Ülgür Gökhan ve Ekibi Parti İçi İktidarı Nasıl Ele Geçiririz Diye Çalışıyorlar!

CHP Çanakkale eski il Başkanı Nejat Önder, il kongresinde herşeyi konuştu; CHP'de tek adamlık olduğunu belirten Önder, isim vermeden Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ı işaret etti. Önder, yine isim vermeden belediye lokalini de 'nifak yuvası' olarak nitelendirdi.

Kongrede yeniden aday olmayan Nejat Önder'in ne diyeceği merak ediliyordu. Önder, geçmişten günümüze kadar tüm sıkıntıları dile getirdi. Önder , "Söylem başka şey, eylem başka şey.  Bizim bu saatten itibaren Cumhuriyet Halk Partililer olarak, söylem değil, eyleme geçme zamanımız.  Olay yaratan gündem değil, gündem yaratma zamanımız.  Buraya gelen her arkadaşımız edebiyatı güzel iyi laflar ediyoruz, iyi niyetler ediyoruz. Ama gelin görün ki uygulamaya geçtiğinde, ne parti ahlakı, ne parti tüzüğü  kalıyor.  Bireysel vurup tutanlar maalesef parti dengesini bozuyor.  Ben ilk İlçe Başkanı olduğumda 30 yıl sonra iki milletvekili çıkaran, 40 yıl sonra da kırsalda ve merkezde birinci parti olan emektar örgüte ben başkanlık yaptım. 2000 yılından bu tarafa, çocuğuma Belediye’den iş istemedim.  Belediyede kendi çıkarım için ihale koşturmadım.  Hiçbir yerde örgütte ne güçlü olduğum dönemde bile aday olmadım.  Ben örgütün neferliğine talip oldum.  İki yıl önce de sizlerin iradesi ile İl Başkanı seçildim.  Sevgi değişik bir olgu. Ama saygı da yok. Saygısızlığı da yaşattılar. Örgüt iradesini hiçe saydılar. Bu saat itibari ile aldığım siyasi terbiyem gereği, seçilen Merkez İlçe Başkanı ve seçilecek olan İsmet Güneşhan’ın emrinde çalışacağım. " dedi.
ÇANAKKALE'DE DE TEK ADAMLIK VAR
Nejat Önder'in kongrede kavgalı olduğu Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan hakkında ne konuşacağı merak ediliyordu. Başkan Gökhan'ı tek adamlıkla suçlayan Önder şu eleştirileri sıraladı; "Burada öncelikli sorun parti içi barış diyorsunuz. Ama parti içinde kavgayı yaratan il yönetimi değildir. Bunları size açıklamamın sebebi, Haksızlığı görüp de söylemeyen dilsiz şeytandır.  Ben de böyle bir karakterli insan değilim.  Biz seçildik değerli arkadaşlarım.   Burada da özgür irade ile seçilen İsmet arkadaşımızı birisi ‘Ben tanımıyorum’ dese siyasi ahlak, siyasi terbiyeli olabilir mi? olamaz. İlk Ben krşı çıkarım. Ama bu laflar bana söylendi.  8 tane İlçe Başkanımızın grupsal faaliyeti devam etti.  Neden? Ülgür Gökhan konusunda.  Tayyip Erdoğan ve Tek Adamlığa Karşıyız diyoruz. Ama Çanakkale’de de Tek Adamlık var.  Yarın İl Başkanımız seçilecek, efendim ‘Belediye grubu olanlar partiyi bölüyorlar’ Evet.  O nifak yuvasını kapatın diye Hamza Başkanımız döneminde benim zamanımda kurulan orayı Partiye ver diye yalvardık. Allem yaptı, gullem yaptı vermedi.  Orası Belediye grubudur. Eğer orası değişik bir grup diyorlarsa orda da yalan söylüyorlar.  Değişim grubunun kuruculuğunda baş rol alan bendim. Genel Başkanımız Deniz Baykal’a karşı gidip de kurultayda tek aday olmasına rağmen gidip oyunu kollanmayan bu grubun korucusu bendim.  2008’de görevden uzaklaştırıldıktan sonra. Neydi o günkü ideolojimiz?  Genel Merkez Siyasetine karşıyız. O yüzden kurduk bu grubu. O dönemde değişim grubuydu şimdi misyonunu tamamladı”
