Ticaret Borsasındaki Metal Yorgunluğu Bir 20 Yıl Daha Devam mı Edecek?

“Kalıcı yatırımları vizyon projelerini hep beraber yapacağız. Cumhurbaşkanımızın bahsettiği metal yorgunluğu, sadece siyasetçi için geçerli değil. Yorulan STK, bürokrat kim varsa yerini teslim etmesi lazım, 25 sene aynı koltukta oturmak olmaz. Hep beraber ayağa kalkmamız lazım, ben yoruluyorsam o da yorulacak, hep beraber ayağa kalkacağız. Çanakkale’ye borcumuz var, şehitlerimize borcumuz var. Biz daha tabiri caizse çok alt limitlerdeyiz yukarı çıkaracağız. Daha çok işimiz var. Ne kadar çalışırsak çalışalım ne kadar iş yaparsak yapalım bu şehitlere olan borcumuzu ödeyemeyiz" Bu sözler AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a ait. Turan’ın bu sözleri önümüzdeki günlerde yapılacak olan Çanakkale Ticaret Borsası seçimlerine adeta ışık tutuyor.

1 Nisan 2018 Pazar günü Çanakkale Ticaret Borsası Odası seçimleri yapılacak. Yönetim kurulu başkanlığı için iki isim çalışıyor. 20 yılı aşkın süredir başkanlık koltuğunda oturan ve Kaya Üzen ve Sinan Erdoğan.

Aradığı Siyasi Desteği Bulamadı!

20 yılı aşkın süredir başkanlık koltuğunda oturan Kaya Üzen ilk defa bu denli zor bir seçime giriyor. Kaybetme ihtimali doğduğu için daha önce karşısında çalıştığı meclis başkanı Abdullah Deniz ile birlikte koalisyon yapıyor ve seçimleri bir kez daha almak için var gücüyle çaba gösteriyor. Üzen borsa seçimlerini kaybetme ihtimaline karşın B planı olarak da Ticaret Odası seçimleri için çalışarak hem Selçuk Semizoğlu hem de karşı adayların listesinde yer almak için de çaba gösteriyor. AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan’ın “Yorulan STK, bürokrat kim varsa yerini teslim etmesi lazım, 25 sene aynı koltukta oturmak olmaz.” sözlerine rağmen görevi yeni isimlere bırakmamakta direnen Üzen’in siyasilerden destek almak için temaslarda bulunduğu ve istediği siyasi desteği görmediği ise biliniyor. Üzen 20 yıla aşkın süredir aynı görevde olmasına rağmen her seçimde vadettiği Çanakkale’yi Ankara’da TOBB’da temsil edememesi üst yönetimlere girememesi ise en büyük başarısızlığı olarak görülüyor.  Çanakkale Ticaret Borsasının tam teşekkülü çalışmaması seans salonlarının hizmet vermemesi, borsanın ilçelerdeki faaliyetlerinin ise beklenen düzeyde olmaması ise yönetimin en büyük zafiyetleri arasında.

Borsayı Patronlar Değil, Üretenler Yönetsin!

Zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren Sinan Erdoğan ise odada yeni bir vizyonla, heyecanın gelmesi için var gücüyle çaba göstereceklerini Çanakkale’yi marka yapan sektörlerde ticaret yapan, ticaretin nabzını tutan, üreticinin, aracının, satıcının dertlerini bilenlerle yola çıktıklarını ve borsaya yepyeni bir soluk getirerek hizmet edeceklerini ifade ediyor. Borsayı al sat ticareti yapan patronların değilde, çekirdekten gelen ve sektöre hakim isimlerin yönetmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, borsa tarihinde ilk olarak bir kadın meclis üyesiyle çalışmak için yol yürüdüklerini ve bu ismin aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olacağını belirtiyor. O ismin AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Üstün olduğu ise artık bir sır değil. Erdoğan, yeni yönetim olarak göreve geldiklerinde üreticinin ayağına gideceklerini, üretimin olduğu yerde tescil ve seanslar üye odaklı bir yönetim anlayışıyla hareket edeceklerini özellikle belirtiyor.

Bakalım Koltuk Hırsı Mı Galip Gelecek Yoksa Koca Yüreklilik Mi İzleyip Göreceğiz?

Kerem İriç geçtiğimiz haftalarda oda seçimleriyle ilgili “Oda Seçimleri Üzerine Söylenmesi Gereken Şey Bırakın Gidin Demektir!” başlıklı yazıda borsa seçimlerine de değinmiş konuya ilişkin şunları kaleme almıştı.

“…Nisan ayı içinde yapılacak borsa seçimleri içinde söyleyebiliriz. Borsa başkanı Kaya Üzen, yılladır oda başkanlığı yapıyor ve yeniden aday. Evet Kaya başkan bugüne kadar borsayı vizyonuyla çok güzel temsil etti, borsaya çok şey kattı ama neredeyse 20 yıldır aynı koltukta. Koltuğa mevcut yönetimden Sinan Erdoğan talip, “Kaya bugüne kadar güzel işler yaptı. Ben de yaparım, hatta daha iyisini yaparım” diyor. Kaya başkana yakışan ise kendi yönetiminden, hem de Çanakkale’nin en önemli değeri olan zeytincilik sektöründe faaliyet gösteren Sinan Erdoğan’a koltuğu devretmesidir… Hiç öyle yarışa falan gerek yok, üyeleri gruplaştırmaya gerek yok…. Borsada meclis başkanlığı da yıllardır değişmiyordu. Ama Abdullah Deniz meclis başkanı oldu, odaya bir hareketlilik geldi. Hareket varsa bereket var…

Bakalım koltuk hırsı mı galip gelecek yoksa koca yüreklilik mi izleyip göreceğiz?

PAYLAŞ