“HAYIR DİYENLER, PİLAV DAĞITANLAR MAHCUP OLDU”

"13 Yıl Sonra, Tekrar Yüzde 50 İle İktidar Olmak Herkese Nasip Olmaz"

Çanakkale’de kesin olmayan sonuçlara göre toplamda 1458 sandıkta kullanılan oyların %100’ü açıldı. 393.572 seçmeni olan Çanakkale’de 350.879 vatandaş sandığa gitti. Kullanılan oyların 346.131 geçerli oldu.  AK Parti oyların %39,98’ini alarak 138.373 vatandaşın oyunu alarak Çanakkale’de yeniden birinci parti olurken 7 Haziran seçimlerinde kaybettiği 1 milletvekilini kazanarak,  Bülent Turan ve Ayhan Gider Ankara’ya giden isimler oldu. CHP 2.parti durumuna düştü ve oyların %39,23’ünü alarak 135.795 vatandaşın oyunu aldı ve 7 Haziran’daki milletvekili sayısını koruyarak Muharrem Erkek ve Bülent Öz Ankara’ya giden isimler oldu.

MHP ise tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de tam anlamıyla şok yaşadı. MHP oyların %15,47’sini alarak, 53.548 oy aldı ve 7 Haziran’da kazandığı 1 milletvekilini kaybetti ve Kürşat Tuna yeniden milletvekili seçilemedi.

 Kesin olmayan seçim sonuçlara göre, AK Parti Çanakkale birinci sıra milletvekili adayı Bülent Turan ile ikinci sıra adayı Ayhan Gider milletvekili seçildi. AK Parti İl binası önünde toplanan partililer seçim sonuçlarını sevinçle kutladı. Parti binası önünde buluşan partililer iskele meydanına milletvekilleriyle bir araya geldiler.

Milletvekilleri partililere birer teşekkür konuşması yaptı.

Gider; “ÇANAKKALE GERGİNLİĞİ DEĞİL, BARIŞI SEÇMİŞTİR”

Teşekkür konuşması yapan Ayhan Gider, “Biz dedik ki; Türkiye koalisyonu hak etmiyor, Çanakkale’de AK Parti ikinci olmayı hak etmiyor. Biz vatandaşımıza bunu anlattık, vatandaş dedi ki; ‘Evet siz doğrusunuz.’ Çanakkale gerginliği değil, barışı seçmiştir. Çanakkale devletin birliğini bütünlüğünü seçmiştir” dedi.

Turan; HAYIR DİYENLER, PİLAV DAĞITANLAR MAHCUP OLDU

Daha sonra konuşan AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Milletimize müteşekkiriz. Bizi mahcup etmeyen Allah’a hamdolsun. Bizi birinci yapan, bu taşın altına elimizi iten bütün milletimize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bu akşam abdestimizi aldık, ‘Ya Allah, Bismillah’ diyoruz. Kaldığımız yerden, daha aşkla, daha şevkle, asla ideolojilere teslim olmadan, asla siyasi polemiklere teslim olmadan, 4 ay nasıl çalışmışsak 4 yıl daha öyle çalışacağız. Yanlış yapanlar mahcup oldu, iftira atanlar, polemik yapanlar mahcup oldu. Hayır diyenler, pilav dağıtanlar mahcup oldu. Ama olacak. Çanakkale artık hizmetle anılsın istiyoruz. Polemiklerle değil, tertemiz bir sayfayla anılsın istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Turan; 13 Yıl Sonra, Tekrar Yüzde 50 İle İktidar Olmak Herkese Nasip Olmaz

Turan, "Bu ilkede 13 yıl iktidar olmak herkese nasip olmaz. 13 yıl sonra, tekrar yüzde 50 ile iktidar olmak herkese nasip olmaz. Çanakkale meydanından, şehitler diyarından, şu boğazın kenarından haykırıyorum. Zerre kadar onurunuz varsa, zerre kadar sorumluluğunuz varsa, ey Bahçeli, gece 12 olmadan istifa etmelisin. Ey Kılıçdaroğlu, aldığın günden beri görevi, kasetle aldın, iftirayla aldın, dedikoduyla aldın. Atatürk’ün partisine ihanet ettin. Başkalarına pilav dağıttın. Yanlış işler yaptın. Zerre kadar onurun varsa, zerre kadar sorumluluk bilincin varsa, 2 Kasım olmadan, bu gece 12 olmadan istifa etmelisin. MHP’nin de, CHP’nin de sorumlu muhalefet yapması lazım. Şahsi kaprislerle, ego tatminleriyle, MHP gibi, CHP gibi bu ülkenin 2 önemli partisini işgal etme hakları yoktur” diye konuştu.

 

PAYLAŞ