Siyanürlü Suyu Çocuğunuzun İçmesini İster misiniz? BİRİLERİ İSTİYOR!

Siyanürlü Suyu Çocuğunuzun İçmesini İster misiniz? BİRİLERİ İSTİYOR!

30/07/2017

Siyanürlü ölüm madenciliği uzun süredir Çanakkale de zemin bulmaya çalışıyor. Bunu sağlamak içinde her türlü kandırmacalara, gizli oyunlara başvurduklarını biliyoruz. Siyanürle insanları öldürüp para kazanacaksanız bu gizli oyunları oynamaları zorunlu. Ama Çanakkale’de anlamadığımız bazı sivil toplum kuruluşu başkanlarının bu siyanür sevicilerin peşinden neden gittiği. Belki de her biri kamyon alıp bu siyanürcülerle iş yapmayı hayal ediyordur. Çanakkale’de tarımı, tarımsal ekonominin gelişmesini isteyecek odaların, kooperatif başkanlarının ne gibi gizli pazarlıklarla temsil ettikleri çiftçileri, köylüleri arkadan vururlar bilmiyoruz.

Herkes Eteğindeki Taşı Döksün Bakalım

Bir süredir Çanakkale’de garip ilişkileri izliyoruz. Örneğin kimi arkadaşlarımız AK Parti milletvekillerinin  adını kullanarak Siyanürcülerle para ilişkileri kuruyor. Siyanürcüler de boylarına bakmadan Çanakkale’de siyaseti dizayn etmeye çalışıyorlar. Eğer AK Partiyi kirli amaçlarına alet edeceklerini zannediyorlarsa kısa zamanda gerekli cevabı alırlar. Açıkçası bir süredir Çanakkale’deki siyanürlü altın sevicilerin manüplasyonu ortaya çıksın herkes eteğindeki taşı döksün diye bekledik. Bilmeden tuzağa düşenler ile bilerek ölüm siyanürünü bugün kazanacakları aylık bin lira için savunanları görelim dedik

Tuzağa düşenler ne yazık ki Çanakkale’yi çok sevdiğini söyleyen sivil toplum kuruluşu başkanları. Başkanlar siyanürlü ölümle yol verdiklerinin farkında mı? Birisi ise iyice baltayı taşa vurmuş, hız kesmeden devam ediyor, Diyor ki termik santral olmayınca elektrik olmaz. Peki Çanakkale’de 11 termik santral nasıl bir etki yaratır. Bir günde 5000 ton kömürün yandığı şehir nasıl olur? Hani bir söz vardır ya “ya sayı saymayı bilmiyor, ya hiç dayak yememiş.” Ne enerjiden anladıkları var ne de termik santralin kaynağı kömürden. Ne siyanürden anlıyorlar korkarım ne de ziraattan. Ama paradan, aylık kazançtan çok iyi anladıklarından eminim. Kurulacak termik santrallere kömür nereden gelecek? Günde kaç bin ton kömür yakacaklar? Peki 10 siyanürlü altın madenine siyanür nereden gelecek? Günde kaç bin ton siyanür kullanılacak?

Siyanürün, Zehirli Külün Toplam Etkisini Kim Hesapladı

Kömürün külleri nereye depolanacak? Bacalardan çıkan zehirli küller, gazlar hangi tarım alanlarına yağacak.  Çocuklarımızın okullarının üstüne yağacak zehirli küller, siyanürlü yağmurlar ne etki yaratacak?

Siyanürlerin karıştığı içme suları Çanakkale’ye kaç tane daha özel otomobil getirecek? Yoksa bunları savunanlar Çanakkaleli arkadaşlarının ve çocuklarımızın ölümü üstüne bu firmalarla taşımacılık anlaşması yapıp para kazanacaklarını mı düşünüyorlar?

