Öğretmen Evini Böyle Yapacaksak Hiç Yapmayalım Daha İyi!

Öğretmen Evini Böyle Yapacaksak Hiç Yapmayalım Daha İyi!

23/07/2016

Çanakkalede en fazla eleştirdiğimiz konulardan bir tanesi de çarpık yapılaşma ve mimari estetikten yoksun binalar. Şehir adeta istilaya uğramış ve tek kutsalı para olan rant odakları tarafından memleket adeta parsel parsel bölünerek, birilerine pay ediliyor. Bu işin ana sac ayağını oluşturan belediye ise 2013 yılında düzenlediği Kent Meydanı ve Çevresi Düzenlemesi Kentsel Tasarım Proje Yarışmasıyla ortaya koyduğu vizyonun çok uzağında hareket ediyor.  Çanakkale Belediyesi meclis toplantılarının üçte ikili bölümünü oluşturan imar konularında ise belediye meclis üyeleri de dahil olmak üzere kimse bir şey anlamıyor. Çünkü tadilat planları adeta, parsel numaralarıyla geliyor ve öncesinde imar komisyonunda ve imar müdürlüğünde pişirilerek meclis gündemine getiriliyor. Gelen kararların yüzde doksanın aslında nasıl sonuçlanacağı belli, meclis üyeleri prosedür gereği, evet hayır demekten öteye geçemiyorlar. Bu konuda belediye başkanın bir öneride bulunmuştum. Demiştim ki, artık üç boyutlu harita sistemleri gelişti, Google haritalar gibi uygulamalardan ya da değişiklik istenilen bölgenin fotoğraflarıyla birlikte bu kararlar meclis gündemine gelsin, üyeler evet veya hayır dedikleri yerin neresi olduklarını bilsin ve Çanakkale kamuoyu da basından takip ederek neresi için hangi karar  verildi bilinsin. Bu söylediklerim şimdilik şuracıkta dursun, bu konuya daha sonra devam edeceğiz.

Çanakkale’de 2013 yılında depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatılan öğretmenevinin 7 aylık yıkım çalışmalarının ardından bir ay önce inşaat çalışmaları başladı. 1 milyon 541 bin 322 TL keşif bedeli ile 1 Nisan 2016 tarihinde ihalesi yapılan Öğretmenevi 26 Nisan 2016 tarihinde imzalanan iş sözleşmesiyle birlikte 1 milyon 232 bin TL’ye mal olacak. 310 gün sürmesi planlanan Öğretmenevi inşaatının Mart 2017 tarihinde tamamlanması hedefleniyor. 1287 metrekare alan üzerine zemin kat, 4 kat ve çatı katından oluşacak Öğretmenevinde zemin katta bekleme odası, idari ofis, resepsiyon, kazan dairesi, engelli tuvaleti ve içerisinde mutfak nişinin de bulunacağı lokal yer alacak. Çatı katında ise deniz tarafında 33 metrekarelik bir teras ve yol tarafında da jeneratör için bir teras bulunacak.

Çanakkale İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Can Aksoy, henüz zemin iyileştirmeleri yapılan inşaat sahasında incelemelerde bulunarak; “Sadece öğretmenlerimiz değil Çanakkale’ye gelen misafirlerimizin de özellikle Kordon’da olması vesilesiyle burada güzel anılarının olabileceği, ileride de Çanakkale’yi iyi hatırlayabilecekleri bir durak yapacağız" dedi.

Buraya kadar hiçbir sorun yok ama biz bu öğretmen evini bu dış mimariyle yapacaksak hiç yapmayalım daha iyi. Esenlerde daire karşılığı müteahhitlerin yaptığı binalar emin olun bundan daha şık gözüküyor. Çanakkale kordonuna yapılacak bu bina mimarisiyle örnek teşkil etmelidir. Yarın sağında, solundaki binalarda aynı şekilde yıkılıp yeniden yapıldığında öğretmenevinin mimarisini örnek almalıdırlar. Ama maalesef okyanusu geçip adeta derede boğuluyoruz. Binalar şehirlerin mobilyalarıdır, fotoğrafta da göreceğiniz üzere evinize böyle bir mobilya alır mıydınız? Hiçbir şey yapamadık, hemen aynı sırada simit sarayının dış cephesi gibi yapalım,…! Genel Sekreterimiz Aksoy, şehrin en entelektüel ve vizyonu geniş bürokratlarından birisi, bu konunun bir şekilde dikkatlerden kaçtığını düşünüyorum ve eminim ki konuyla ilgili olarak gerekli adımları atacak ve Çanakkale kordonuna dış cephesiyle, mimarisiyle yakışacak şekilde projede tadilat yaparak bu öğretmenevini şehre kazandıracak,  işte asıl o zaman, şehre gelenlerin, şehirde yaşayanların Çanakkale’yi iyi hatırlayabilecekleri bir durak yapmış olacağız.