Kardeşimiz Osnabrück’ten Ramazanda Çanakkalelilere Domuz İkramı!

Kardeşimiz Osnabrück’ten Ramazanda Çanakkalelilere Domuz İkramı!

11/06/2017

Osnabrück, Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde bir şehir. Barış Kenti olarak bilinen Osnabrück, 164.000 nüfusuyla Aşağı Saksonya eyaletinin üçüncü büyük kenti, 164.000 nüfusun yaklaşık 19.800'ünü Türkler oluşuyor. Gitmedim, görmedim bir gün Çanakkale belediyesi götürürse gidip görme şansımız olabilir. Ne alaka derseniz, Osnabrück bizim kardeş şehrimiz, aynı Sur gibi. Gerçi Osnabrück belediyesinin belediye başkanı herhangi bir terör örgütüne yardım ettiği için hapis yatmadı, görevden uzaklaştırılmadı. Osnabrück’te Çanakkale’den bir temsilcimiz var, Osnabrück’ün de burada bir kardeş elçisi var bu elçiler ilişkilerin gelişmesi için var güçleriyle çalışıyorlar. Neler mi yapıyorlar efendim vallahi bilmiyoruz, arada bir belediyenin internet sitesinden bakıyorum, “vur patlasın çal oynasın” gecelerinde bir araya gelmenin dışında elle tutulur bir şey görmedim.
Mart ayında Türk-Alman dostluk gecesi yapıldı Akol otelde vur patlasın çal oynasın, boşalan bardaklar dolsun havasında yapılan gecede katılımcılar çılgınlar gibi eğlendiler… Belediye haberi aynen şöyle servis etti; “Çanakkale Belediyesi ve Almanya'da bulunan kardeş kenti Osnabrück, düzenlediği proje ve etkinlikler ile ikili ilişkilerini sıcak tutmaya devam ediyor. Osnabrück Belediyesi tarafından, Osnabrück'te, dönemin Çanakkale Kent Elçisi tarafından uzun yıllardır düzenlenen Dostluk Gecesi, kentimizde ilk defa düzenlendi. Osnabrück Kardeş Kent Elçisi Esra Sakınmaz tarafından düzenlenen geceye Belediye Başkan Vekili Bilge Şimşek, Avustralya Konsolosu Dylan Walsh, Belediye Meclis Üyeleri, Kardeş Kent ile bağlantılı pek çok kişi ve Osnabrück'ten gelen misafirler katıldı. Başkan Vekili Bilge Şimşek'in yaptığı açılış konuşması ile başlayan gece, Kent Elçisi Esra Sakınmaz'ın sunumu ile devam etti. Osnabrück kent tarihini anlatan Sakınmaz, iki kentin kardeşlik sürecinden ve Osnabrück'te kardeşlik adına yapılan projelerden bahsederken, kentimizde yürütülen projeler hakkında da bilgiler verdi.” Projelerden bahsetti diyor hangi projelerden bilmiyoruz?
Neyse arayı çok açmadılar bizimkiler hemen Mayıs ayında iadeyi ziyarette bulundular Osnabrück’e. Hatta belediye başkanı Ülgür Gökhan’ın kıymetli eşi Hale hanımefendi Osnabrüc’te bir resim sergisi bile açtı. İlişkilerimiz daha da gelişti, kan kardeş gibi olduk Osnabrück ile. Yıllardır böyle seviyeli bir ilişkimiz var Osnabrück ile laf aramızda körler sağırlar birbirini ağırların ötesinde bir ilişki değil bu.
Şehrin tarım, turizm, ekonomi anlamında bir bağı yok, anlayacağınız bu kardeşliğin Çanakkale’ye hiçbir faydası yok, neyse zararı olmasın da faydasını orada kalsın dediğinizi duyar gibiyim.
Bakın kardeşimiz Osnabrück’te bu mübarek günlerde bir olay yaşandı ve bu olay haber de oldu. İşte o olay; “Almanya'nın​ Osnabrück kenti yakınlarındaki DİTİB İbbenbüren Camisi'nin inşaatına domuz parçaları atıldı. Olayın ramazan ayında gerçekleşmesi cemaatin büyük tepkisine neden oldu. Olayla ilgili Devlet Güvenlik Dairesi'nin soruşturma başlattığı belirtildi.” Bu konuda Çanakkale belediyesinden bir açıklama gelmedi. Ülgür Gökhan kardeş Osnabrück belediye başkanını arayıp; “ya kardeşiz biz bu ne demek oluyor, bu ırkçılıktır, bir şeyler yapalım” dedi mi? Şimdi hep birlikte “bu nasıl kardeşlik?” diye sorabiliriz.
Peki biz Osnabrüc’te olması gerektiği şekilde bir kardeşlik etmiş olsaydık, olması gerektiği şekilde lobi çalışmaları yapsaydık bu olay yaşanır mıydı? Mesela kardeşlik şunu gerektirir, her yıl Osnabrück’te hem de ramazan ayında Çanakkale Belediyesi iftar programı düzenleseydi, oradaki yaşayan 20 bin Türk bu programlara katılsaydı, orada yaşayan bir 20 bin Alman’da bu programlara katılsaydı kültürümüzü öğrenseydi sonra Çanakkale’ye turist olarak gelselerdi bu olay yaşanır mıydı? Şunu yapmalı, bunu yapmalı diye bir çok  şey yazabilirim ama boşuna çünkü bunu anlayacak, kafa, hassasiyet maalesef yok. Belki bu söylediklerimi yapmazsınız ama şunu yapabilirsiniz; Kardeş Osnabrück’lüler ile Çanakkal’de kardeş kent gecesi yapın, hem de özgürlük parkında belediyemiz meşhur Alman birasını o gece ücretsiz dağıtsın, mangallar yakılsın Osnabrück ‘ten gelen domuz etlerinin en güzel yerleri pişirilsin millet eğlensin yani…! Yiyin efendiler, için efendiler….! Başka bir şey bilmezsiniz…