Sümerbank’a Dün Karşıydı Ama Bugün, Sıkıştığımız Noktada Taviz Verip Bu İşi Çözeceğiz Diyor!

Sümerbank’a Dün Karşıydı Ama Bugün, Sıkıştığımız Noktada Taviz Verip Bu İşi Çözeceğiz Diyor!

30/11/2017

 

Sümerbank’a Dün Karşıydı Ama Bugün, Sıkıştığımız Noktada Taviz Verip Bu İşi Çözeceğiz Diyor!

Adliye personeli, hukukçular ve üniversiteden bazı hocaların öncülük ederek aldığı, şehrin gündemine bir anda bomba gibi düşen Sümerbank arazisi meselesi vardı ya o konuda çok garip işler oldu. Önce birkaç hatırlatma yapayım. Bu arazi sanayi alanı ve konut için imarı yok. 57 bin metrekarelik bu alanın imara açıldığını varsayarsak kabaca bir hesapla 1000 dairenin çıktığını söyleyebiliriz. Hatırlarsanız Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bu işe karşı durmuş ve AK Partililerin Sümerbank arazisinin imar meselesinin çözülmesi için yukarıda bir işler çevirdiğini ima ederek; Çanakkale halkına ait bir alanın 800-900 konuta çevrilmesi söz konusudur. Burada Çanakkale halkına ait olan haklar tespit edilip kurtarılmalıdır. Hiç bunlar konuşulmuyor. Bu alan 50 bin kusur metrekaredir. Bu alanın yüzde 10’u Çanakkale Belediyesi bünyesindedir. Bizim kapımızı çalan yok. Yani demek ki, yukarıdan bir okey alınmış.” İfadelerini kullanmıştı. Aynı Ülgür Gökhan; “Sümerbank’ın alanı ile ilgili herhangi bir plan yayınlandığını görmüyorum. Ortada herhangi bir plan yok. Bu konuda insanlardan para toplanması ve insanlara birtakım projelerden bahsedilmesi söz konusu. Bu konu çok tehlikelidir. Ortada net ve somut bir projesi olmayan konu ile ilgili herhangi bir biçimde para toplanıyor olması hayırlı olmaz” demişti.

Meseleye bu şekilde bakan, AK Partilileri zan altına bırakan Ülgür Gökhan bir anda ne olduysa bu söylediklerinin tam tersini yapmaya başladı. Bir hafta sonu, cumartesi günü Ticaret Borsası meclis salonunda Sümerbank arazisini alanlar ve oradan daire almak için para yatıran 335 kişiyle bir toplantı yaptı. Toplantı talebi kimden geldi biliyor musunuz? Ülgür Gökhan’dan, peki Ülgür Gökhan toplantıya kimle katıldı? Çanakkale Belediyesi İmar müdürü Kemal Albayrak ile altını tekrar çizmek isterim. Henüz imarı dahi olmayan ve şehrin gündemine farklı şaibelerle gelmiş bu arazi için mesai saatleri dışında, hem de hafta sonu Çanakkale Belediye Başkanının talebiyle imar müdürünün de katıldığı bir toplantı neden yapıldı? Bu toplantıda neler konuşuldu ve hangi sözler verildi? Öncelikli olarak henüz imarı dahi olmayan bir arazi için toplantıda sözler vermek, hele hele imar gibi hassas bir konuda mesai saatleri dışında bir hafta sonu toplantı düzenlemek, meclis üyelerinin iradelerine ipotek koymak değil midir? Ve bu açık şekilde suç değil midir?

Daha düne kadar 57 bin metrekarelik Sümerbank arazisinin yüzde 10’nun Çanakkale belediyesine ait olduğunu söyleyen Ülgür Gökhan, meclis üyelerini iradelerini hiçe sayarak ne söz verdi biliyor musunuz? Dedi ki; “buranın yüzde 10’nu belediyenin, biz de varız, ben de varım. Ama o bizim varlığımız sizin lehinize tabi, sizin lehinize kullanacağız onu söyledim. Sizin lehinize, sıkıştığımız noktada oradan taviz verip bu işi çözeceğiz.”

Ülgür Gökhan ve İmar Müdürü düzenledikleri bu toplantıda, meclis üyelerinin iradelerini hiçe sayarak bu ve bunun gibi birçok sözler verdi. Bu durum artık İç İşleri Bakanlığının müfettişlerinin inceleme konusudur. Sayın Süleyman Soylu muhakkak gerekli incelmeyi başlatacaktır. 1000’e yakın konut yapılacak bu araziden 335 vatandaş daire alacaklar, daire için para yatırmış olan kimselerle hiç işimiz yok, vatandaş uygun görmüş, girmiş bu işe. Buradaki sorun belediye başkanın bu denli büyük bir arazide yer sorunu yokken, meclis iradesini hiçe sayarak ve daha düne kadar karşı durduğu bu iş için belediyenin yerlerini vereceğini taahhüt etmesidir?

Bakın 335’i çıkın geriye kalıyor 665 daire, altında milyonlar edecek dükkanlar. Bu rant kime gidecek, Ülgür Gökhan daha önce karşı durduğu ve AK Partiyi suçladığı bu işe neden bu şekilde dört elle sarıldı, ayrıca bu konuda AK Partililerin bu işe hiçbir şekilde müdahil olmadıkları da ortaya çıktı. Gökhan, hafta sonu neden toplantı talep etti, yanına imar müdürünü alıp neden bu toplantıyı düzenlendi? Daha önce belediyenin payını yedirmem diyen başkan bugün neden belediyenin yerini de vermek bahsediyor…!

Nedenlerini de söyleyeceğim, bakanlık bu konuda muhakkak inceleme başlatacaktır, bu inceleme sonrası, ortaya çıkacak raporla birlikte daha detaylı olarak size Ülgür Gökhan’ın bu işe neden böyle dört elle sarıldığını anlatacağım...!

Son olarak, bundan sonra şehirde imarı problemi olan, ya da hiç imarı olmayan yerleri bulup, yani kupon araziyi kapıp, yanınıza güçlü birkaç ismi alıp Ülgür Gökhan’ın kapısını çaldığınızda, Gökhan size yol gösterecektir. Sümerbank meselesindeki tutumu ile bunun yolunu açmıştır.

Hatta Ticaret Borsasındaki toplantıda hak sahibi bir vatandaş dedi ki, “biz kooperatifi Ülgür Gökhan’ın talimatıyla kurduk…!” Hepsinin görüntüsü elimde var… İlgili kurumlarla da paylaşacağım… Daha ne diyeyim…! Şimdi sırada AKFA’ mı var...?