SARIÇAY İÇİN YAPACAĞIMIZ BİR ŞEY YOK

Geçtiğimiz hafta haberini yaptığımız Sarıçayın ıslah edilmesi projesi AK Partili Tülay Ömercioğlu tarafından Çanakkale Belediye Meclis toplantısında gündemine getirildi. Ömercioğlu Eskişehir Porsuk Çayı örneğinde olduğu gibi Sarıçay’a da yapılacak bir projeyle halka istihdam sağlanacağı ve şehre de güzellik katacağını belirterek, herhangi bir çalışmanın neden yapılmadığını sordu. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Sarıçay’ın içine herhangi bir işlem yapacak durumda olmadıkların belirterek; “sadece kenarı belediyeye ait, Sarıçay Devlet Su İşleri’ne aittir” sözleriyle Sarıçay’ın ıslahı için Belediye tarafından herhangi bir çalışma yapılmayacağı bilgisini paylaştı.

Geçtiğimiz gün Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen Mart ayı Meclis Toplantısı, AFAD tarafından yapılan deprem konulu sunum ile açıldı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, açılış konuşmasına ülke gündeminde yer alan terör olaylarına değinerek başladı. Gökhan, “Hedefe ulaşmayan her eylem büyük sıkıntı yaratıyor. Temennimiz hepsinin son bulması… Ayrıca bir de sığınmacı meselemiz var. Mülteci problemi sadece bir şehrin, bir bölgenin problemi değildir. Tüm Türkiye’nin hatta tüm dünyanın problemidir” dedi.

Türkan Saylan Sosyal Tesisleri, Kütüphane, Tiyatro Birlikte Projelendirilecek

Ardından ise Türkan Saylan Sosyal Tesisleri ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bazı idrak problemi olan arkadaşlarımız var. Sosyal Tesislerin bulunduğu alan Çanakkale’nin en güzide alanlarından… O yüzden fonksiyonları da önemli. Şuanda tesisin yetersiz kaldığı apaçık ortada bu yüzden de acele karar vermemek lazım. Sosyal Tesisin arkasındaki alan da dâhil, kütüphane ve tiyatronun bulunduğu bina da Sosyal Tesis alanına giriyor. Ancak şimdi Kültür Bakanlığı kütüphaneyi ve tiyatro salonunu yenilemek istediği için ortak bir çalışma sürdüreceğiz. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Milletvekili Ayhan Gider, beni arayarak beraber plan yapmayı teklif etti. Ben de kabul ettim. Sosyal Tesisler genişleyecek ve daha kapsamlı hale gelecek. Sonuç olarak, ilerleyen günlerde Kültür Bakanlığı’ndan gelen bir heyet ile beraber incelemeler yapacağız ve kararımızı vereceğiz.”

Sarıçay İle İlgili Bir Proje Yapın

Açılış konuşmalarının ardından sözü alan AK Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu, Sarıçay ile ilgili artık bir projenin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Ömercioğlu, “Sarıçay, Fevzipaşa’nın en büyük alanlarından birisidir. Sarıçayla ilgili birçok proje üretilmişti… Orası Çanakkale için çok büyük bir nimettir. Burada yapılacak bir proje oradaki halka istihdam sağlayacağı gibi Çanakkale’nin çevresine de güzellik katacaktır. Ancak bununla ilgili bir değerlendirme yapılmadı. Eskişehir ise Türkiye’ye gösterebilecek bir örnek yaptı” dedi.

Sarıçay İçin Yapacak Bir Şeyimiz Yok

Ardından ise Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Ben Sarıçay’la ilgili şunu söylemek istiyorum; geldiğim günden beri Sarıçay’ın ıslahıyla ilgili Devlet Su İşleri’ne defalarca gittim. Sarıçay’ın biz içine herhangi bir eylem ve işlem yapabilme durumunda değiliz. Sarıçay’ın sadece kenarı belediyeye ait, Sarıçay Devlet Su İşleri’ne aittir. Onlarla görüşülüp planlama yapılması gerekmektedir. Halkın parasını harcıyoruz doğru bir şey yapmak zorundayız” dedi.

 Romanlara Tek Katlılarda Yaşıyorsa Yörüklerde Çadırda Yaşıyorlar

Ardından Atatürk Mahallesi ve Fevzipaşa Mahallesi ile ilgili konut önerilerinin sunulması üzerine ise; “Romanlar en fazla 2 katlı binalarda rahat oturabilirler. Ayrımcılık yapmıyorum, insanların yaşam tarzına uygun davranmaya çalışıyorum. TOKİ’ler çok katlı olmamalı diye söylüyorum hep. Romanlar sokak yaşamında var olan bir kültürdür. Ben roman değilim ama romanlarla çok uzun yıllar bu konuları tartışmış bir insanım” dedi. Bu sözlerin üstüne sözü alan AK Parti Meclis Üyesi Ersin Aycibin, “6’ncı katta da 5’inci katta da oturan roman arkadaşlarım var. Romanlara tek katlılarda yaşıyorsa Yörüklerde çadırda yaşıyorlar. Onlara da çadır yapalım o zaman” dedi. Ersin Aycibin ile sözlü tartışmaya giren Başkan Gökhan ise, “Fevzipaşa Mahallesine gidin, konuşun, eğer kabul ederlerse seve seve yaparım. İnsanların kültürünü tartışacak halimiz yok, bakarız, öğreniriz.”

Başkan Gökhan AK Partili mi Oldunuz?

Başkan Gökhan, Suriyeli çocukların zor şartlar altında yaşadıklarını anlatırken Ersin Aycibin’in oradan gülmesi üzerine, “Senin tuzun kuru, paran var, pulun var” dedi. Aycibin ise; “AK Partili mi oldunuz? Düne kadar istemiyordunuz, şimdi yardım gönderiyorsunuz. Çok çelişkilisiniz” dedi. Gökhan ise, “Ben senin mantığını anlayamıyorum? Senin söylediklerini idrak edemiyorum. Biz Suriyeliler ile ilgili tedbir alınması gerektiğini söyledik. Hiç çelişkili değilim. Sen bilmediğin konuları fazla kurcalama” dedi.

PAYLAŞ