İl Başkanlığına Aday 6 İsim

İl Başkanlığına Aday 6 İsim

06/12/2014

AK Parti 5. olağan kongrelerinde sona yaklaşılıyor, ilçe kongeleri bitti ve il kongelerine başladı. Çanakkalede ay sonunda yapılacak olan il kongresinde, yeni il başkanın kim olacağı merak konusu.

İki dönemdir başarılı şekilde İl Başkanlığı görevini yerine getiren Muzaffer Kutlu, yeniden İl Başkanı olmak için aday olmayacak. Çünkü, onu bekleyen yeni bir görev var, Çanakkale Milletvekilliği. Kutlu aday adayım demedi, belki demeyecekte. Çünkü, AK Partide İl Başkanlığı yaptığınız ve yeniden il başkanlığına aday olmadığınız takdirde, genel merkez sizi otomotik olarak milletvekili aday adayı listesine ekler. Eski İl Başkanı temayül yoklamalarında listeye de girmez, başkanın dosyası genel başkan ve başbakanın önüne ayrı şekilde konulur. AK Partide teyamüller bu şekilde. Bu durum Kutlu açısından büyük de bir avantaj aslında,  çünkü Kutlunun ismi genel merkezin Çanakkale Milletvekili adaylarını açaklayana kadar resmiyet kazanmayabilir ve bu şekilde boş dedikodulardan da uzakta kalmış olur.

Muzaffer Kutlu milletvekilli olduğu takdirde, kendisi bırakmak isteyene kadar, ya da 3 dönemi doldurana kadar bu görevi yerine getirir. Çünkü Kutlunun Ankarada  ayrı bir yeri var!

Peki iktidar partisinin Çanakkale İl Başkanlığını görevi kime verilecek? Burada da AK Partinin bir yöntemi var. Genel merkez milletvekillerinden, merkez ilçe başkanı ve il başkanından 6 kişilik bir liste istiyor. Bu liste komisyon başkanlığını Başbakanın yaptığı kurula gidiyor ve değerlendiriliyor, yani noktayı koyan başbakan oluyor.

Peki 6 kişilik bu listede kimlerin isimleri olur?

Müjdat Kuşku; partinin 1 dönem milletvekilliğini yapmış Çanlı işadamı. Kuşkuya Muzaffer Kutluya yönetiltilen eleştiriler yönetilebilir, çok sakin, sokaklarda göremiyoruz, bilindik siyasetçi profilinde değil. Çanakkale AK Parti İl Başkanı olur mu, neden olmasın?

Erdener Can; AK Parti il yönetiminde sevilen bir isim, başarılı bir avukat. Can üzerinde zlaşı sağlanmak istendiğinde,  karşı seslerin çok fazla çıkmayacağı kolaylıkla bu uzlaşı sağlayacak bir isim

Ali Osman Yıldız; AK Parti teşkilattan sorumlu başkan yardımcısı ve MÜSİAD başkanlı orta ölçekte iş yapan, muhafazakar, hassasiyetleri olan bir isim. Yıldızın il başkanı  olmasına karşı çıkacak isim sanırım yoktur. Çünkü teşkilatın sürekli içinde olan bir isim.

Ahmet Çiçek; İl Genel Meclis üyesi, grup başkan vekili, AK Partinin hemen her organizasyonunda yer alan muhafazakar gelenekten gelen, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde köy köy gezen, şehirde herkesin tanıdığı bildiği bir isim. Çiçekin teşkilat içinde yükselen trendi; İl Genel Meclisinde gösterdiği performans ve teşkilat tabanıyla olan olan sıkı temasından kaynaklanıyor.

Ayhan Başaran; AK Partide uzun yıllardır görev yapan Başaran, herkesin saygı gösterdiği, “abilerden” birisi. Partinin akillerinden olan Başaran, hem parti tabanında hem de Çanakkale tarafından sevilen, bilenen bir isim. Çanakkaleden gidecek listede Başaran süprizi çıkar mı bilemem ama Ayhan Başarana il başkanlığı yakışır.

Bülent Biçer; ANAP zamanında gençlik kolları genel başkanlığı yapmış Biçerin partiyle teması, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde köy gezilerine katılmasıyla başladı. Biçerin adaylığına taban sıcak bakmasa da, siyaseten tecrübesi ve Çanakkalenin özel şartlarında artı sağlayacağını düşünen bir kesim Biçerin ismininden bahsediyorlar.