Herşey Çok Güzel Olacak

Bir yıl oldu “Değişime Ortak Olun” sloganıyla yola çıkalı, Çanakkale Değişim Gazetesi 52. Sayısıyla artık  bir yaşında.  Her hafta 5.000 basılı gazete, 8.500 kişiye ulaşan e-gazete ve binlerce kişiye ulaştığımız sosyal medya ile sizlerle buluştuk.

Gazetemiz her hafta cumartesi akşamları e-gazete olarak ulaştı sizlere, pazar  sabahları ise tüm yerel zincir marketlerden ve onlarca gazete bayisinden basılı gazete olarak ulaştık sizlere. Pazartesi günleri ise tüm resmi kurumlara ve binin üzerinde esnafaımıza ücretsiz ulaştırdık gazetemizi.

Zor iş gazete çıkarmak, her hafta ulusal gazetelerin basıldığı matbaalarda basılıyor, ambarla Çanakakle’ye geliyor ve 5 farklı kanaldan dağıtılıyor. Çok büyük maliyetler, bu maliyetleri sizler olmasanız karşılamamız mümkün değil. “Değişime Ortak”  olun diye çıktık yola ve siz değerli okuyucularımız ortak oldunuz.

Bir firmanız var, firmanıza ait bir reklam broşüründen 5 adet bastırdınız, bu broşürü yerel zincir marketlerden evlere, tüm resmi kurumlara, üniversiteye, binin üzerinde esnafa dağıtmak istediğinizi bir düşünün. Oldukça zor, belki de mümkün olmayan olsa da çok büyük maliyeti olan bir reklam çalışması olabilir. Biz Değişim Gazetesi olarak gazeteye vereceğiniz reklamalarla siz değerli okuyucularımıza bu fırsatı sunduk, sizler de teveccüh gösterdiniz. Kiminiz firmalarınız reklamlarını vererek, kiminiz ise gazetemizi satır satır okuyarak ortak oldu Değişim’e, sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bu ortaklığın, bu gönül bağının bir ömür boyu sürmesi için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz ve yaptığımız işten büyük keyif alıyoruz. Gazetemizi kimsenin şahsi çıkar ve menfaatleri için kullanmadık, kullanmayacağız da. Parayla dağıtılan sözde haber metinlerinin, manşet olmak için teklif edilen paraların veya birilerine şirin gözükmek için yapılan haberin veya bu haberi yaparsak ilişkimiz biterlerin esiri olmadık, teklif edilen “cezbedici” paraları elimizin tersiyle ittik.

Şehrin menfaatlerini her zaman ön planda tuttuk çünkü bizler bu şehirde yaşıyoruz ve bu şehirde öleceğiz. Bir duruşumuz var, bundan daha doğal ne olabilir ki, bu duruşumuz siyasi bir partinin borazanlığını yapacağımız anlamına da gelmedi. İktidar partisinin yalakası veya muhalefet partilerinin sopası olmadık. İktidar partisini belki de bu şehirde en sert şekilde bizler eleştirdik, bu eleştirlerimizin sonuçları oldu bunlara da katlandık, şikayet etmedik. Şehrin menfaatleri için yaptığımız eleştiriler karşılığını buldu, amacımız da buydu zaten. İlgilileri basın açıklamaları yaptılar ve yanlış olduğunu söylediğimiz meselere daha fazla önem verdiler.

 Şehrin lokomotifi olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin haberlerine ayrı bir önem verdik, vermeliydik de. Bu önem ÇOMÜ’nün yöneticilerine “hayranlık, veya yalakalıkla” ilgili değildi. Bu önem, şehrin üçte bir nüfusunu oluşturan ve Çanakkale’nin kaderini belirleyecek şu an için belki de tek aktöre verilmesi gereken değerden başka birşey değildi.

Çanakakle Değişim Gazetesi, şehrin sorunlarını ve çözüm önerilerini hiçbir kişisel menfaat gütmeden, sütunlarına taşıyabilecek kudrette bir gazetedir. Şehirde yaşayan tüm vatandaşlarla, dünya görüşü ne olursa olsun oturabilir ve şehir için yapılacak ne varsa kendine düşen görevi layıkıyla yerine getirebilecek bir gazetedir Değişim.

İnşaallah Allah bize “10. yılımız kutlu olsun” yazısını da yazmayı nasip eder. Biz doğru bildiğimiz yoldan şaşmayarak, bu şehrin ve ülkenin menfaatleri için Hz. İbrahim’in ateşini söndürmek için, su taşıyan karınca misali çalışacağız. Bu vesileyle 2015 yılının Çanakkalemiz ve siz değerli okuyucularımız için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Herşey çok güzel olacak...

PAYLAŞ