Tekrar Seçimde Çanakkale’de Sonuçlar Ne Olur?

Tekrar Seçimde Çanakkale’de Sonuçlar Ne Olur?

29/08/2015

Seçim kararı alındı 1 Kasımda “tekrar seçim” var. Belki de oy tahmininde bulunmanın en zor olacağı bir seçimi yaşayacağız. Çünkü ülkenin  gündemi saat başı değişen bir hal aldı ve seçmen bu tabloyu çok iyi okuyor, sandıkta ise okuduğunu harfi harfine yazacak...

Çanakkalede ise sonuçların nasıl olacağına dair bugünkü tablo net olarak sonucu gösteriyor. Yarın seçim olsa ve partiler aynı adaylarla sandığa gitseler Çanakkale için mevcut tablo değişmeyecektir. CHP iki vekil çıkaracak, AK Parti aynı oylarla bir vekil çıkaracak, MHP ise kıl payı yine bir vekil çıkaracak. Peki açıkça görülen bu tablonun 1 Kasımda değişmesi için kim ne yapıyor?

 

CHPli Vekillerin Herkesi Kucaklamadığı Ortada

CHP milletvekilleri “çok çalışıyorlar” henüz kurulamamış bir hükümet var iken onlar sürekli soru önergesi veriyorlar. Turanın tabiriyle “dostlar alışverişte görsün” mantığıyla hareket ediyorlar, ortada hükümet yok, komisyonlar yokken verilen bu soru önergelerinin de hiçbir anlamı yok... Herkesin vekili olduğunu iddia eden CHPli vekillerin herkesi kucaklamadığı ise ortada, en basiti gazetecilerle bir araya gelip bir çay sohbeti dahi yapmadılar. Sadece kendilerine yakın ve kendi mahallelerinin insanlarıyla bir araya geldiler, geliyorlar. Hani herkesin oyuna taliptiniz? Yanlış yapıyorsunuz, her kesimi kucaklayın, herkese selam verin ve STKları ayırt etmeksizin ziyaret edin, tokalaşın, korkmayın! İl yönetiminizi çalıştırın, seçimde sizin karşınızdaki adaydan taraf irade göstermiş olabilirler, fakat bu il yönetimini baypas etmek için haklı bir gerekçe değil, sonuçta karşınızdaki de CHPnin adayı idi. Son olarak erken seçimden dolayı bayrak açan eski milletvekilleriniz ve örgütünüzü bir araya toplamaya çalışın. Daha önce partinizin milletvekilliğini yapmış ve 25.dönem 3.sıra milletvekili adayı olan Ahmet Küçük‘ün söylediklerini dikkate alın. Bakın Küçük ne diyor; “Evet CHP demek bir avuç Genel Merkez yöneticisi, Genel başkan ve milletvekilleri ise rahatladılar. Ama bundan sonra parti, hukuku nasıl savunacak. Kendi hukukuna ve tüzüğüne sahip çıkamayan örgüte ve Türkiye ye nasıl sahip çıkacak. İşimiz bundan sonra çok daha zordur. CHP gemisi su almaya başlamış, yelkenleri delik deşik olmuştur. Çiğ yedik muhtemelen çok karnımız ağrıyacaktır.”

 

MHP O Fotoğrafı Vermek Zorunda

 MHPde ise Kürşat Tuna var gücüyle çalışmaya çalışıyor ama bu çalışmalardan bir sonuç çıkar mı diye sorarsanız bence çıkmaz, çünkü gördüğüm ve okuduğum kadarıyla planlı ve programlı bir çalışma yok. Sonuç alınacak çalışmaların yapılması gerekiyor. Teşekkür ziyaretleri, kahvehane toplantıları, düğün, dernekler evet gerekli ama yeterli değil. Yeterli olmamasının sebebi MHP teşkilatı ve MHPye gönül vermiş olanlar halen daha Kürşat Tuna etrafında birleşmiş değiller, partinin İl Genel Meclisi Grup Başkan vekili olan Recep Cahit Özer daha düne kadar erken seçimde adayım diyor ardından doğru olan 7 Hazirandaki listeyle gidilmesidir diyor, son olarak da ben bu yarışta yokum diyor. Bu duruma ne demeli? Gereksiz ve anlamsız bu çıkışlar partiye ne kadar zarar veriyor...Ama partide bir tane Özer yok ki en az on tane daha Özer var. Bu Özerler teşkilat çatısı altında ve Tuna etrafında birleşmezler ise Kürşat Tuna ne kadar iyi olursa olsun, ne kadar çok çalışırsa çalışsın, yeniden sandıktan çıkamaz, çok zor. O yüzden MHPye gerçekten gönül vermiş isimler eskiden il başkanlığı, ilçe başkanlığı yapmış, teşkilatlarda görev almış isimler bir araya gelmeli ve hep bir ağızdan aynı şeyi söylemeliler. Verilecek bu fotoğraf MHPnin 1 Kasımda oylarını artırarak yeniden bir vekil çıkarması anlamına gelir.

 

Ak Parti İçin Zarlar Yeniden Atılmış Ve Oyun Yeniden Kurulmaktadır

AK Partide ise Bülent Turan adeta fırtına estiriyor. 7 Hazirandan hemen sonra seçim sanki yarın olacakmış gibi çalışan Turan zerre boşluk bırakmıyor desem yeridir. Detaylarını çok veremeyeceğim ama bugüne kadar görmediğim şekilde sistemli ve çok güçlü bir ekiple Çanakkalede siyaset üretiliyor. Üretilen bu siyasetin faydasını çok yakında tüm Çanakkale hissedecektir. Burada belki de en çok merak edilen konu  ise 1 Kasım seçimlerinde 2.sıra adayı kim olacaktır.  Bu adayın belirlenmesinde de Turanın kanaati ve ben bu arkadaşla çalışırım veya çalışmak isterim demesi belirleyici bir etken olacaktır. Çanakkalede AK Parti için zarlar yeniden atılmış ve oyun yeniden kurulmaktadır. Merkez İlçede başlayan değişim tüm ilçelerde seçimlerden sonra devam edecek ve aynı paralelde bu düşünceye yakın STKlarda da önemli değişimler olacaktır.

Fakat burada gözden kaçan veya henüz ona sıra gelmemiş olan bir durum da söz konusudur. Bu konu Gençlik ve Kadın Kolları meselesidir. Gençlik ve Kadın Kollarının hemen şimdiden harekete geçmesi gerekiyor. Hareketsizlikten daha büyük bir hata yapmazlar herhalde. Eylülde liseler, ekimde üniversiteler açılıyor, planlarınız hazır mı! AK Parti seçimde oy kaybetmedi, yeni oy kullanan 18 yaş ve üstü gruptan oy alamadı. Bu “X kuşağı”na verecek mesajınız var mı? Eğer bu mesaj verilecek kitleye ulaşılır ve mesajlar doğru şekilde verilir ise AK Parti Çanakkalede kaybettiği 2.milltevekilini kazanacaktır. Yoksa bu işler sadece sosyal medyada fotoğraf paylaşmak için çalışan “teşkilat mensuplarıyla” olmaz...