Bu sivil toplum kuruluşu başkanları bir süre sonra birlikte siyanür havuzlarında yüzerken poz verirlerse hiç şaşmam. Hatta bu başkanların termik santralin bacasından yağan zehirli küllerin altında bir elinde şemsiye diğer elinde siyanürlü suyu tutup: “işte görüyorsunuz biz siyanürlü su içiyoruz. Zehirli külün altında oturuyoruz. Belki öleceğiz ama kamyonumuzla zengin öleceğiz" derlerse de şaşmam.

Belediye Başkanına Önerimdir

Bence Çanakkale Belediye Başkanı su satışı yapılan bürolarda bir broşür dağıtıp su alan herkese şunu sormalı: "DSİ tarafında işletilen Atik Hisar barajının üstünde siyanürlü ölüm madenciliği yapılacak. Çanakkale de bazı sivil toplum kuruluşu başkanları ise siyanürlü su sağlığa yararlıdır diyor. Bir gün musluklardan siyanürlü su akmasını sizin ve çocuklarınız bu suyu tüketmesini ister misiniz?"

Bunu neden öneriyorum biliyor musunuz? Siyanürcüler sık sık halka soruyorlar siyanürlü madencilik olsun mu diye. Sonra sonuçları kendilerine göre yontup Çanakkale’nin geleceğini düşünen Valilik gibi makamları kandırmaya çalışıyorlar. Yani bir tür algı operasyonu yapıyorlar. Halbuki hiç bir Çanakkaleli musluklarından ölüm saçan suların akmasını istemiyor. Gerekirse Atik hisar barajının etrafında el ele tutuşarak zincir oluştururlar. Hatırlarsanız Çanakkale Belediye Meclisinde AK Partili, CHP’li üyeler oy birliği ile siyanürle ölüme ve Kanadalı Alamos un Çanakkale’nin yer altı kaynağını çalmasına karşılar. Belki Kanadalı Alamos bir kaç işbirlikçi ziraatçı ve sivil toplum kuruluşu başkanı ile bazı kendine göre yerel medyaya ayar veren kimseleri bulabilir. Ama Çanakkale’yi seven AK Partili, CHP li ve MHP liler hem siyaseti siyanürlü madenciliğe bulaştırmak isteyen kimselerle hem de bu sivil toplum kuruluşu başkanlarına gerekli yanıtı verir.

Sivil Toplum Kuruluşu Başkanlarının Fotoğraflarını Ben Dağıtacağım.

Belediye su satış ofisinde sorulacak “musluğunuzdan siyanürlü suyu çocuğunuzun içmesini ister misiniz?”  sorusuna hayır cevabı verenlere ise bu sivil toplum kuruluşu başkanlarının bir fotoğrafını hediye etmeli. Böylece bu fotoğrafa bakıp her gün dualarını eksik etmemeleri sağlanmalı. Ben bu sivil toplum kuruluşu başkanlarının fotoğrafını yeter sayıda ve ücretsiz basmaya hazırım.

Sondajlarda Ne Kadar Zehirli Madde Kullanıldı

Çevre ve şehircilik il müdürlüğünden bilgi edinme yasası kapsamında bir bilgi isteyeceğim. Bakalım ellerinde bilgi var mı ve açıklayacaklar mı? Son 10 yılda kaç altın madencisi firma kaç sondaj yaptı? Çanakkale’nin bağrına kaç kilo paker, polimer, bentonit ve zehirli su şırınga ettiler? Çanakkale’nin kılcal damarlarındaki bu zehirler kaç tarım alanına, kaç büyükbaş ve küçükbaş hayvanına zarar verdi? Bu şırıngaların takibini kim yapıyor?

Sizce bu soruların cevabını, bu sivil toplum kuruluşu başkanları biliyor mu?  Yoksa cevabını bilmiyoruz mu diyeceklerdir. Peki cevabını bilmediğin basit sorulara rağmen ne demeye siyanür savunuculuğu yapıyorsun denilmez mi?