarıldınız? Hepsini geçtim, henüz imarı dahi olmayan ve önümüzdeki günlerde meclise gelecek bir konuyla ilgili, taahhütler vermek, imar müdürünü alıp toplantılar düzenlemeler etik midir? Ben cevabını da vereyim hem etik değildir hem de incelme konusudur hatta suçtur…Siz belediye başkanı olarak bu davranışınızla nelere kapı araladığınızın umarım farkındasınız. Bundan böyle imarı olmayan, ya da imar değişikliği olacak her arazi sahibi, ya da kooperatife bu arazideki verdiğiniz tavizleri vermek zorundasınız…!

BİZİM SORUNUMUZ  335 VATANDAŞI BİR ŞEKİLDE KULLANARAK ASIL RANTI YİYECEK OLANLARLA

Son olarak eklemek isterim, bizim burada bir ev sahibi olmak için biriktirdiği tüm  parayı yatıran 335 kardeşimizle bir sorunumuz yok, olamaz da biz de onlar ev sahibi olsun istiyoruz. Bu konuyu siz reddettiğinizde biz, bu vatandaşların evi olsun istiyorduk.  Bizim sorunumuz usul ile, 335 vatandaşımızı bir şekilde kullanarak asıl rantı yiyecek olanlarla…Tüm bu konular grubumuzca dikkate alınacaktır.” İfadelerini kullandı.

 

 

PAYLAŞ