Kaldırımın Taşları

Kaldırımın Taşları

27/01/2017

Pilavıyla meşhur Çanakkale Belediyesinin yapmadıkları hepimizin malumu son aylarda ise su kesintileriyle gündeme gelen yönetimsizlik artık halkı canından bezdirmiş durumda, düşünseniz sabahın sekizinde kesilen sular akşam beşte gelecek deniliyor ama gece yarısına kadar su yok…. 1400 yıl öncelerden, Resul-i Ekrem (S)den ulaşan rivayetlere göre, O, ‘Nasılsanız, öyle yönetilirsiniz..  diyerek, aslında yönetimin manivelasının bizim elimizde, halk kitlelerinin elinde olduğunu zımnen beyan etmiştir… Bir halk kendi halini değiştirmedikçe, Allah onların halini değiştirmez..  buyurulmuştur. O yüzden çok da itirazın anlamı yok, halen daha Ülgür sevicilerin sayısı bir hayli fazla…

Gelelim meselemize Çanakkaleyi ve yönetenlerini yakından tanımak istiyorsanız, şehirde yarım saat yürüyün yeter. Yollar, kaldırımlar, her şeyi size anlatacaktır!

"Neden Değişim istiyoruz?" sorusuna cevap niteliğinde şu kaldırımlardan bahsedelim biraz.

İşte yol ve kaldırım deyince gözümüzün önüne gelenler:

- Arnavut kaldırımlarının üzerine asfalt döküyoruz.

- Langır lungur oynamayan kaldırım taşlarımız yok gibi.

- Telefon ve rögar kapakları ya çukur ya da tümsek. Ya düşersiniz ya da zıplarsınız.

- Yamalı bohçaya dönmemiş ve boydan boya kazılmamış ana caddemiz ya da ara sokağımız yok gibi.

- Yağmur yağdığında, akıp gidecek bir eğim neredeyse hiçbirinde yok.

- Standart bir kaldırım genişliği ara ki bulasınız. Kimi yerlerde hiç yok, kimilerinde ölçü diye bir şey bulmak mümkün değil!

- Kaldırım yüksekliği, her asfalt yenilenmesinde ya daha da azalıyor ya da yok olup gidiyor.

- Hız kesici tümsekler tam bir komedi. Yükseklik ve genişlikleri her yerde farklı. Asfalt olmayanlarının ömrü üç ayı geçmiyor.

- Çürük dişe dönüşen, patlayan, çöken, yok olan kaldırımlara sahip çıkan yok, yok, yok!

- Cadde ve kaldırımlarda çöp tenekesi ara ki bulasınız!

- Eğer civarda kafe, restoran varsa sokağa taşınan masalar nedeniyle kaldırım diye bir şey kalmamış.

- En komiği ise aynı bölgedeki 100 metrelik bir kaldırımda, en az 10 çeşit zemin uygulaması var. Kimi asfalt yapmış, kimi granit mermer, kimi de fayans ya da taş döşemiş.

- Yol çalışması var diye iki tane işçi yolu kapatıyor, tın tın, bir saatte bitecek işi 10 saatte yapıyor ve hesap soran yok.

Belediyedeki Büyük Patron Arkadaşına Kıyak Geçti De Ondan!

Çanakkale gözle görülür şekilde büyüyor ama büyüyen Çanakkale gelişmiyor. Gelişmediği için bugün yaşadığımız sıkıntıları yaşıyoruz. Sorunlara eğer bugün önlem alınmaya başlanırsa önüne geçilir yoksa treni çoktan kaçırmış oluruz.  Ranta ve kişisel ilişkilere dayalı yapılan imar tadilat planlarıyla şehrin götürüldüğü nokta bellidir. Çok uzağa gitmeye gerek Çanakkale Belediyesinin hizmet verdiği otelle ortak kullandığı binaya bakmanız ne demek istediğimi gözler önüne serecektir. Arkadaş kıyağı bu olsa gerek, şehrin kalbine saplanmış bir hançer aslında o bina, yüksek katlı olması yetmezmiş gibi yoldan çekme mesafeleri hiçe sayılmış Cuma pazarına giden cadde ile bina arasında birkaç metre mesafe var, neden belediyedeki büyük patron arkadaşına kıyak geçti de ondan…!

Bu tip imar değişiklikleri hemen her ay meclis gündemine geliyor ve yapılıyor. Karşılığında yedirilenleri ise bu şehrin hafızası not ediyor. Günü geldiğinde, Çanakkale Belediyesi İmar Müdürlüğüne girildiğinde bunlar çarşaf çarşaf ilan edilecek, tüm hesaplar bozulacak ve yiyenlerin yedikleri kursaklarında kalacak, yiyorlar efendiler, hem de çok yiyorlar! Adeta bir şirket gibi çalışan birimde kime gidersen işin daha hızlı çözüleceği belli, onların gösterdiği adreslerde çözülen işler, sıra beklemeden yapılan işler, çakılan kazıklar hepsi bu şehrin hafızasında az daha bekleyin…!