Ülgür Gökhan Belediye Meclisine seçilirken ben İlçe Başkanıydım. Bütün yerel seçimlerde cansiperane çalışan benim.  2012’de tercihim olmamasına rağmen iki elime çantayı alıp işçi arısı gibi çalışan örgütün Başkanı gene bendim.  Ben tercihim değil diye Ülgür Gökhan’ın Belediye yerel seçimlerinde asla ayrımcılık yapmadım. Ama İl Başkanı seçildim, Ülgür Gökhan çok uzak yerde ….. ardından örgüt taleplerini, örgüte bir güç gibi göstererek kullandığı siyasi Başkan Yardımcısı olmamasına rağmen  Rebiye hanım  mahalle seçmenleri varildi. Ama gelin görün ki örgütsel faaliyetler için Yazılı müracaat ediyoruz, cevap alamıyoruz. Örnek verecek olursak. Kadın Kollarımız topladıkları yardımlar ile Çan’ın Söğütalan Köyüne Atatürk Büstü dikiyorlar. Kadın Kolları Genel Başkanımız Fatma Köse de  tamam dedi gerekeni yapın dedi. Kadın Kolları Başkanımız da geldi ‘Başkanım Belediyeye sizin adınıza dilekçe verelim’ dedi. Gelen cevap ‘yeterli aracımız yok’ buna Geyikli Belediye Başkanımız yardım etti. Benim Ülgür Gökhan ile bir kavgam olmadı. Ama ne hikmetse ben ben ben isterim diye bir siyaset anlayışı var.  İlçe Başkanı olduğumdan bu tarafa ilk defa  Kurultay delegesi olacak.  Partiyi ele geçirme adına Ülgür Gökhan’ın bende hiç oyu nasip değil.  Buraya gelenler örgüt büyütüyorlar. Ama parti Ahlakı, parti işleyişi, örgütler Kurultaya aday olurlar. Üniter kişiye göre sıralarsınız.  Sıralı olan gider ama birilerinin vesayeti altında olan listelerde onu yazamazsınız.  Ayvacık, Bayramiç ve Eceabat siz hala arkadaşlarınız ile ödeşmek niyetindesiniz. İlçe Başkanlarımız burada. Ben onları iyi tanıyorum sizi arkasına almazlar. Sizi aldatırlar ben o anlayışı tanıyorum.
NİFAK YUVASINA KATILANLAR HİÇ KATILMIYOR
Parti etkinliği oluyor, kurumsal yarıştan dolayı Ülgür Gökhan katılmıyorsa, nifak yuvasına giden hiç kimse katılmıyor.  Bizler Cumhuriyet Halk Partisinin başarısı için çalışırken, o arkadaşlar parti içi iktidarı nasıl ele geçiririz diye çalışıyorlar. Saygı duyuyorum. Ama yaptıkları siyasi şey şu İlçe Başkanı çalışıyor, İl Başkanı çalışmıyor.  Hangi İlçenin Başkanının çalıştığını kaidesini seçimler belirliyor.  Hayır oylamasında kullanılan 109 bin oyun  78 Binini alan Merkez İlçe Başkanı çalışmadı diyen arkadaşlarımız var.  Bir de Kurum siyasetinin devam ettiği  ilçe kongrelerine Adalar hariç  İlçeleri danışma kurulları ile tanıştıran il Başkanı benim.  38 tane arkadaşımıza eylem ve söylem bilgisi olduğu düşüncesi ile  aynı anda konuşmak, örgütlerin elini rahatlatmak adına 38 tane arkadaşımızı ilçelere görevli olarak gönderdik. Bir tanesi teşekkür etmedi.  Eğer siz ilçelerinizde başarı elde ettiyseniz, emeği bulunan her gün elinizin altındaki o iki veya üç konuşmacı sayesinde gerçekleştirildi. Toplam 572 köyü olan Çanakkale’de 696 noktada seçim çalışması arkadaşlarımız oldu. 30 Ağustos Zafer Bayramında Ülgür Gökhan ‘Ben Nejat Önder’i İl Başkanı olarak tanımıyorum’ dedi. Ağustosta başladı. Parti içi seçimler yok.  Çağırdı Meclis üyelerini odasına ‘Bu saatten sonra İl Başkanı ile yan yana olmam, onu da tanımıyorum’ dedi.  Olsun ben görevimi yaparım. Ama 30 Ağustos Zafer Bayramında yok.  Bu Belediye grubu Partinin kuruluş yıldönümünde de çoğunlukta yok”  
