Memlekete Hizmet Etmenin Siyaset, Ticaret Gibi Yolların Dışında Yöntemleri de Var

Memlekete Hizmet Etmenin Siyaset, Ticaret Gibi Yolların Dışında Yöntemleri de Var

18/05/2016

Çanakkale geçtiğimiz hafta sonu AK Parti Çanakkale Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turanın desteğiyle, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Genç Liderler Topluluğunun düzenlemiş olduğu Kariyer Günleriyle muhteşem bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. İki bölümden oluşan program saat 11de başladı ve 17de sona erdi. Bu program Çanakkale için güzel bir örnek oldu, çünkü altı saat süren bir etkinlikte, “şu da çok kötü oldu” dediğimiz hiçbir şey olmadı. Salon doluydu ve herkes isteyerek gelmişti, sahnede tecrübelerini paylaşan Kurtlar Vadisi dizi ekibi ve Albayrak Grubu İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanı Ali Doğan, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, AVEK Otomotiv Genel Müdürü Engin Yazısı, Türk Telekom İşe Alım Müdürü M. Erkan Aydın, Halk Bank İnsan Kaynakları Bölüm Müdürü Haydar Haydaroğlu, Mental Consultant Direktörü Uğur Karadoğa ve Vakıf Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Güney gibi büyük şirketlerin yöneticileri gençlere yeni ufuklar açarak “ben de yapabilirim” dedirttiler. Bu yönüyle program çok kıymetliydi.

Etkinliğe memlekete hizmet etmenin siyaset, ticaret gibi yolların dışında farklı yöntemlerin de olduğunu 14 yıldan beri ispat eden Kurtlar Vadisi dizisi ekibi damgasını vurdu. Yaklaşık iki bin kişilik salon hınca hınç dolmuştu ve dizinin başrol oyuncusu Necati Şaşmaz, aslında bir diziden daha fazlasını yapmaya çalıştıklarının altını çizerek, dizinin 2023e kadar devam edeceğini belirtti. Şaşmaz, "Hala sıkıntılarımız bitmedi. Yıllar önce mafya sıkıntısı vardı. Mafyayla mücadele ettik. Kurtlar Vadisi Türkiyede abisi olmadan, sokaklarda iş yapamaz durumlarından bugün demokrasinin olduğu daha huzurlu bir yere geldik. Artık günümüzde dış mihrakların parmakları, itelemeleriyle bazı şeyler olmakta. Bizi birbirimize düşürüp, bu ülkeyi bölme çabasında olduklarını artık herkes fark ediyor. Biz bölünmeyeceğiz. İnşallah bölünmeyiz. Kurtlar Vadisi yıllarca bu milli çizgide devam etti." Şaşmazın bu sözleri salonda büyük alkış aldı. Aslında bu sözler geçtiğimiz 14 yılı görmek isteyemeyenlerin anlayacağı şeyler değildi.  Programda milletvekilimiz Bülent Turanın hayatını anlatan kısa bir film de gösterildi filmde Turanın geçtiğimiz aylarda meclis kürsüsünden HDPliler için söylemiş olduğu "Biz 317 AK Partili vekil, sizin o etek giyen erkek arkadaşınıza benzemeyiz. Bağırmayacaksınız. Burası Kandil değil, milletin kürsüsü. Biz 317 arkadaş dağda tetik çekip de şehirde saz çalmanıza benzemeyiz, Allahtan başka kimseden korkumuz yok” sözleri de  hem katılımcılar, hem de dizi oyuncuları tarafından dakikalarca alkışlandı.

Doğru planlanmış ve başarıya ulaşmış bir etkinliğin arkasından söylenmesi gerekenler ise şunlardır, çünkü şimdi bunları söylersek kimsenin kalbini kırmamış oluruz ve ortaya bir iddia koymuş oluruz.

Maalesef şehirde bir çok etkinlik yapılıyor fakat bir çoğunda salonu doldurmanın telaşesinden programın içeriğine yeterli enerji harcanamıyor ve çok kıymetli isimleri dinleyenlerin sayısı yüz kişiyi bile geçmiyor. Buna acil şekilde çözüm bulunmalı, programlar daha geniş bir kitleye hitap edecek şekilde planlanarak, doğru salonlar seçilmeli ve sadece bir derneğin ya da kişinin uhdesinde kalınmayarak, bu tip programlar başarıya ulaşmış tüm etkinliklerde olduğu gibi “birlikte” yapılmalı.

Ayrıca son etkinlikte dahil olmak üzere “bizim arkadaşların” en çok dikkat etmesi gereken konu ise yapılan etkinliklere sadece; “SEN, BEN, BİZİM OĞLAN”ın katılmasıdır. Evet bir araya gelmek için bu tip programlar yapmalıyız, safları sıklaştırmalı ve bir araya gelecek sebepler üretmeliyiz ama Çanakkalede feth etmemiz gereken o kadar çok gönül var ki, bunu da atlamamalıyız. Bir sonraki başarıya ulaşacak programımız, bizim gibi düşünmeyen fakat bizimle aynı şehirde yaşayan insanlara hitap etmelidir diye düşünüyorum.