Polis Köpekten Korktu

Çanakkale Değişim Gazetesi yazarı Kerem İRİÇ geçtiğimiz hafta meydana gelen, pitbul cinsi bir köpeğin 6 yaşındaki kız çocuğu ve babasını ısırmasının üzerine ailenin yaşamış olduğu mağduriyeti köşesine taşıdı. İriç “Polis Köpekten Korktu” başlıklı yazısında önemli iddialarda da bulundu. Belediye ekiplerinin köpeği hayvan barınağına götürdüğü ve köpeğin sahibi hakkında yasal işlem başlatıldığı haberlerinin tam olarak gerçeği yansıtmadığını iddia eden İriç. Polisin köpekten korktuğu için zanlıyı gözaltına alamadığını, zanlının da fırsattan istifade ederek köpeği ile İstanbul’a kaçtığını iddia etti. Polisin aileye yardımcı olmadığı, bilgi vermediği, iddalarında da bulunan İriç ailenin ancak Vali yardımcını araya koyduktan sonra Emniyetten bilgi alabildiğini söyledi.

İşte O yazı;

Polis Köpekten Korktu

Atatürk Caddesi'nde pide ve börek salonu işleten Burhan Demirbaş'ın eşi Nigar Demirbaş, dükkanlarının önünü temizlediği sırada, yanında bulunan 6 yaşındaki kızları Derya Demirbaş'ı, yanlarından geçen ve sahibinin gezdirdiği pitbull cinsi köpek sağ bacağının diz altından hafif şekilde ısırdı. Korkuya kapılan minik kız çığlık atınca ayağını bırakan köpek sahibi S.Y. ile yoluna devam etti. Bu sırada işyerinden çıkan baba Burhan Demirbaş arkasından gittiği S.Y.'yi durdurarak köpeğin aşısı olup olmadığını sordu ve sağlık ekipleri gelene kadar kendisinin de beklemesini istedi. Arkasını dönüp dükkanına doğru yol aldığı sırada sahibinin elindeki ipe bağlı pitbull, Burhan Demirbaş'ı sağ ayak topuğundan yakaladı. Talihsiz adam yaklaşık 5 dakika uğraşının ardından köpeğin ağzından ayağını kurtarabildi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, Burhan Demirbaş ve kızını ambulansla Çanakkale Devlet Hastanesi'ne kaldırdı.

Haber ulusal kanallarda da yer aldığı için muhakkak dikkatinizi çekmiştir. Servis edilen haberde; “Bu sırada köpeği ile olay yerinden uzaklaşan S.Y.'yi çevredekilerin haber vermesi üzerine polis, yaklaşık 400 metre ileride Arap İbrahim Paşa Caddesi'nde durdurdu. Belediye ekiplerinin gelip köpeği teslim alana kadar beklemesini istedikleri S.Y., polisle tartıştıktan sonra yoluna devam ederek uzaklaştı. Bunun üzerine polis, köpeğin sahibi hakkında yasal işlem başlatarak olayı savcılığa intikal ettirdi. Köpek ise yaklaşık iki saat sonra belediye ekiplerince polisin verdiği adresten alınarak hayvan barınağına götürüldü.”

Aslında gerçek haberdeki gibi değil, köpek ve sahibi ortadan kayboluyorlar, İstanbul’a kaçtıkları söyleniyor. Yani köpekler ısırdıklarıyla kalıyorlar, en azından şimdilik. Haberin bu şekilde servis edilmesi, ya da ettirilmesi garip.

 Burhan Demirbaş, eşini emniyete bilgi alması için gönderiyor. Fakat emniyettekiler bilgi vermiyor, “yardımcı da” olmuyorlar. Bunun üzerine Vali yardımcından randevu alıyorlar ve mağduriyetlerini dile getiriyorlar, Vali yardımcısı Emniyeti arıyor, ancak o zaman kendilerine yardımcı olunuyor. Demirbaş’la görüştüğümde söylediklerini aynen sizlerle paylaşıyorum; “yaşadığımız bu olay bizi çok üzdü, psikolojimiz bozuldu, mağdur olduk, bunlar yetmezmiş gibi emniyetteki arkadaşların bizlere yardımcı olmaması da bizi ayrıca üzdü. Sonradan öğrendim ki yakalandı denen kişi yakalanamamış, köpeğiyle beraber İstanbul’a kaçmış. Televizyondan gördüm, köpeğin sahibi polisi tehdit ediyor, bağırıyor, çağırıyor ve arkasını dönüp gidiyor.”

Sanırım Demirbaş’ın söylediklerinin üzerine söylenecek çok da bir şey yok. Polis köpekten korktu.... demek ki.  Şimdi arama çalışmaları başlatmışlar, kamu davası açmışlar, açsalar ne yazar. Yazık, hem de çok yazık...

Habere ilişkin görüntülere bu linkten ulaşabilirsiniz,

http://www.haberler.com/canakkale-de-pitbull-dehseti-6688436-haberi/  böyle acizlik olur mu, demeyin oluyor...Çanakkale Emniyeti konuyla ilgili bir açıklama yapar mı, bilemem ama bu ayıp da emniyetimize yeter...!

 Burhan Demirbaş, 30 metrekarelik dükkanda kiracı, topuğundan ısırıldığı için  ayağının üzerine basamıyor ve uzun bir sürede basamayacağa benziyor, topuğun iyileşme süresi yılları alabiliyor... Üç çocuk babası Burhan Demirbaş, geçimini nasıl sağlayacak?

 

 

PAYLAŞ