Rakamlar AK Parti 2, CHP 1, MHP 1 Vekil Çıkarır Diyor

Rakamlar AK Parti 2, CHP 1, MHP 1 Vekil Çıkarır Diyor

04/04/2015

CHP aralarında Çanakkalenin olduğu 55 seçim bölgesinde ön seçim yaptı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden bu yana merkez sol partilerin bu kadar kapsamlı bir ön seçim yaptığı görülmemişti. Bu sadece CHP değil, “parti içi demokrasi” konusunda ciddi sorunları olan Türkiye için de, hiç tartışmasız, çok önemli ve olumlu bir adım. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlunun da ön seçime girmiş olması bu adımı daha anlamlı kılıyor.

Önseçimde üye tercihini değişimden yana kullandı. CHP içinde önseçim sonuçlarına ilişkin yapılan yorum da “çalışan, organize olan kazandı” şeklinde oldu.

CHPli üye “değişim” mesajı verdi. Deniz Baykal, Önder Sav gibi eski parti büyükleri rağbet görmedi, Şişlinin eski belediye başkanı Mustafa Sarıgül de listede geride kaldı. Parti içinde bu durum ise “üye parti içi çekişme istemiyor, parti içinde çok başlılığa yol açabilecek” isimlere mesaj verdi şeklinde yorumlandı. Bu yoruma sonuna kadar katılıyorum. Bakınız Çanakkale örneğine  milletvekili Serdar Soydan ve İl Başkanı Karagöz bir cephedeyken, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve ön seçimden birinci çıkan Muharrem Erkek ve cepheye sonradan katılan ilçe başkanı Nejat Önder karşı cephede yer aldılar. Ve taraflar var güçleriyle çalıştılar kaybeden taraf Soydan ve Karagöz cephesi oldu.  Sarıbaşı ise hiç saymıyorum, çünkü Sarıbaş vekil olduğu gün bir daha olmayacağını biliyordu, sandıktan 4. çıkması kimseyi şaşırtmadı.

Ön seçimin Ülgür Gökhan, Muharrem Erkek ve CHPlilere bir özgüven aşılamış olduğu bariz bir şekilde görülüyor. Gökhan düzenlemiş olduğu kahvaltıda belediye başkanı sıfatından çok CHPli kimliğini ön planda tutarak partisinin Çanakkalede birinci parti olacağını ve 140 bin oy alacağını iddia etti. HDPnin parti olarak gireceği bir seçimde CHPnin 2014 yılı  il genel meclisinde aldığı oyun üzerine 50 bin koyması öyle kolay birşey değil.

Yine de 140 bin oy hedefini dikkate almak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Ülgür Gökhan rüştünü defelarca ispatlamış bir isim, neden mi buyrun; 12 yıldır belediye başkanlığı koltuğunda ve oylarını sürekli olarak artırdı, son olarak girdiği belediye seçimlerinde Çanakkalede yaşayan iki kişiden birisinin oyunu aldı. Vekillerin genel merkeze üye bazında değil de, delege bazında ön seçim yapılmasını dayatması ve kabul ettirmesine rağmen desteklediği aday Muharrem Erkekin arkasında durdu, açık destek verdi. Sonuç olarak Muharrem Erkek sandıktan birinci çıktı ve karşı cephedeki Soydan 5.sırada kaldı yani vekilliği elden kaçırdı. Bu Gökhan cephesi için mutlak bir başarıdır.

Toplantıda Gökhana sordum; “İl Başkanı Karagöz istifa etmeli midir?” cevabı evet oldu. Fakat seçimleri atlattıktan sonra, çünkü şu anda oluşacak bir boşluk partiye zarar verebilir dedi. Peki İl Başkanlığına en güçlü aday kim derseniz cevabı başta Gökhanla sonra, Erkekle uyumlu çalışabilecek bir isim bu isim Nejat Önder olur mu? Olursa süpriz olmaz.

Gökhanın 140 bin oy hedefine yakından bakalım. CHP 140 bin oy alırsa ne olur? Çanakkaleden 2 vekil çıkarır. Peki bu mümkün mü, mümkün değil bencesi, sencesi de yok işin. Çünkü rakamlar bunun mümkün olmadığının açık ispatı rakamlarda.

2007 genel seçimleri MHP 67 bin, CHP 77 bin, AK Parti 106 bin.

2011 genel seçimleri MHP 48 bin, CHP 129 bin, AK Parti 135 bin

2014 yerel seçimlerinde İl Genel Meclisi oyları

MHP 71.895, CHP 91.236 AK Parti 110.877

Gökhanın 140 bin oyu hedeflemesi demek 7 Haziranda yapılacak seçimlerde CHPnin 2014 il genel meclisinde aldığı 91.236 üzerine yaklaşık 50 bin daha koyması demektir, sizce bu mümkün mü? 2014 İl Genel Meclisindeki tabloya baktığımızda süpriz olmayacak. AK Parti 2, CHP 1, MHP 1 vekil çıkaracaktır. Buradaki tek kritik nokta MHPnin ithal aday hatasına düşmeyerek Çanakkaleden kabul görmüş bir ismi aday göstermesidir.