GÖKHAN KATILMIYORSA MECLİS ÜYELERİ DE KATILMIYOR
Bizler tek adam rejimine karşıyız dedik, AKP’nin kömür, makarna herkese anlattı. Yerel seçimlerde biz Mahalle seçimlerinde ne yaptık? Bir kere İl Örgütünün Çanakkale Belediye Meclisi kurumu olmadı.  Ülgür Gökhan’ın Meclis Üyeleri var.  Grup toplantısında Meclis üyelerinin %80’i  ‘biz bu ilçeye aidat vermeyiz’ dediler. Ben Grup Başkanıyım önceden odasında toplanarak yapılan kim nereye aday olacak anlaşması yapılmış onu da veriyor.  Ülgür Gökhan’ın olmadığı hiçbir etkinliğe Meclis üyelerinin %90’ı katılmıyor. Benim ile iki yıl boyunca olumlu bir şekilde çalışan hiçbir tanesi de bize taraf olmamasına rağmen  uyum içerisinde çalışan İl Genel Meclisi Üyelerime teşekkür ediyorum.  Parti İçi seçimlerde İsmetpaşada yaşanan o yönetici arkadaşın kullandığı oyda ilgim, bilgim, gördüğüm varsa namusuz şerefsizim. Ardından bunu basına servis ettiler.  Ben ve o arkadaş ile ilgili Belediye Grubu yaptı. Zaten ben gazete ile ilgili mahkemeye müracaat ettiğimde, Gazeteci arkadaş da  şunu söyledi ‘Cumhuriyet Halk Partili bir arkadaşımdan aldım’ dedi.  Oraya gelene kadar iş, aş tehdidi yapıldı.  Burada bana hain diyebilirler. Ama işe başlamış, işte çalışan, işçi oğlundan dolayı bir mahallede toplantı yapıldığını asla 657’ye tabi Başkan Yardımcısının partili üyenin babasını çağırıp mağduriyet maviye aday gösterdiğini biliyorum. Böyle bir yapılanma sağlıklı bir yapılanma değil.  Dolayısı ile bu şehirde ilk defa böyle bir seçim kampanyası gördüm”
 
GÖKHAN ELİNİ ÖRGÜTLERDEN ÇEKSİN
Dedim ya keşke İl Başkanı olmaz olaydım.  Bu seçimde seçilecek olan İsmet Güneşhan Çanakkale’de genel başkanı temsil ediyor.  Beni tanımayan bir insan Genel Başkanı da tanımıyor demektir.  5 aydır Belediye Meclis  grubunu yapamıyoruz.  Nasıl yapıyoruz biliyor musunuz?  Meclis Başkan Vekili çağrı yapıyor kendisi dahi gelmiyor. Biz duyarlı meclis üyeleri ile toplantıya gittiğimizde oda kilitli kimse yok.  Alay ediyor bizimle.  Üç tane İlçe Başkanından bir tanesi kurultay delegesi yazılamaz mı?  Hani barış olacaktı? Geçen dönemde Belediye Başkanı vardı. Ama beni destekleyen İlçe sayısı üç tane idi. Normalleri de Kurultay delegesi yapıldı.  Şimdi 11 tane ilçe ile birlik beraberlik içerisinde bir il yönetimi oluşacak. Beşaret altında siyasetten başarı beklenmez.  Umut ediyorum ki Belediye Başkanı da örgütlerden elini çeker.  Çünkü parti içi iktidarı ele geçirmek için verdiği uğraşı biliyorum. En iyi ben yaparım anlayışına sahip olan Ülgür Gökhan,  siyasi şemsiyesinde büyüdüğü İsmail Özay ile bile arası yoktu. Erhan tez ile yoktu, Hamza Karagöz ile olmadı, Serdar Soydan ile olmadı.  10 dönem boyunca  hiçbir ilçe başkanı ile arası iyi olmadı. Herkes ile kavgalıydı. Ben ben eseri ile siyaset yapıyor.

PAYLAŞ