Turan'dan Mutan'a Tepki: ŞIK BULMUYORUM!

Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan’ın, AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile ikili görüşmesinde Kepez’in ilçe olma konusunu görüştüklerini ve “Büyükşehir oluyor muyuz?” sorusuna karşılık Turan’ın da “O iş bitti” dediğini basına açıklamasını Turan, “İkili buluşmalarda olan özel görüşmelerin basına verilmesini siyasi ahlak açısından doğru bulmuyorum” sözleriyle eleştirdi. Turan, “Kepez’in ilçe olması talebimiz vardı. Ancak CHP’den bu konuda karşılık bulamadık. CHP’nin vekilleri bunun doğru olmadığını ifade ettiler. Bende belediye başkanına eğer büyükşehir olursak, ki bu konuda ciddi bir iddia var. Senin olacağın belediye başkanlığı değil, muhtarlıktır demiştim. Kepez’in muhtarı olarak göreve devam edebilirsin demiştim, espri yapmıştım. O yüzden Sayın Mutan’ın büyükşehir olduğumuz iddiasını ben şık bulmuyorum. Aksine bu konuyu duyuracaksak bir, bakanlık duyurur. İki, ben tüm belediye başkanlarımı toplar öyle duyururum” diye konuştu.

Mutan, Kasım ayında yaptığı toplantıda Kepez’in ilçe olmasına ilişkin görüş bildirirken, AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile bir buluşmasında Kepez’in ilçe olma konusunu görüştüklerini ve “Büyükşehir oluyor muyuz?” sorusuna karşılık Turan’ın da “O iş bitti” dediğini basın toplantısında ifade etti. Buna istinaden toplantıda Çanakkale’nin büyükşehir olacağını söyleyen Mutan’a, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan eleştirisel bir yanıt verdi.
Turan, Çanakkale’nin vekilleri olarak hizmet ederken hiçbir parti ayrımı gözetmeksizin, her partilinin her belediyenin taleplerini yerine getirmeye, onların makul olan yatırım taleplerine omuz vermeye gayret ettiklerini söyledi.  Kepez belediye Başkanı CHP’li Ömer Faruk Mutan’ın da zaman zaman kendisine gelerek konuştuklarını aktaran Turan, “Kepez’in birçok konudaki alt yapı yatırımına destek olmayı görev bildik. Çünkü yol yapıldığında, bir su imkanı olduğunda sırf AK Partili o yolu kullanmayacak. Tüm Çanakkale kullanacak. Suyu sadece AK Partili içmeyecek, herkes içecek. Dolayısıyla biz Çanakkale’nin tümüne bakıyoruz. Çanakkale’ye hizmet üreten, katma değer üreten kim varsa, onlara destek olmaya çalışıyoruz, partili partisiz ayrımı yapmaksızın. Kepez Belediye başkanımız zaman zaman gelir. Çay içeriz, sohbet ederiz, dertleşiriz. Ancak Ankara’da bizi son ziyaret ettiğinde büyükşehir olduğumuzu söylediğimi iddia ederek açıklamada bulundu. İkili buluşmalarda olan özel görüşmelerin basına verilmesini siyasi ahlak açısından doğru bulmuyorum. Eğer böyle yapılırsa bir daha rahat görüşme imkanı bulamayacağımızı ifade etmek istiyorum. İnsanlar kapılar kapandığı zaman konuşulan konuları kameralara konuşmayabilirler. Daha dikkat edilmesi lazım diye düşünüyorum” dedi.
“ŞU AN KESİN OLAN HİÇBİR ŞEY YOK”
AK Parti’nin illeri büyükşehir yapma iddiasının başından beri olduğunu kaydeden Turan, “Biz büyükşehir yatırımlarının daha kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Çanakkale gibi gelişen, büyüyen yerlerde imar birliğinin gelecek nesillere çok daha büyük katma değer üreteceğini düşünüyoruz. Ancak bunun kararını verecek olan ben değilim. Hükümetimizin, bakanlığın çalışmaları var. Bu 5 sene, 10 sene sonra olur, şu an kesin olan hiçbir şey yok. Bunu böyle bitmiş gibi ifade etmenin doğru olmadığı kanaatindeyim. Kaldı ki o zaman şunu söylemiştim ben; ‘Kepez’in ilçe olması talebimiz vardı. Ancak CHP’den bu konuda karşılık bulamadık. CHP’nin vekilleri bunun doğru olmadığını ifade ettiler. Bende belediye başkanına eğer büyükşehir olursak, ki bu konuda ciddi bir iddia var. Senin olacağın belediye başkanlığı değil, muhtarlıktır demiştim. Kepez’in muhtarı olarak göreve devam edebilirsin demiştim, espri yapmıştım. O yüzden Sayın Mutan’ın büyükşehir olduğumuzu duyurdu iddiasını ben şık bulmuyorum. Aksine bu konuyu duyuracaksak bir, bakanlık duyurur. İki,  ben tüm belediye başkanlarımı toplar öyle duyururum” diye konuştu.
“ÇANAKKALE’NİN İMAR BÜTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANMASI LAZIM”
Gelişen illerde imar birliği olmadığından dolayı çok üzüldükleri hatıralarla karşılaştıklarını belirten Turan, “Ormanın içerisinde bir ufak belde, nüfusu bin, iki bin. İçerisinde harita mühendisi yok, imarla ilgili becerikli bir arkadaşımız yok, mimarımız yok. Ama otele izin veriyor. Bunar doğru işler değil. Benzer konularla ilgili; çok küçük bir belde sahilin kenarında ama devasa yatırımlara kendi personeli olmadığı halde izin veriyor. O yüzden diyoruz ki imar birliği olması açısından özellikle Çanakkale’ye bütüncül bakılması lazım. Tarım alanları zarar görmemesi lazım. Ulaşımın sağlanması lazım. Her yer tarımla olmaz, her yer turizm olmaz, her yer sanayi olmaz. Bunun planlanması lazım. Bunun da planını ve takibini bütün şehir anlamında bir yetkiliden yürütmesi Çanakkale’nin faydasına. Ben bunu istiyorum. Ama bunu çalışacak olan bakanlığımız. Bunun nüfus kriteri var, ekonomi kriteri var başka sebepler var. 5 sene sonra mı, 10 sene sonra mı olur bu çalışma meselesi. Buna hükümetimiz karar verecek. Şahsi olarak, bunun olmasının Çanakkale’ye fayda sağlayacağını düşünüyorum. Büyükşehir değil, bütün şehirden bahsediyorum. Çanakkale’mizin 50-100 sene sonra ‘yanlış, çarpıcı’ dememek için, İstanbul’da bazen dile getirilen hataların yapılaması için imar bütünlüğünün sağlanması lazım. Yani ormana dokunmada, tarımı bozmadan köprünün yollarını geçmesini sağlamak bizim görevimiz. Bunu yapmak için de beldenin, ilçenin değil, bütün şehirdeki başkanın öncülüğünde iyi bir çalışmada fayda var diye düşünüyorum. Çok uzun zamandan beri bu onu hükümetimizin gündeminde. Bunlar çalışılacak, buna da hükümetimiz karar verecek” dedi.

PAYLAŞ