İl Özel İdaresi 48 Lojmanın Bulunduğu Yeri Satmasın Yeşil Alan Yapsın!

Çanakkale İl Genel meclisinden geçtiğimiz ay 2 motel ve 48 lojmanın varlık satışına kararı verilmişti. AK Parti ve 2 bağımsız üyenin oy çokluğu ile alınan karara, CHP ve MHP meclis üyeleri muhalefet şerhi koymuştular. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hicri Nalbant alınan bu satış kararını mahkemeye götürdüklerini açıkladı. Nalbant, AK Parti milletvekili Ayhan Gider’in gündeme getirdiği eski il özel idare binasının yerinin yıkılarak yeşil alan olarak halka açılması görüşüne destek verdiğini lojmanların bulunduğu alanında aynı şekilde yeşil alan olarak halka kazandırılmasını savundu.

Yetmez Ama Evet Diyorum

AK Parti Milletvekilleri Ayhan Gider ve Bülent Turan’ın gündeme getirdiği kamuya ait bazı binaların yıkılarak Çanakkale’ye yeşil alan olarak kazandırılması görüşüne İl Genel Meclisinden tam destek geldi. AK Parti, CHP ve MHP’li üyeler AK Partili Milletvekili Ayhan Gider’in gündeme getirdiği eski özel idare binasının yıkılması konusunda destek verdiklerini beyan ettiler. CHP’li İl Genel Meclis üyesi Hicri Nalbant ise desteğini “yetmez ama evet” sözleriyle ifade etti.  Nalbant  İl Genel Meclis üyesi CHP’li Hicri Nalbant ise eski özel idare binasının yıkılıp yeşil alan yapılmasına destek verdiğini ancak geçtiğimiz aylarda meclisten geçen  il özel idaresine ait otel ve lojman satışlarını gündeme getirerek; "böyle bir öneriniz, bakış açısınız varsa yeni yapılan Hilton Oteli yanındaki lojmanları satmayalım orayı da Çanakkale ye kazandıralım" dedi. Nalbant geçtiğimiz ay il genel meclisinden oy çokluğuyla geçen bu satış kararına karşı olduklarını iptali içinde konuyu mahkemeye götürdüklerini, önümüzdeki günlerde  telafisi mümkün olmayan durum oluşmaması için İdare Mahkemesine satış işleminin de durdurulması için başvuracaklarını söyledi.

Nalbant CHP’li Belediyelerden de Talepte Bulunacak mı?

Çanakkale İl Özel İdaresi ilk etapta 2 motel ve 48 lojmandan yaklaşık 40 milyon liralık gelir elde etme amacında. Son yıllardaki hızlı kentleşme, yetersiz belediye hizmetleri ve planlama eksikliklerinden dolayı Çanakkale merkezi her geçen gün biraz daha sıkışıyor. CHP’li Çanakkale belediyesi ise merkezdeki sıkışıklık için herhangi bir çözüm üretmek bir yana, 4-5 katlı binalara 7 kat imar vererek kentsel dönüşümü ranta çevirmekle meşgul oluyor. CHP’li Hicri Nalbant’ın, CHP’li Çanakkale ve Kepez Belediyesinden de bu tip taleplerde bulunup, bulunmayacağı ise merak ediliyor.

 

PAYLAŞ