Sonuçlar İstifaları Getirdi

Sonuçlar İstifaları Getirdi

20/06/2015

Çanakkalede 7 Haziranda sandıktan çıkan sonuçları okurken bu sonucun tümüyle yerel aktörlerden kaynaklandığı söylersek hata etmiş, hakka girmiş oluruz. Evet kurulduğu günden bugüne kadar Çanakkale il genelinde birinci parti olan AK Parti ilk kez ikinci parti durumuna düşmüştür. Burada bir başarısızlık vardır. Fakat bu başarısızlık  tümüyle birer, ikişer istifalarını veren ilçe yönetimlerinin hatası değildir. Çanakkalede alınan sonucun %50si Ankara siyasetle ilgilidir. Çanakkale seçmeni bu yönüyle birçok Anadolu kentindeki seçmenden ayrılmaktadır.

Bu yönüyle 5,5 yıldır merkez ilçe başkanlığı görevini yürüten Adnan Öncüye Çanakkalenin bir teşekkür borcu vardır. Merkez ilçe başkanlığı zor iş, çoğu zaman iyi polis, kötü polis oyununda hep kötü polis olan merkez ilçe başkanı Adnan Öncü olmuştur. Bu da siyasetin bir parçasıdır. İş, aş, gibi ve daha birçok çok uç talepler ilçe başkanına çözüm için gelir, başkan çözer, çözemez orası ayrı bir mevzu ama o kadar insanı mutlu etmeye çalışmak bile zor iş.  Öncü ve ekibinde yer alanlar eksiğiyle, fazlasıyla 5,5 yıl boyunca bir şekilde hizmet etmeye çalışmıştır. Bu memleket için taş üstüne bir taş koyandan Allah razı olsun.

Gidenin arkasından konuşmak bize yakışmaz. Şimdi yeni bir anlayışla daha iyi, daha güzeli nasıl yapılır onu konuşma vaktidir. Merkez ilçe başkanlığını Allah rızası için, bu milletin menfaatleri için yapacak onlarca inan bu camianın içinde vardır, çok zaman geçmeden bismillah diyerek birileri göreve başlayacaklardır.

Ayrıca tüm bu gelişmelere bakarak Çan, Ezine, Ayvacık, Lapseki ve diğer ilçelerin de istifalarını il başkanına sunmaları gerekir. Doğru olan da budur....! Yapılacak değerlendirmeyle daha iyisi yok ise mevcutlar görevlerine devam etmelidir.

 

Vali Çınara Teşekkür

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilmesi hedeflenen şehitlikte iftar programı bu yıl Namazgah Tabyalarının olduğu alan yapılıyor. Bu alanda yapılması ulaşım anlamında çok daha iyi bir tercih oldu. 30 gün boyunca bin kişilik sofralar kurulacak, dualar edilecek, ilahiler söylenecek.  Bu proje Çanakkale Valisi Ahmet Çınara aittir. Kendisine Çanakkale halkı adına çok teşekkür ederim, çok güzel bir proje, bu mübarek ayda böylesi bir sofra etrafında insanların buluşmasına vesile olmak takdir edilecek bir durum. Hem de kamu kaynakları kullanılmadan, tamamen gönüllüler aracılığı bu organizasyonu yapabilmek ise ayrıca takdir edilecek bir durum.

Tüm Çanakkale halkını en azında bir gün iftarını burada etmesini tavsiye ederim. Böylesi mübarek bir ayda, böylesi manevi bir atmosferde iftar etmek emin olun ruhunuza çok iyi gelecek. Allah destek olanlardan, bu ortamı hazırlayanlardan bin kere razı olsun.

Mübarek Ramazan ayının, ülkemize ve tüm dünyaya barış, huzur, sevgi ve mutluluk getirmesini temenni ederim.

 

Yeniden, Daha Güçlü Olarak, Tek Başına İktidar Olacaktır

AK Parti 7 Haziranda sandıktan çıkan sonucu en iyi okuyan partidir. Bu sebeple de en geç 2 yıl içinde yapılacak seçimlerde AK Parti yeniden, daha güçlü olarak, tek başına iktidar olacaktır. AK Parti gerçeklerle yüzleşerek, yanlışlarını ve eksiklerini telafi etmeye çalışırken, AK Partinin aldığı oyun üçte birini dahi alamamış muhalefet partileri zaferlerini kutluyorlar. Öyle ki hükümeti kurma  görevinin ilk kendilerine verilmesini bile talep ediyorlar! Bu bile tek başına muhalefetin içler acısı durumunu göstermek için önemli bir tablo. AK Parti %40,9 oy alarak sandıktan birinci parti çıkmışken, CHP %25te kaldı. Oysa ki bugün zaferini kutlayan Kılıçdaroğlu %26 alamazsam bırakırım demişti. Ne olursa olsun, bugün yarın bir hükümet kurulacak, çünkü AK Parti dışında hiçbir parti yarın sandığa gitmeyi göze alamaz. Muhalefet partileri özellikle HDP yarın yapılacak bir seçimde bugün aldıkları oyları alamayacaklarını çok iyi biliyorlar. Bu yüzden ekranlarda oynamam yerim dar diyen parti liderleri bir kaç ay içinde yapılacak erken seçimle başlarına gelecekleri çok iyi biliyorlar. O yüzden bakmayın siz onların blöf yapıtlarına, kırmızı çizgilerimiz var dediklerine güle, oynaya  hükümet kurmak isteyecekler...

 

Yeni Bir Cephe de “Abullah Gül ile 12 Yıl” Açmıştır

Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün basın danışmanı Ahmet Severin “Abullah Gül ile 12 Yıl” adlı kitabını okudum. Kitap daha bacasında dumanı tüten olayların Gül cephesindeki yansımalarını anlatan, “ustalıkla” hazırlanmış bir araç. Kitap Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğanın köşke çıkmasından hemen sonra veya bundan 2 yıl sonra piyasaya çıksaydı bu kitabı size öve öve bitiremezdim.  Ama normal ülkelerin 10 yılda yaşadığını bizim 1 yılda yaşadığımız şu günlerde böylesi “fitne” doğuracak ve Sayın Erdoğan ile Sayın Gül arasındaki “kardeşlik hukukunu” zedeleyecek veya bitti yorumlarına sebep olabilecek bu kitabı iyi niyetli okumak mümkün değil. AK Parti ve Sayın Erdoğanı alaşağı etmek için ülkeyi yangın yerine çevirmeyi göze almış onlarca cephe varken, bu kitap da hem o cepheleri açanların ekmeğine yağ sürmüş ve de yeni bir cephe daha açmıştır!