“İl Genel Meclis Üyelerimizin Hiçbiri Oturduğu Koltuğu Hak Etmiyor”

“İl Genel Meclis Üyelerimizin Hiçbiri Oturduğu Koltuğu Hak Etmiyor”

Belediye hudutları dışında ki yerleşim alanlarında, belediyelerin sunduğu hizmetleri yerine getirmekle görevli olan İl Özel İdareleri; aynı zamanda, İl ve İlçeler genelinde, tarım, turizm, sağlık, eğitim, sanayi altyapısı, kültür, spor, sosyal hizmetler alanlarında önemli işleve sahiptir. Böylesine önem arz eden bir kurumun oluşacak Meclisi de bir o kadar önemlidir. 30 Mart yerel seçimleri sonuçlarına göre İl Genel Meclisinde AK Parti 16, CHP 11 ve MHP 7 üyelik kazandı. Yani bizim orta yaşın üzeri denilebilecek “34 tane aslan gibi” İl Genel Meclis Üyemiz var onlara yerel parlamenter de deniyor.  

Adamlar, siyasetin türlü ayak oyunlarıyla mücadele ederek, bileklerinin haklarıyla, o koltuklara oturdular, bu bile gerçek bile, onları tek başına aslan yapar. Kim bilir, o koltuklara oturmak için kaç tane ceylan avladılar?

Gerçi bizim İl Genel Meclis Üyelerimizin hiçbiri oturduğu koltuğu hak etmiyor, vallahi de hak etmiyor, billahi de...Bizim parlamenterlerimizin Ankaradakilerden aşağı kalır yanı mı var, oh Ankaradakiler ceylan derisinden koltuklarda otursun, bizim garipler burada bildiğin berber koltuğunda, ben buna karşıyım arkadaş, bu mağduriyettir ve acilen giderilmesi gerekir, onlar da hak ettiği ceylan derisi koltuklarda oturmalıdırlar, duy sesimi Ayhan abi...

Topu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayhan Gidere özellikle  atıyorum ki lafı bir yere getireyim, Selçuklu mimarisiyle yapılan Çanakkale İl Özel İdaresi binasını görmüşsünüzdür, bitti bitecek, önümüzdeki ay herhâlde hizmet vermeye başlayacak bu binada emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür etmek lazım, büyük emek ve para harcanmış Allah devletimize zeval vermesin... Parlamenterlerimiz bu yeni binayla birlikte, yeni toplantı salonlarına ve yeni koltuklarına kavuşacaklar, koltuklar ceylan derisi olur mu bilmem ama eminim muhteremlerin hak ettiği rahatlıkta koltuklar olacaktır. 

Efendim bizim 34 meclis üyemizin 34de maşallah arı gibiler, bir görseniz şaşırır kalırsınız, ben 13 Ekimdeki toplantıya katıldım ve şaşırdım! Meclis üyelerinin birisi susuyor, diğeri başlıyor hepsinin elinde kalın kalın dosyalar, sorumlu buldukları bölgelerle alakalı sorunlar ve çözüm önerilerini meclise sunmak için can atıyorlar, bir görseniz gözleri ışıl hepsinin, adamlar boş durmamış çalışmışlar. Öyle ki toplantı saatler sürdü, hatta gece yarısına zor bitti dersem inanır mısınız?

AK Partilisi, MHPlisi, CHPlisi tek dertleri bölgelerine hizmet götürmek, günlük sığ siyasi çekişmelere bu mecliste yer yok! Hatta İl Genel Meclis Başkanı Hüseyin Aytop abi bir ara; “arkadaşlar sizleri takdir ediyorum, dışarıda konuşulabilecek, günlük siyasi çekişmeleri bu meclise taşımıyor, burada  görevli olan İl Özel İdaresinde görevli müdürlerimizin çok değerli vakitlerinden çalmıyor, kameralar önünde boşuna zaman geçirmiyorsunuz, varsa yoksa sorumlu bulunduğunuz köylere, ilçelere hizmetle alakalı konuları gündeme getiriyorsunuz” diye meclise konuştu....şahidim!

Biliyorsunuz geçtiğimiz ay İl Genel Meclis üyelerimiz Balkanlara bir gezi düzenledi, 5 ülkeyi gezdiler. Sakın aklınıza turistlik gezi gelmesin, tamam ecdadımızın hüküm sürdüğü topraklarda bir iki tarihi yere gittiler ama çok abartılacak değil, ki oralara kadar gitmişken oraları görmemek olmazdı.

Ziyaretin asıl amacı temaslar. Onlarca ziyaret ve resmi temaslarda bulunmuşlar dersem inanmayın belki daha fazladır, adamların günahını almayayım. Çok faydalı geçmiş yani, kendi bölgelerine model olabilecek yatırımları bir bir not etmişler, bu meclis toplantısında da çok uzunca bir sunum gerçekleştirdiler! O sunumları ve raporları kendilerinden istemeyi unuttum, olmadı bir ara alayım da tüm Çanakkale, meclisimizin bu faydalı temaslarından haberdar olsun, gerçi facebooktan takip ettik ama...

 

Son olarak bizim yerel parlamenterler oturum başına para alıyorlar, aldıkları para ilçeden buraya gelenlerin yol parası, burada yediği içtiği ve yedirdiği içirdiğini karşılamaz. Bu para da az kardeşim, Ankaradakiler alıyor binlerce lira bizimkiler, asgari ücret bile alamıyorlar. Bu oturum başına aldıkları paralar anlaşılan bir banka üzerinden meclis üyelerimizin hesaplarına yatıyor. Bir bankayla anlaşılmış, banka da bizimkilere “bizi seçtiğiniz için hepinize birer ayfon, hem de 5” toplamda 49 bin liralık hediye yani. AK Partili, MHPli, CHPli hepsi ayfonları kabul etmemişler ve ortak bir tavırla; “ne demek olur mu öyle şey biz bir cep telefonuna tamah edecek insanlar mıyız, biz buraya oturum başına alacağımız üç kuruş için gelmedik, vatandaşa hizmet etmek için geldik, hepimizin hali vakti yerinde şükür. Hepimizin telefonu da var, istemeyiz telefon felan. O parayı meclisimize nakit olarak verin, biz de o parayı ÇOMÜde okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilerimize burs olarak verelim” demişler, hatta meclis üyelerinden bazıları aldığı oturum başına ücretlerini de aynı şekilde burs  olarak vermek istemiş dersem inanır mısınız...

PAYLAŞ